< sekcia Šport

Slafkovský a Baláž sa stali kanoistami roka

Na snímke slovenský reprezentant v kategórii C1 Alexander Slafkovský. Foto: TASR/Dušan Hein

Do Siene slávy uviedli Antona Zerera a Tibora Polakoviča (obaja im memoriam). Cenu za prínos udelili Ladislavovi Čepčianskemu a Jánovi Kvašňovskému.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Vodný slalomár Alexander Slafkovský a rýchlostný kanoista Samuel Baláž sú najlepší športovci Slovenskej kanoistiky za rok 2018. Výsledky ankety v stredu slávnostne vyhlásili počas galavečera v priestoroch bratislavského hotela Gate One.

Slafkovský, ktorý triumfoval aj v kategórii Kanoista roka, obhájil vlaňajšie prvenstvo. V uplynulej sezóne sa stal celkovým víťazom Svetového pohára. Na ME v Prahe-Tróji obsadil v C1 štvrté miesto a na MS v Riu de Janeiro skončil medzi singlistami piaty. "Je to ocenenie práce celého tímu. Presadiť sa v silnej domácej konkurencii singlistov Michala Martikána a Mateja Beňuša nie je jednoduché. Sme rivali, ale jeden bez druhého by sme neboli tam kde sme. Navzájom sa posúvame Rivalita ide ruka v ruke s lepšími výsledkami," uviedol Slafkovský.

Baláž získal na MSJ a pretekárov do 23 rokov v bulharskom Plovdive spoločne s Milanom Fraňom, Csabom Zalkom a Adamom Botekom zlato v K4 na 500 m. Na MEJ a do 23 rokov v talianskom Auronze vybojoval s Fraňom, Zalkom a Tiborom Linkom na päťstovke najcennejší kov v K4 na 500 m. Ďalšie zlato pridal v K2 na 1000 m po boku Linku. Na seniorských MS v portugalskom Montemore ukoristil s Erikom Vlčekom, Jurajom Tarrom a Gáborom Jakubíkom na 1000 m striebro, na ME v Belehrade finišoval s Fraňom, Jakubíkom a Linkom na kilometri na striebornej priečke. "Nečakal som, že sa stanem absolútnym víťazom ankety medzi rýchlostnými kanoistami, som milo prekvapený. Ďakujem všetkým chalanom, ktorí so mnou sedeli v jednej lodi, môjmu trénerovi Andrejovi Wiebauerovi, rodine a kamarátom, ktorí ma podporujú. Keď som sedel v lodi s legendami Erikom Vlčekom a Jurajom Tarrom, cítil som veľkú zodpovednosť," priznal Baláž.

Kajakárom roka medzi slalomármi je vicemajster Európy do 23 rokov Jakub Grígar a medzi rýchlostnými kanoistami Peter Gelle - šiesty na MS v K2 na 1000 m a štvrtý na ME spoločne s Botekom. Titul Kanoistka roka na divokej vode patrí Monike Škáchovej a Soni Stanovskej. Kanoistami roka na hladkej vode sú Lucia Valová - juniorská majsterka Európy na 500 m a Matej Rusnák. Kajakárkami roka sú Elena Kaliská (divoká voda) a Ivana Mládková (hladká voda). Titul Talent roka patrí Emanuele Luknárovej a Matúšovi Jedinákovi.

Za Výkon roka označili zlaté jazdy štvorkajaka vo finále K4 na 500 m na MSJ a do 23 rokov v Plovdive a vodnoslalomárskej hliadky 3xC1 v zložení Matej Beňuš, Alexander Slafkovský, Michal Martikán na MS v Riu de Janeiro. Trénermi roka sú Stanislav Gajdoš a Radovan Šimočko, mládežníckymi trénermi roka Miroslav Hagara a Ľubomír Hagara st. Rozhodcami roka Lucia Záhorská a Martin Bielik. Do Siene slávy uviedli Antona Zerera a Tibora Polakoviča (obaja im memoriam). Cenu za prínos udelili Ladislavovi Čepčianskemu a Jánovi Kvašňovskému.