Slovan Bratislava zdolal po predĺžení Ak Bars Kazaň 2:1

Na snímke druhý zľava tréner Slovana Miloš Říha . Foto: TASR - Martin Baumann

Trojzápasovú domácu sériu zakončia zverenci trénera Miloša Říhu v piatok.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava získali v stredu cenný skalp lídra Východnej konferencie KHL, keď zdolali Ak Bars Kazaň na domácom ľade 2:1 po predĺžení. O víťazný gól sa postaral tri sekundy pred koncom nadstavenia Václav Nedorost.

Trojzápasovú domácu sériu zakončia zverenci trénera Miloša Říhu v piatok o 19.00 h proti Lade Togliatti.
Slovan Bratislava - Ak Bars Kazaň 2:1 pp (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
29. Chipchura (Meszároš, Valský), 65. Nedorost (Jeglič) - 52. Varnakov (Sidorov, Žukov). Rozhodovali: Jeřábek, Sidorenko - Aľošin, Nesterov, vylúčení: 5:3 na 2 min., navyše Cheechoo - Svitov 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 8187 divákov

zostavy:
Slovan Bratislava: Brust - Kundrátek, Starosta, Meszároš, Ďaloga, Švarný, Plastino - Jeglič, Taffe, Nedorost - Cheechoo, Chipchura, Hlinka - Petráš, Zigo, Valský - Šiška, Lušňák, Vopelka

Ak Bars Kazaň: Galimov - Musin, Jordán, Elliott, Zacharčuk, Abrosimov, Ohtamaa, Sidorov - Obuchov, Malychin, Varnakov - Čibisov, Tkačov, Lazarev - Azevedo, Svitov, Lukojanov - Žukov, Popov, Glinkin - Gluchov

Po obojstranne opatrnom začiatku sa prvá tretina rozbehla a priniesla niekoľko zaujímavých situácií. Aktívnejší Slovan prestrieľal súpera 16:7, no nepresadil sa ani z vyložených šancí, ktoré mali Vopelka s Valským. V prvom prípade útočník "belasých" puk síce dočiahol, no zblízka namieril len do Galimova, v tom druhom Valský nepremenil výborne zrealizovaný samostatný nájazdový prienik. Hostia sa v útočnom pásme snažili predovšetkým o efektnú kombináciu, no z niekoľkých dobrých uhlov Brusta neprekvapili. Najbližšie ku gólu bol v brejkovej situácii Žukov po Glinkinovom vysunutí, domácu bránku však prestrelil.

Na začiatku druhej tretiny si hostia vybojovali 113-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale Brust obrovskému tlaku odolal. Za pomoci brániacej sa trojice spoluhráčov neinkasoval z hokejky Glinkina ani Svitova, ktorý sa pred ním ocitol sprava dvakrát sám. Po ubránení dvojnásobného oslabenia dostal početnú prevahu aj Slovan, tesne po jej konci udržal útočné pásmo a otvoril skóre. Meszároš posunul na modrej Kundrátkovi, ktorého razantný švih podľa oficiálneho zápisu usmernil do bránky Chipchura. Inkasovaný gól naštartoval ofenzívny tlak hostí. "Belasí" ho ustáli, zvýšili pohyb smerom dopredu a vrátili sa do boja o stredné pásmo. Najvýraznejšiu snahu predviedla štvrtá formácia Šiška - Lušňák - Vopelka, ktorá vyrobila pred Galimovom poriadny závar, no puk za neho druhýkrát nepretlačila.

Na začiatku tretej tretiny sa Slovan zbytočne do útoku nehnal. Snažil sa blokovať súperovu streľbu a uľahčiť prácu Brustovi, no s vyčkávacou taktikou neuspel. V 52. minúte Sidorov z obranného pásma perfektne vysunul Varnakova, ktorému Brust uľahčil zakončenie naivným prvým pohybom hokejkou a útočník Kazane po bekhendovej kľučke vyrovnal do prázdnej bránky. V záverečných minútach dejstva prebrali hostia hernú iniciatívu a viackrát sa natlačili do zakončenia, no v riadnej hracej dobe nerozhodli. Slovan ešte v závere zakontroval Valského strelou z otočky, no rovnako bez úspechu.

Po vyrovnanom priebehu predĺženia sa Slovanu napokon podarilo získať o bod navyše, keď tri sekundy pred koncom prepasíroval puk za bránkovú čiaru Nedorost.

Povedali po zápase

Miloš Říha, tréner Slovana: "Musím pochváliť mužstvo za taktický výkon, silného súpera sme dve tretiny nepustili do veľkých šancí. Prečkali sme presilovku o dvoch hráčov, dostali sa do vedenia. V tretej tretine sme začali trošku panikáriť, ale vôľou a chcením sme napokon zaslúžene vyhrali."

Zinetula Biľaletdinov, tréner Kazane: "Je škoda, že sa zápas pre nás takto skončil. Prvé dve tretiny sme nehrali podľa našich predstáv. V tretej sme hru zlepšili, no na víťazstvo to nestačilo. Sme ambiciózny tím, máme ešte na čom pracovať."

Václav Nedorost, autor víťazného gólu Slovana: "Celý zápas som bol hotový, dnes sa mi ťažko korčuľovalo, vôbec som nemal energiu. Tréneri to veľmi točili, hrali sme s nižším počtom hráčov. Bolo to vidno v tretej tretine, keď nás trošku prevýšili. Mali sme aj šťastie. Pri rozhodujúcom góle som padal, ale puk som uvidel, pichol som do neho. Brankár bol tiež dezorientovaný, našťastie to tam prešlo."

Tomáš Kundrátek, obranca Slovana: "Urobil som zbytočnú chybu pri góle, ale chlapci mi pomohli, napravili to a vyhrali sme zápas. Každá výhra je pre nás veľmi dôležitá, musíme v tom pokračovať."

Marek Ďaloga, obranca Slovana: "Proti bývalým spoluhráčom sa mi hralo dobre, mám tam veľa kamarátov, keďže celé mužstvo zostalo pokope. Bol to pre mňa špeciálny zápas, no dôležité je, že sme vyhrali. V náš prospech rozhodol pohyb, hrali sme jednoducho. Pristúpili sme k tomu inak a taktiku, ktorú tréner naordinoval, vyšla."

Medveščak Záhreb - Neftechimik Nižnekamsk 4:1

Slovenský útočník Tomáš Marcinko prispel jednou asistenciou k triumfu Červenej hviezdy Kchun-lun nad Salavatom Julajev Ufa 3:2 v stredajšom dueli Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL).

Hráči Amuru Chabarovsk sa po sérii troch prehier radovali z víťazstva, keď zdolali na domácom ľade Traktor Čeľabinsk 4:2.

KHL - základná časť:
Amur Chabarovsk - Traktor Čeľabinsk 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Góly: 5. Vl. Ušenin, 7. Li, 27. Kolář, 50. Ramstedt – 12. Pestunov, 17. Vesce

Admiral Vladivostok - Metallurg Magnitogorsk 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Góly: 3. Tkačjov, 6. Fisenko, 35. Bartulis

Červená hviezda Kchun-lun - Salavat Julajev Ufa 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)
Góly: 15. Jašin (Videll), 27. Jašin (Videll, MARCINKO), 36. Rau (Mäntylä) – 29. Kaprizov (Omark, Kuljaš), 31. Hartikainen (Kuljaš)

Jokerit Helsinki – HK Soči 2:3 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Góly: 11. Mäki, 36. Wirtanen – 30. Levickij, 52. Levickij, 62. Tolpeko

Dinamo Riga – Torpedo Nižnij Novgorod 1:2 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 31. Pujacs – 41. D. Sjomin, rozh. nájazd D. Sjomin

Dinamo Minsk – Spartak Moskva 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)
Góly: 60. Ustinenko – 10. Glazačev, 29. Nikoncev, 48. Glazačev, 58. A. Voronin, 58. Nikoncev

Medveščak Záhreb – Neftechimik Nižnekamsk 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)
Góly: 6. Giroux, 8. Lessio, 20. Giroux, 44. Katič – 55. Sexton