Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica

B. Bystrica a Košice na čele tabuľky,Nitra po prehre so Žilinou tretia

Na snímke zľava Jordan Hickmott (Banská Bystrica) a Juraj Ďurčo (Nové Zámky) v zápase 15. kola hokejovej Tipsport Ligy HC'05 iClinic Banská Bystrica - HC Nové Zámky v nedeľu 23. októbra 2016 v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Branislav Račko

Výsledky 15.kola Tisport ligy.

Košice 23. októbra (TASR) - Banská Bystrica a Košice sú po neúplnom 15. kole hokejovej Tipsport ligy na čele tabuľky so ziskom 35 bodov a zhodným skóre 64:33. Dukla si poradila s Novými Zámkami 2:0, Košičania zdolali Zvolen 4:0. Majster z Nitry prehral so Žilinou 4:6 a v tabuľke klesol na tretie miesto o skóre za vedúce duo.

HC ‘05 Banská Bystrica – HC Nové Zámky 2:0

V úvodnej tretine sa hral dlho opatrný hokej. Šance vznikali iba z protiútokov či po chybách. Do vedenia mohli ísť hostia, ak by sa Hvila zoči – voči Bacashihuovi presadil. Nestalo sa a tak trestali napokon domáci v presilovke. Kapitán Surový vysledoval puk v medzikruží a prekonal strelou spoza protihráča Lundströma. Do prestávky Bystričania vedenie zvýšili z úspešného prečíslenia dvoch na jedného. Maione ideálne našiel pred bránkou Kafku, ktorý mieril medzi betóny gólmana Zámkov.

V strednom dejstve videl slušne zaplnený štadión niekoľko vyložených šancí, ale gól nepadol. Najprv hre štyroch proti štyrom strieľal dobre Matuškin, Lundström bol proti. Vzápätí Hickmott netrafil puk v medzikruží pred odkrytou bránkou. Na opačnej strane sa prezentoval delovkou z pravej strany Hvila, svoje kvality ukázal pre zmenu gólman Bacashihua. Domáci v presilovke mohli zvýšiť vedenie po koncovke Truchna, priestor v podpazuší si švédsky brankár v drese Zámkov s problémami pokryl. Znížiť mohol počas oslabenia Hvíla, ale svoje sólo nepretavil do úspešného zásahu. V závere tejto rušnej tretiny hrali Bystričania dve presilovky v rade, šance nevyužili Bortňák, Ďatelinka, Surový a ani Kafka, ktorý strieľal do žŕdky.

Tretiu dvadsaťminútovku začali lepšie domáci. Vytvorili si šance, najmä Matoušek a Tamáši mohli skórovať, no proti bol výborný Lundström. Hostia sa málo dostávali do útočného pásma, ale mali zopár príležitosti na zdramatizovanie stavu. Bacashihua sa musel mať na pozore hlavne pred Bahenským a Brabencom. V presilovke mohol byť 3:0 po strele Maioneho a dorážke Surového, ale puk sa dostal za brankára až po odpískaní rozhodcom. Novým Zámkom nevyšla v závere ani hra bez brankára, takže napokon v platnosti zostal stav po prvej tretine.

HC ‘05 Banská Bystrica – HC Nové Zámky 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

16. T. Surový, 19. Kafka (Maione, Wishart). Rozhodovali: Lauff – M. Smrek, M. Korba, vylúčení: 3:6, navyše: Hvila (Nové Zámky) 10 minút za za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2495 divákov

Zostavy:

Banská Bystrica:
Bacashihua – Kubka, I. Ďatelinka, Wishart, Maione, Mihálik, Matuškin – M. Lunter, Češík, Matoušek - Buc, T. Surový, Hickmott – Kafka, Bortňák, Truchno – Andrisík, Tamáši, Bezúch

Nové Zámky: Lundström - Ďurčo, Drtina, V. Čížek, Sandgren, Martin Chovan, Mäkinen, Maier - Bahenský, Brabenec, Saarinen - L. Hvila, Michal Hudec, M. Paulovič - R. Lelkeš, Čaládi, J. Tibenský - Fábry, D. Rehák, Dubec

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Aj napriek tomu, že sme vyhrávali po prvej tretine 2:0, tak výsledok mohol byť pokojne opačný. Nemali sme totiž dobrý pohyb. V druhej tretine sme sa aj vďaka presilovkám dostali do hry, mali sme niekoľko šancí a náskok sme mohli ešte navýšiť. V tretej tretine teda bolo všetko otvorené. Súpera sme síce často do nejakých šancí nepúšťali, ale ak sa do nich už dostal, boli vyložené. Výrazne nás pri nich podržal náš brankár. Chalanom patrí vďaka, že víťazstvo, ubojovali ho, pre nás sú to dôležité body.“

Július Pénzeš, tréner Nových Zámkov: „Som sklamaný z výsledku ako aj s hrou, ktorú sme predviedli. Prišli sme sem s iným úmyslom, teda viac sa pobiť o body. Prvú tretinu nebol súper lepší, ale po dvoch strelách na našu bránku sme prehrávali 0:2. V druhej tretine sme hrali zväčša v oslabení, súper si vytvoril tlak, my sme to však prežili. Asi jediné pozitívum je to, že sme oslabenia ustáli. V tretej tretine sa moji zverenci snažili zdvihnúť hlavu, no na Banskú Bystricu naša snaha nestačila. Som veľmi sklamaný z tohto zápasu.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice, autor prvého gólu zápasu: „Bol to dobrý zápas z oboch strán. Proti nám stal kvalitný súper, podal slušný výkon, silu Zámkov treba rešpektovať. Sme radi, že hostia dnes nevyužili naše okienka v obrane. Škoda, že sme nepremenili viac šancí a neodskočili tak súperovi na 3.0. Musíme premieňať viac takýchto gólových príležitostí. Dôležitý bol práve môj prvý zásah v stretnutí, som rád, že som sa presadil.“

HC Košice - HKM Zvolen 4:0

Zvolenčania chceli na košickom ľade ukončiť sériu troch prehier, v ktorých inkasovali celkovo až 20 gólov. Domáci však mali lepší vstup do zápasu. V 5. minúte najskôr Klíma v dobrej pozícii netrafil bránku, ale krátko na to ten istý hráč využil šikovnú prihrávku Boltuna a pohotovo otvoril skóre - 1:0. Zvolenčania mali v 8. minúte prvú presilovku, ale najväčšiu šancu v nej mali domáci. Nagy sa ocitol v úniku, Baroš však podržal svoj tím. V 14. minúte sa v sľubnej pozícii ocitol Zvolenčan Majdan, ale Habalovu bránku prestrelil. Vyrovnanie nepriniesla ani zvolenská presilovka v 18. minúte, v ktorej nádejné príležitosti na vyrovnanie premrhali Zuzin i McGregor.

V 22. minúte si potlesk divákov vyslúžila pekná strela Šmacha, ale i následná pohotová lapačka brankára Baroša. Hostia boli ofenzívne odvážni, snažili sa o vyrovnanie a blízko k nemu boli v 32. minúte. Brankára Habala zachránila žŕdka po Zuzinovej akcii a Zvolenčan neuspel ani v následnej dorážke. Zvolenčania mali v druhej časti niekoľko zaujímavých pokusov, ale vyrovnania sa nedočkali. Naopak, na začiatku 40. minúty inkasovali druhýkrát. Miklík nastrelil puk pred Baroša a tam úspešne tečoval Nagy - 2:0. Domáci o svojom víťazstve definitívne rozhodli v úvode tretej časti. Na rozdiel triedy zvýšil v 42. minúte Hričina, keď využil nedôraz zvolenskej obrany a vychutnal si aj brankára Baroša. Košičania za stavu 3:0 už kontrolovali vývoj a hrali uvoľnene. Zvolenské protiútoky boli čoraz zriedkavejšie a Habal nemal do polovice tretej časti veľa práce. V 49. minúte domáci využili presilovku, keď sa prvým gólom od návratu do Košíc prezentoval Michel Miklík - 4:0. Domáci boli blízko aj k ďalším gólom, príležitosti Miklíka, Suju či Klímu však zostali nevyužité.

HC Košice - HKM Zvolen 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

6. Klíma (Boltun), 40. Nagy (Miklík, Dudáš), 42. Hričina (Varga, Dudáš), 49. Miklík (Hričina). Rozhodovali: Jonák, Kubuš - Gajan, Bednár, vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3160 divákov.

Zostavy:

HC Košice:
Habal- Dudáš, Deyl, Jankovič, Šmach, Matejka, Šedivý - Miklík, Suja, Nagy - Bicek, Boltun, Klíma - Hričina, Milý, Varga - Šoltés, Hruška, Bartoš

HKM Zvolen: Baroš - Hraško, Andresons, Plechanov, Demiters, F. Fekiač, Habšuda, M. Ivan, Dubeň - Puliš, Mráz, Klhůfek - Majdan, P. Zuzin, Ďaloga - Kelemen, McGregor, Žilka - Misenev, Halama, Kňazev

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "Nebol to jednoduchý zápas. Dôležité bolo, že sme hrali veľmi dobre v obrane a nedovolili sme súperovi skórovať. Veľmi nám pomohol gól v závere druhej tretiny. Postupne sme sa presadzovali, vytvárali sme si viac príležitostí. Stálo nás to veľa síl, ale napokon sme po poctivej práci získali tri body."

Milan Staš, tréner HKM Zvolen: "Začiatok zápasu bol z oboch strán opatrný, šancí bolo pomenej. Domáci sa však dostali do vedenia po našej chybe, keď sme boli v držaní puku a urobili sme chybu. Do kolien nás dostal druhý gól pred koncom druhej tretiny, z toho sme sa už nedostali. Vytvorili sme si v podstate iba jednu šancu, z ktorej sme mohli vyrovnať na 1:1. To bolo z našej strany veľmi málo. Príčinou prehry je prehrávanie osobných súbojov v obrannom i útočnom pásme. Súper ľahko vychádzal z rohov, dostával sa do šancí. Po treťom góle to už bolo v réžii domáceho mužstva, ktoré zaslúžene zvíťazilo."

HK Poprad - Dukla Trenčín 5:2

Po nádejnom výsledku z ľadu predposledných Nových Zámkov nepotvrdili Popradčania na domácom ľade proti Trenčínu stúpajúcu formu. Svoj názor na dianie okolo popradského hokeja vyjadril 10 minútovým protestným tichom na začiatku zápasu domáci fanklub. Hostia pritom využili hneď prvú chybu "kamzíkov" v obrannom pásme a Tybor sám pred Pajpachom nezaváhal - 0:1. V 10. minúte sa pekným zákrokom predviedol po strele Veilleux-a Pajpach, ale obrana mu pred dorážkou Gašparoviča nepomohla - 0:2. Na ľade následne dominovali len hostia. Ich početné šance sa však už gólmi neskončili.

Po prvej prestávke vykorčuľoval na ľad iný Poprad. Ku gólovému obratu nakopla domácich bitka medzi Marcelom Hossom a Petrom Chaloupkom. Z pohotovej dorážky v 28. minúte znížil najprv Abramov, pre ktorého to bol už druhý zásah v druhom zápase za Poprad. O dve minúty už bolo vyrovnané, keď bol na začiatku aj na konci peknej akcie matador Radoslav Suchý - 2:2. "Kamzíci" vydržali kombinačný hokej až do konca tretiny a oplatilo sa. Nedôrazné vyhodenie Trenčína zachytil Suchý a strelou z veľkého uhla k bližšej žŕdke prekvapil Cháberu a dokonal tak obrat Popradu - 3:2.

Domáci pokračovali v tlaku na trenčiansku bránu i v záverečnom dejstve. Tohtosezónne gólové maximum Popradu v jednom zápase prelomil štvrtým gólom v sieti Cháberu po individuálnej akcii Dávid Bondra. V 45. minúte už bolo 5:2. Zagrapan potiahol puk až pred bránu hostí, kde nezištne našiel osamoteného Semoráda a hostia boli zrelí na uterák. Popradčania pridali i šiesty gól z hokejky Zagrapana, ale pre posunutú bránku neplatil. Trenčín už zdramatizovať záver zápasu nedokázal a Poprad si tak pred 920 divákmi pripísal tri body.

HK Poprad - Dukla Trenčín 5:2 (0:2, 3:0, 2:0)

28. Abramov (Ježek, Dinda), 30. Suchý (Lapšanský, B. Rapáč), 40. Suchý, 44. Bondra (Lichanec, Štrauch), 45. Semorád (Zagrapan, Lichanec) - 2. Tybor (Gašparovič), 10. Gašparovič (Hatala, Bohunický). Rozhodovali: Novák – Rojík, Kollár, vylúčení: 5:5, navyše Chaloupka - Marcel Hossa obaja 10 minút za údery, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 920 divákov

Zostavy:

Poprad
: Pajpach – Suchý, Kurali, Dinda, Fabian, Chaloupka, J. Brejčák, Pokovič, Bagin – Lapšanský, Mlynarovič, B. Rapáč – Kroták, Zagrapan, Semorád – Ježek, Troliga, Abramov – Bondra, Lichanec, Štrauch

Trenčín: Chábera (45. Kutej) – M. Novák, Holenda, Albers, Kozák, Hatala, Bohunický, Šefčík – Ölvecký, T. Kopecký, Marcel Hossa – Tybor, Veilleux, Gašparovič – Sojčík, Šimun, Dlouhý – D. Novák, J. Švec, Briestenský

Petr Jonák, tréner Popradu:
"Pred víkendom sme si dali za cieľ vyhrať oba zápasy, čo sa nám aj podarilo. Do zápasu sme vstúpili zle. Súperovi sme dovolili vsietiť z prvej chyby jeho prvý gól, ďalší sme inkasovali z dorážky. Divákom sa chcem poďakovať, že nás po prvých 10 minútach ticha podporili a na výkone hráčov to bolo vidieť. Chlapci dali do zápasu srdce a víťazstvo vybojovali. Na ľade sme od druhej tretiny úplne dominovali, súper si nič nedovolil. Opäť nás podporil výborným výkonom mladý brankár Pajpach."

Miloš Holaň, tréner Trenčína: "Šli sme do Popradu s jasným cieľom. V prvej tretine sme to potvrdzovali. Poprad pôsobil zaskočene, domáci sa do ničoho nedostali. Čo sa stalo v druhej tretine, to mi hlava neberie. To, čo si niektorí hráči dovoľujú, tak to je vrchol. Ak nejakí z nich nemajú formu, viem to pochopiť. Mne je z toho až zle, ale poniektorí si vôbec nevážia prácu v Dukle Trenčin. Gólovo sa nepresadila ani prvá útočná trojka a to už je čo povedať. Spolu s vedením mužstva vyvodíme rázne kroky voči mužstvu."

HK Nitra – MsHK Žilina 4:6

Zápas medzi Nitrou a Žilinou začali aktívne domáci. Hostí podržal brankár Tomek. Po úvodnom tlaku Nitry tempo mierne upadlo a diváci videli veľmi málo príležitostí na strelenie gólu. V 13. minúte však využil presilovú hru Henrich Ručkay a poslal Nitru do vedenia – 1:0. Žiline chýbal pohyb a v 15. minúte zvýšil na 2:0 Laliberté. V úvode 2. tretiny mali Žilinčania výhodu presilovej hry o dvoch hráčov, ktorú dokázal využiť presnou strelou Konečný a znížil na 2:1.

V 26. minúte hrala presilovú hru Nitra a o jej využitie sa postaral Slovák – 3:1. Po hluchej pasáži znížili hostia v presile o dvoch hráčov zásluhou Juraja Juríka. Šancu na odskočenie o dva góly mal v 37. minúte Kutálek, ktorý po naskočení z trestnej lavice ušiel spoločne s Krištofom, ale prvému menovanému nesadla strela z prvej. V 39. minúte zachránil hostí brankár Tomek, keď reflexívne zastavil zrazený puk od korčúľ Macejka.

V 43. minúte inkasoval tvrdý, ale čistý bodyček od Versteega hosťujúci Rogoň, ktorého z ľadu odniesli na nosidlách a putoval do nemocnice. V 45. minúte mal veľkú príležitosť na skórovanie domáci Štefanka, ale strelu vyrazil ramenom Tomek. O tri minúty pretlačil puk za chrbát Foltána žilinský obranca Macejko a bolo vyrovnané – 3:3. Obrat z 3:1 dokonali hostia v 50. minúte, keď od modrej presne namieril Mikuš. V 53. minúte ušiel domácej obrane Hovorka a blafákom prekonal Foltána – 3:5. Nitra ustála presilovú hru a v 58. minúte znížil Paukovček na 4:5. Nitra sa už do záverečného tlaku nedostala a v poslednej sekunde uzavrel skóre do prázdnej brány Handlovský.

HK Nitra – MsHK Žilina 4:6 (2:0, 1:2, 1:4)

13. Ručkay (Kutálek, Krištof), 15. Laliberté (Slovák, Blackwater), 26. Slovák (Laliberté, Versteeg), 58. Paukovček (Kuzma, Štefanka) – 24. Konečný (Drábek, Holovič), 35. J. Jurík (Handlovský, Hovorka), 48. Macejko (Švihálek, Holovič), 50. Mikuš (Handlovský, J. Jurík), 53. Hovorka (Mikuš, Handlovský), 60. Handlovský. Rozhodovali: Müllner – Návratek, Orolin, vylúčení: 8:4, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, 2812 divákov

Zostavy:

Nitra:
Foltán – Versteeg, Milam, Mezei, Rais, Ordzovenský, Kuzma, Bene – Blackwater, Slovák, Laliberté, Kutálek, Krištof, Ručkay, Bajtek, Štefanka, Macík, Piačka, Paukovček, Chalupa

Žilina: Tomek – Mikuš, Rehák, Brejčák, Kříž, Drábek, Macejko, Gutwald, Prokop – Handlovský, Hovorka, Matis, Rogoň, Húževka, J. Jurík, Konečný, Holovič, Švihálek, Švec, Ondruš, Gmitter

Andrej Kmeč, tréner Nitry:
„Žilina potvrdila výsledky, ktoré posledné zápasy uhrala, ale my svojou nedisciplinovanosťou a neochotou sa pobiť o výsledok sme si to prehrali sami. Vyhrávali sme 2:0, hrubá nedisciplinovanosť hráčov, dvakrát sme dostali gól v oslabení 5 na 3. Žilina hrala dobre, ale my svojimi chybami sme jej to uľahčili, keď máme takýto prejav a toľko vylúčení, tak si nezaslúžime vyhrať.“

Milan Jančuška, Žiliny: „Teší nás toto víťazstvo v Nitre, keďže je to líder tabuľky. Sme radi, že sme to zvládli, aj keď sa to zle vyvíjalo. Veľa gólov padlo v presilovkách. Som rád, že napriek stavu 0:2 a 1:3 sme to dokázali zvrátiť, takže klobúk dole pred chalanmi. Ideme na víťaznej vlne a ja pevne verím, že to bude ďalej pokračovať. Pomohlo nám aj to, že sme nemuseli hrať zápas s Martinom, takže sme mali dostatok času pripraviť sa na Nitru a zaslúžili sme si 3 body.“