Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena

Hossa vyrovnal tri sekundy pred koncom, Sekera sa zranil

Marián Hossa oslavuje svoj gól, ktorý strelil tri sekundy pred koncom tretej tretiny. Foto: TASR/AP Photo

V noci na nedeľu bol Marián Hossa jediným Slovákom, ktorý sa presadil v zápasoch NHL.

New York 3. februára (TASR) - V jedenásťzápasovej porcii zápasov NHL v noci na nedeľu sa bodovo presadil zo slovenských hokejistov iba Marián Hossa z Chicaga, ktorý svojim šiestym gólom v sezóne tri sekundy pred koncom tretej tretiny zariadil na ľade Calgary predĺženie a jeho tím napokon bral víťazstvo po nájazdoch.

Hráči Calgary po zápase len nechápavo krútili hlavami, ako mohli duel proti Blackhawks prehrať. Strelecké pokusy vyzneli jednoznačne 47:19 pre "plamene", ale gólman hostí Ray Emery ťahal jeden skvelý zákrok za druhým a 45 úspešných zákrokov za zápas je najviac v jeho kariére. "To bol zločin," smial sa po zápase kouč Chicaga Joel Quenneville. "Po takomto výkone mali na neho zavolať policajtov. Ukradol dva body, bolo to veľkolepé."

Dve tretiny v hale Saddledome diváci gól nevideli, až v tretej gólmani kapitulovali a v poslednej minúte riadneho hracieho času dokonca dvakrát. Keď sa už zdalo, že domáci výrazný tlak premenili v "hodine dvanástej" na spravodlivý rezultát po góle Jaya Bouwmeestera 35 sekúnd pred koncom, proti bol slovenský "snajper" Marián Hossa. Hostia odvolali brankára, natlačili sa do pásma a rodák zo Starej Ľubovne sa najlepšie zorientoval pred padajúcim gólmanom Miikkom Kiprusoffom. Calgary potom vypilo kalich horkosti do dna v samostatných nájazdoch, v ktorých opäť tromi zákrokmi zažiaril Emery. Ani 20 minút po zápase si nevedel domáci útočník Alex Tanguay vysvetliť konečné skóre. "Myslím, že dnes sa veľmi nevyspíme. Tonu šancí, mali sme asi tonu jasných šancí," opakoval neveriacky Tanguay.

V bránke Montrealu dostal opäť pred Petrom Budajom šancu Carey Price a vychytal triumf 6:1 nad Buffalom. Duel v drese "šablí" nedohral slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý už v úvodnej minúte bolestivo zblokoval tvrdý pokus domáceho beka Alexeja Jemelina. Okamžite odišiel do šatne a hoci sa neskôr ešte na štyri striedania do hry vrátil, napokon už do druhej tretiny nezasiahol. Tréner Buffala Lindy Ruff tvrdí, že zranenie nebude vážne. "Vyzerá to iba na pomliaždeninu. Nemal by pauzovať dlho. Bolelo ho to, tak už radšej do zápasu nezasiahol," povedal kouč. Ak by Sekera nemohol nastúpiť v nedeľu proti Floride, v zostave ho nahradí T.J. Brennan.

Nájazdový "žolík" San Jose Michal Handzuš tentoraz svoj pokus v rozstrele prvýkrát v sezóne nepremenil a "žraloci" tak doma s Nashvillom po výsledku 1:2 zaznamenali prvú prehru v prebiehajúcej sezóne. "Predátori" sa stávajú špecialistami na dramatické koncovky, päť z ich ôsmich tohtosezónnych duelov sa skončilo až nájazdami.

Obranca Bostonu Zdeno Chára opäť strávil na ľade viac ako 21 minút a jeho tím vyhral v Toronte 1:0 vďaka gólu Chrisa Bourquea. Syn niekdajšej legendy Bruins Raya Bourquea zaznamenal svoj premiérový gól v drese "medveďov". Bostonu sa proti tomuto súperovi darí, v uplynulej sezóne dominoval nad Torontom vo všetkých šiestich dueloch.

Cenný triumf na ľade rozbehnutej Tampy Bay si pripísali hokejisti New York Rangers, v drese ktorého sa slovenský kanonier Marián Gáborík prezentoval počas takmer 23 minút na ľade tromi streleckými pokusmi. Už tri duely je tak bez bodového zápisu. Rozhodujúci gól si pripísal Rick Nash, oba presné zásahy domácich niesli rukopis Stevena Stamkosa.

Prvým hetrikom v kariére sa blysol pri výhre 7:4 nad Los Angeles útočník Anaheimu Nick Bonino. Ten vyhnal už v šiestej minúte z bránky súpera Jonathana Quicka a trojgólový zápis zavŕšil jedenásť minút pred koncom do siete Jonathana Berniera. Navyše si pripísal aj asistenciu pri 666. kariérnom góle fínskej legendy Teemu Selänneho.

Sidney Crosby a Chris Kunitz si pripísali po góle a dvoch asistenciách a najmä ich zásluhou sa Pittsburgh dočkal prvého domáceho víťazstva v sezóne - 5:1 nad New Jersey. Hviezdou stretnutia Columbus - Detroit (4:2) bol domáci dvojgólový Artem Anisimov. Dvadsiaty zápas s čistým kontom v kariére zaznamenal Mike Smith z Phoenixu a "kojoti" zdolali Dallas 2:0.

Sumáre sobotňajších zápasov NHL:

PITTSBURGH - NEW JERSEY 5:1 (0:0, 2:1, 3:1)
Góly: 23. Sutter, 30. Kunitz, 43. Letang, 48. Crosby, 50. Bortuzzo - 33. Greene.
Brankári: Fleury - Brodeur.
Strely na bránku: 30:16.
Diváci: 18.635.

MONTREAL - BUFFALO 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
Góly: 20. Bourque, 23. Gallagher, 31. Desharnais, 31. Eller, 42. Bourque, 53. Desharnais - 44. Vanek.
Brankári: Price - Miller (41. Enroth).
Strely na bránku: 32:31.
Diváci: 21.273.

COLORADO - EDMONTON 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Góly: 33. Parenteau, 36. McGinn, 59. P. Šťastný - 1. Jakupov.

COLUMBUS - DETROIT 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Góly: 19. Wisniewski, 23. a 38. Anisimov, 54. Letestu - 9. Franzen, 60. Brunner.
Brankári: Mason - Howard.
Strely na bránku: 28:34.
Diváci: 17.612.

TAMPA BAY - NY RANGERS 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Góly: 25. a 60. Stamkos - 30. Stepan, 44. Nash, 55. Hagelin.
Brankári: Garon - Biron.
Strely na bránku: 32:30.
Diváci: 19.204.

PHILADELPHIA - CAROLINA 5:3 (3:2, 2:0, 0:1)
Góly: 6. Foster, 15. Coburn, 16. Briere, 21. Knuble, 33. Giroux - 9. Pitkanen, 16. Staal, 44. Dwyer.

Diváci: 12.151.

CALGARY - CHICAGO pp a n 2:3 (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 54. Wideman, 60. Bouwmeester - 45. Kane, 60. HOSSA, rozh. nájazd: Kane.
Brankári: Kiprusoff - Emery.
Strely na bránku: 47:19.
Diváci: 19.289.

ANAHEIM - LOS ANGELES 7:4 (3:2, 2:2, 2:0)
Góly: 3., 6. a 49. Bonino, 14. Getzlaf, 30. Souray, 37. Palmieri, 58. Selänne - 10. a 21. Brown, 10. Stoll, 35. Williams.
Brankári: Hiller - Quick (6. Bernier).
Strely na bránku: 25:34.
Diváci: 17.436.

SAN JOSE - NASHVILLE 1:2 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 54. Havlát - 51. S. Kosticin, rozhodujúci nájatd: Smith.
Brankári: Niemi - Rinne.
Strely na bránku: 27:24.
Diváci: 17.562.