Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Šport

J. Riapoš je paralympionikom dvadsaťročia, zostáva aj šéfom SPV

Staronový predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš Foto: TASR/Michal Svítok

Druhé miesto obsadili zrakovo postihnutí lyžiari Jakub Krako a Henrieta Farkašová.

Bratislava 12. októbra (TASR) - Predsedom Slovenského paralympijského výboru (SPV) na ďalšie štyri roky zostáva jeho doterajší šéf Ján Riapoš. Rozhodli o tom v sobotu v bratislavskom hoteli Chopin delegáti volebného Valného zhromaždenia SPV.

Štyridsaťpäťročný Riapoš bol od roku 2002 predsedom Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov a od roku 2003 je predsedom Slovenského paralympijského výboru. Na paralympijských hrách v Aténach, Pekingu a Londýne získal v stolnom tenise dokopy tri zlaté a jednu striebornú medailu.

Zloženie výkonného výboru SPV: Ján Riapoš, predseda - Branislav Režňák, zodpovedný za oblasť štátnej športovej reprezentácie - Alena Kánová, rozvoj a propagácia - Pavel Bílik, mládež - Juraj Štefák, zdravotná problematika - Veronika Vadovičová, zástupkyňa športovcov - Martin Čapla, šport telesne znevýhodnených - Štefan Kopčík, šport zrakovo znevýhodnených - Robert Luby, šport mentálne znevýhodnených. Kontrolná komisia: Ján Bezecný, predseda, členovia: Jozef Kolbaský, Milan Kališ.
"Mojou prioritou bude dobudovať štruktúry SPV, profesne posilniť jednotlivé komisie, zriadiť Klub paralympionikov, ktorí skončíli aktívnu činnosť, dostavba Paralympijského centra v Piešťanoch, zriadenie paralympijských centier športovej prípravy mládeže a ďalej pracovať na príprave slovenskej účasti na hrách v Soči 2014 a Rio de Janeiro 2016," povedal Riapoš 30 prítomným delegátom, ktorí zvolili predsedu jednomyselne. Uplynulé štvorročné obdobie hodnotil Riapoš ako veľmi pozitívne. "Dosiahli sme najvýraznejšie výsledky v histórii SPV, keď sme v projekte Londýn 2012 a Vancouver 2010 získali osem zlatých medailí. Pri komunikácii s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR sa nám podarilo dosiahnuť vyrovnanie odmien paralympionikov, ktoré je totožné s olympionikmi a reprezentantmi SR. V súčasnosti je v Národnej rade SR v 2. čítaní návrh Zákona o paralympizme a paralympijskej symbolike. Vznikla Nadácia SPP, ktorá pomáha najmä pri projektoch a financovaní mládežníckych športovcov."

Na blížiacie sa ZPH 2014 v Soči si istú účasť vybojovalo 24 paralympionikov - desať zjazdových lyžiarov a 8 navádzačov, curlingový mix tím 4 športovci plus jeden náhradník a jeden snoubordista. V priebehu októbra by mohol pribudnúť ešte jeden bežec na lyžiach. Slovenská výprava by mala mať 43 členov.

Paralympionici dvadsaťročia

Na slávnostnom galavečeri v hoteli Double Tree by Hilton pri príležitosti 20. výročia prijatia Slovenska do Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) v septembri 1993 vyhlásili dvanástich športovcov Paralympionikmi dvadsaťročia. Súčasne ocenili vyznamenaním Slovenský Agitos (obdoba olympijských kruhov) športovcov a funkcionárov hnutia in memoriam Katarínu Brandoburovú, Emila Dovalovszkého, Margitu Homolovú, Radovana Kaufmana a Máriu Pillárovú. Slovenský Agitos si prevzala aj prvá predsedníčka SPV Helena Hanková. Na galavečeri sa zúčastnil aj predseda vlády SR Robert Fico.

Paralympionici dvadsaťročia (podľa hodnoty a počtu medailí z paralympijských hier a zimných paralympijských hier): 1. Ján Riapoš, stolný tenis (4-1-0), 2.-3. Jakub Krako, zjazdové lyžovanie, Henrieta Farkašová, zjazdové lyžovanie (obaja 3-1-0), 4. Rastislav Revúcky, stolný tenis (2-1-0), 5. Ladislav Gáspár, stolný tenis (1-3-1), 6. Rastislav Tureček, cyklistika (1-2-0), Alena Kánová, stolný tenis (1-1-2), Anton Sluka, atletika (1-1-0), 9.-12. Veronika Vadovičová, streľba, Imrich Lyócsa, lukostreľba, Andrej Zaťko, plávanie, Pavol Kolačkovský, plávanie (všetci 1-0-0).