Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Šport

Katar odmieta obvinenia z korupcie pri voľbe dejiska MS 2022

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

V prípade potvrdenia obvinení sa môže stať, že organizácia znovu spustí výberové konanie na dejisko šampionátu.

Sydney 2. júna (TASR) - Organizátori futbalových majstrovstiev sveta v roku 2022 v Katare odmietajú čerstvé obvinenia, ktoré sa objavili v britských médiách, že právo usporiadať šampionát získali vďaka korupcii.

Obvinenia prinieslo britské periodikum Sunday Times. Podľa neho "osoba zasvätená do pomerov v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA)" poskytla "stovky miliónov emailov, účtov a ďalších dokumentov", ktoré dokumentujú platby vo výške päť miliónov dolárov od katarského funkcionára Mohameda bin Hammama pre ďalších predstaviteľov organizácie. Bývalý člen výkonného výboru FIFA a niekdajší prezident Ázijskej futbalovej konfederácie mal podplácaním získať podporu pre svoju krajinu pri voľbe dejiska šampionátu.

Organizátori MS však vo vyhlásení uvádzajú, že bin Hammam "nehral oficiálnu ani neoficiálnu úlohu v prípravnom výbore."

Avšak väčšina z funkcionárov, ktorí v decembri 2010 hlasovali vo voľbách dejiska, boli bin Hammamovi dlhoroční kolegovia. Medzi nimi napríklad Brazílčan Ricardo Teixeira, Nicolas Leoz z Paraguaja a viceprezident FIFA Jack Warner z Trinidadu a Tobaga. Všetci traja medzičasom rezignovali na svoje posty pre podozrenia z korupcie.

"Katarský výbor pre MS 2022 vždy dodržoval najvyšší etický štandard a integritu pri svojej úspešnej kandidatúre. Vehementne popierame všetky obvinenia. Urobíme všetky potrebné kroky, aby sme ochránili integritu našej kandidatúry. Naši právnici sa už venujú týmto obvineniam," uvádza sa vo vyhlásení organizačného výboru.

Sunday Times informoval, že bin Hammam dával peňažné dary a platil poplatky viacerým kolegom z FIFA, vrátane Warnera, a množstvu afrických futbalových funkcionárov. Informácie o nekalých praktikách dostal už aj vyšetrovateľ FIFA Michael Garcia, aby mu pomohli pri preverovaní výberových konaní na dejiská šampionátov v rokoch 2018 a 2022.

FIFA celú situáciu zatiaľ nekomentovala

V prípade potvrdenia obvinení sa môže stať, že organizácia znovu spustí výberové konanie na dejisko šampionátu.
Katar vyhral voľby v roku 2010, keď vo finálovom kole zdolal USA. Medzi uchádzačmi boli aj Austrália, Japonsko a Kórejská republika.

Austrálski predstavitelia v pondelok prezradili, že by sa do nových volieb opäť zapojili. "Sú to vážne obvinenia a uvidíme, ako sa to vyvinie. Je príliš skoro na to, aby sme mohli povedať, či sa bude vyberať nové dejisko, ale situáciu pozorne sledujeme," agentúra dpa citovala šéfa Austrálskej futbalovej federácie (FFA) Davida Gallopa.

Šéf CAF Hayatou odmieta obvinenia z korupcie

Prezident Africkej futbalovej konfederácie (CAF) a viceprezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Issa Hayatou kategoricky odmieta obvinenia britského periodika Sunday Times, že vzal úplatky za podporu kandidatúry Kataru pri voľbách dejiska majstrovstiev sveta v roku 2022.

V centre škandálu je údajne katarský funkcionár Mohamed bin Hammam, ktorý pôsobil 16 rokov vo výkonnom výbore FIFA a aj ako prezident Ázijskej futbalovej konfederácie. Odtiaľ musel odstúpiť v roku 2012 práve pre korupciu. Podľa britských médií mal bin Hammam zaplatiť ďalším predstaviteľom FIFA až päť miliónov dolárov za to, že pri voľbe dejiska budú hlasovať za Katar.

"Pán Hayatou kategoricky odmieta obvinenia a nedovolí novinárom, aby opäť zaútočili na jeho reputáciu a bezúhonnosť. Takéto obvinenia nediskreditujú len jeho, ale celý kontinent," píše sa vo vyhlásení CAF. Obvinenia odmietli aj katarskí organizátori.

Hayatou je aj členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý ho v roku 2011 pokarhal za to, že prijal 100.000 francúzskych frankov od bývalej marketingovej agentúry organizácie International Sport and Leisure (ISL). To sa stalo ešte v roku 1995, keď nebol členom MOV.