Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Marián Hossa oslavuje svoj gól s Michalom Kempnym (6), 20. januára 2017. Foto: TASR

Skúsený krídelník sa 86 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času presadil po kombinácii mladíkov Vinnieho Hinostrozu a Tannera Kera, keď skóroval strelou z prvej do odkrytej časti bránky.

New York 21. januára (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa rozhodol v noci na sobotu svojím gólom o tesnom víťazstve Chicaga 1:0 na ľade Bostonu. Skúsený krídelník sa 86 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času presadil po kombinácii mladíkov Vinnieho Hinostrozu a Tannera Kera, keď skóroval strelou z prvej do odkrytej časti bránky. Bol to pre neho 17. presný zásah v prebiehajúcej sezóne NHL, z toho desiaty v tretej tretine, respektíve predĺžení.

Hossa v čase 58:34 využil presnú prihrávku Kera. "Korčuľoval som smerom k bránke a puk si našiel priamo moju hokejku. Snažil som sa vystreliť tak rýchlo, ako to len šlo. Celkovo to bol pekný gól," opísal rozhodujúcu akciu Hossa, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu zápasu.

Tridsaťosemročný útočník sa strelecky presadil po desaťzápasovej gólovej odmlke, predtým naposledy rozvlnil sieť 15. decembra proti NY Islanders. Oporou Blackhawks bol aj brankár Scott Darling, ktorý zneškodnil všetkých 30 striel domácich a zaknihoval si druhé čisté konto v sezóne, štvrté v profiligovej kariére. Pre hráčov Chicaga to bol špeciálny zápas, keďže mali v hľadisku svojich otcov, ktorých pozvali na výročný "Father's Trip".

"Určite je to príjemný pocit, najmä pred očami našich otcov. Počas tripu sme s nimi strávili pekné chvíle. Odohrali sme dva zápasy a získali štyri body, čo je nádherná bilancia a môžeme hovoriť o stopercentnej úspešnosti," povedal Hossa pre zámorské médiá.

Počas 12:45-minútového pobytu na ľade vyslal na súperovu bránku dve strely a pripísal si plusku, 14 minút odohral v drese Chicaga druhý slovenský "jastrab" Richard Pánik. Kapitán Bostonu Zdeno Chára bol na ľade pri inkasovanom góle, zapísal si tak mínusku, s 22:50 min. bol najvyťaženejším korčuliarom svojho tímu.

V ďalšom stretnutí Detroit s Tomášom Tatarom prehral v Buffale 2:3 po predĺžení. Druhý slovenský útočník v službách Red Wings Tomáš Jurčo sa opäť nezmestil do zostavy. O výhre domácich rozhodol 26 sekúnd pred koncom predĺženia Kyle Okposo. Ten si pritom v jeho úvode odsedel dvojminútový trest za hákovanie. "Spoluhráči ma podržali, ubránili presilovku. Na trestnej lavici mi nebolo všetko jedno," vravel Okposo. Buffalo aj jeho zásluhou vyhralo štvrtý domáci zápas za sebou.

Edmonton s obrancom Andrejom Sekerom podľahol doma Nashvillu 2:3 po samostatných nájazdoch. Hostia nastúpili v zostave už aj s P.K. Subbanom, elitný zadák vynechal predchádzajúcich 16 stretnutí pre zranenie v hornej časti tela. "Cítil som sa fajn. Súťažný zápas som nehral päť-šesť týždňov. Chvíľu mi bude trvať, kým sa do toho opäť dostanem, ale celkovo to bolo OK," opísal svoj návrat Subban.

Vancouver zdolal doma Floridu 2:1 aj zásluhou svojho kapitána Henrika Sedina, švédsky center sa na víťazstve podieľal gólom a zaznamenal tak jubilejný tisíci bod v NHL. Stal sa vôbec prvým hráčom v klubovej histórii, ktorý prekonal túto métu.

"Skvelý pocit. Najlepšie z toho bolo, keď spoluhráči naskákali na ľad a oslavovali spolu so mnou. To si budem pamätať navždy," uviedol Sedin, ktorý pokoril tisícbodovú hranicu ako 85. hráč v histórii súťaže. Priamo na ľade mu k tomu gratuloval aj brankár Floridy Roberto Luongo, ktorý so Sedinom osem rokov obliekali dres Canucks. "Je to výborný hráč a skvelý človek. Zaslúži si takúto poctu," povedal o bývalom spoluhráčovi Luongo.

Debakel na domácom ľade utrpela Carolina, ktorá prehrala s Pittsburghom vysoko 1:7. Hostia zrazili "hurikánov" na kolená štyrmi gólmi v druhej tretine. "Takýto výsledok nám na sebavedomí nepridá. Vyzerá to tak, že budeme musieť zmeniť niekoľko vecí. Nevylučujem ani zmeny v zostave," konštatoval kouč Caroliny Bill Peters.

Sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - CHICAGO BLACKHAWKS 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Gól: 59. HOSSA (Kero, Hinostroza). Brankári: Rask - Darling, strely na bránku: 30:22, 17.565 divákov.

BUFFALO SABRES - DETROIT RED WINGS 3:2 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 26. Reinhart (Eichel, Ristolainen), 56. R. O'Reilly (Franson, Falk), 65. Okposo (R. O'Reilly, Eichel) - 10. Nielsen (Green), 54. Helm (Abdelkader, Marčenko). Brankári: Nilsson - Mrázek, strely na bránku: 37:34, 18.492 divákov.

CAROLINA HURRICANES - PITTSBURGH PENGUINS 1:7 (0:1, 0:4, 1:2)
Góly: 48. Stalberg (Hainsey, Slavin) - 13. Daley, 27. Hagelin (Gaunce, Kessel), 33. Sheary (Rust), 33. Kunitz (Fehr, Wilson), 38. Kessel (Malkin, Schultz), 47. Malkin (Guentzel, Schultz), 50. Sheary (Crosby, Rust). Brankári: Ward - Murray, strely na bránku: 28:41, 17.312 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - MONTREAL CANADIENS 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Góly: 4. Santini (Parenteau) - 6. Galchenyuk (Radulov, Beaulieu), 44. Weber (Radulov, Galchenyuk), 45. Pacioretty (Galchenyuk, Radulov). Brankári: Kinkaid - Montoya, strely na bránku: 17:26, 15.345 divákov.

EDMONTON OILERS - NASHVILLE PREDATORS 2:3 pp a sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 38. Hendricks (Kassian), 56. Lucic (Draisaitl, McDavid) - 38. Arvidsson (Forsberg, Johansen), 47. Ellis (Johansen, Irwin), rozh. nájazd Ellis. Brankári: Talbot - Rinne, strely na bránku: 32:44, 18.347 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - FLORIDA PANTHERS 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Góly: 26. H. Sedin (D. Sedin, Edler), 44. Sbisa - 24. Jágr (McCann, Marchessault). Brankári: Miller - Luongo, strely na bránku: 32:35, 18.865 divákov.

Marián Hossa (Chicago) 12:45 1 0 1 +1 2 0
Richard Pánik (Chicago) 14:00 0 0 0 0 0 0
Zdeno Chára (Boston) 22:50 0 0 0 -1 0 0
Tomáš Tatar (Detroit) 17:27 0 0 0 +1 3 0
Andrej Sekera (Edmonton) 25:07 0 0 0 0 2 0
/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/