< sekcia Šport

Zomrel bývalý československý futbalový reprezentant Ján Zlocha

Ján Zlocha Foto: TASR

Na konte mal J. Zlocha tri majstrovské tituly so Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava. V roku 1969 sa radoval s belasými z triumfu v PVP.

Bratislava 2. júla (TASR) - V pondelok 1. júla zomrel vo veku 71 rokov bývalý československý futbalový reprezentant Ján Zlocha. Na konte mal okrem troch majstrovských titulov so Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava aj najväčší úspech československého, resp. slovenského klubového futbalu, keď sa s "belasými" radoval v roku 1969 z triumfu v Pohári víťazov pohárov.

Ján Zlocha sa narodil 24. marca 1942 v Bratislave. Ľavý obranca s tvrdou strelou odohral za Slovan, Spartak Trnava a Duklu Praha celkom 203 ligových stretnutí a strelil 8 gólov. Nastúpil v štyroch medzištátnych stretnutiach, zúčastnil sa na majstrovstvách sveta 1970 i na olympijských hrách v roku 1968 v Mexiku. So Spartakom získal prvý federálny titul (1968) i Stredoeurópsky pohár (1967), keď "bíli andeli" vyradili tri talianske kluby - AS Rím, ktorý oslavoval 40. výročie vzniku, ďalej Lazio a Fiorentinu a vo finálovom dvojzápase uspeli s Dózsou Újpest.

So Slovanom sa radoval z Pohára víťazov pohárov (1969) a z majstrovských titulov (1970 a 1974), v drese Dukly Praha postúpil v ročníku 1966/1967 cez Esbjerg, Anderlecht a Ajax Amsterdam do semifinále Európskeho pohára majstrov, v ktorom "vojakov" vyradil neskorší víťaz Celtic Glasgow. Vyštudoval právo a po skončení aktívnej činnosti pracoval v oblasti hospodárskeho práva.

Na archívnej snímke hráči Slovana brankár Alexander Vencel (vľavo) a Ján Zlocha čítajú švajčiarsku tlač v hoteli City vo švajčiarskom Bazileji v deň stretnutia finále PVP proti FC Barcelona.
Foto: TASR/Štefan Petráš