Sobota 8. jún 2024Meniny má Medard

Slovan začal nový rok výhrou, Brust vychytal nulu

Na snímke vľavo brankár Barry Brust (Slovan) a vpravo Tomáš Zohorna (Amur) v zápase hokejovej KHL HC Slovan Bratislava - Amur Chabarovsk 3. januára 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Slovanisti strelili oba góly v prostrednej tretine.

Bratislava 3. januára (TASR) - Bratislava 3. januára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava odštartovali kalendárny rok 2017 víťazne, v utorkovom domácom dueli zdolali Amur Chabarovsk 2:0. "Belasí" boli celý zápas aktívnejším tímom, odpor súpera zlomili v polovici stretnutia, keď sa v rozpätí 88 sekúnd strelecky presadili obrancovia Michal Sersen a Marek Ďaloga. Spoľahlivý výkon podal kanadský brankár Barry Brust, ktorý si druhýkrát v sezóne udržal čisté konto.

Zverencom trénera Miloša Říhu patrí v tabuľke Západnej konferencie naďalej 11. miesto, na ôsmy Viťaz Podoľsk strácajú dvanásť bodov. V rámci dlhej domácej série ich čaká ešte päť zápasov, najbližšie privítajú vo štvrtok 5. januára čínskeho zástupcu Červenú hviezdu Kchun-lun.

Domáci sa pustili do súpera s vervou, v prvej tretine mali niekoľko pasáží, v ktorých pritlačili hráčov Chabarovska. V koncovke však neboli dostatočne dôrazní. Hneď v prvých sekundách Cheechoo zoči-voči Metsolovi mieril bekhendom nad, v 7. min. sa ten istý hráč predral pred fínskeho brankára, obrana hostí ho zastavila faulom, rozhodcovia však nevylučovali. V 8. min. po Sersenovej strele mal Metsola veľké problémy, puk však zastavil ešte pred bránkovou čiarou. Amur vychádzal z obrany, napádal iba s jedným hráčom, do šancí sa dostával iba ojedinele. Najväčšiu si vytvoril v 13. min. po tom, čo Ďaloga spadol po kolízii s rozhodcom, čím otvoril cestu Rudenkovi, ten sa ale v nájazde vytlačil do uhla a mieril vysoko nad Brustovu bránku.

V druhej tretine tempo ochablo, ale stále mal viac z hry Slovan. V 28. min. sa zaplnené tribúny dočkali. Sersen zakombinoval s Taffeom a obranca s osmičkou na chrbte trafil presne - 1:0. Trvalo iba 88 sekúnd a Metsola kapituloval po druhý raz. Po aktivite Chipchuru zostal brankár Amuru na ľade a odrazený puk poslal do bránky Ďaloga. Gól musel ešte odobriť videorozhodca. V 32. min. mohol zvýšiť náskok Chipchura, zaváhanie Aťušova ale nepotrestal, v úniku ho vychytal Metsola. Následne v situácii 2 na 1 po prihrávke Chipchuru "premáchol" v stopercentnej pozícii Musatov a ruský krídelník ani pri opakovanom pokuse nepretlačil puk za čiaru. Na druhej strane musel Brust riešiť situáciu, keď na neho korčuľovali dvaja hráči Chabarovska, Li ale blafákom kanadského brankára neprekabátil.

V tretej časti sa už domáci toľko nehrnuli smerom dopredu, v strednom pásme striehli na prípadné chyby súpera a možné kontry. V 51. min sa do jednej dostal Ďaloga, v zakončení však zaváhal. Hostia stále skúšali pohnúť s výsledkom, narážali však na pozornú obranu "belasých". Amur nevyužil v tretej tretine ani dve presilovky, naopak Taffe mohol v 56. min. vo vlastnom oslabení ešte poistiť víťazstvo. V závere to skúsili hostia so šiestimi korčuliarmi, ani power play im však úspech nepriniesla.

KHL - základná časť:

Slovan Bratislava - Amur Chabarovsk 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
28. Sersen (Taffe), 29. Ďaloga (Surový, Chipchura). Rozhodovali: Gebei (Maď.), Oskirko - Kučava, Novikov (všetci Rus.), vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 9205 divákov.

Zostavy:

Slovan Bratislava: Brust – Kundrátek, Sersen, Plastino, Švarný, Ďaloga, Starosta, Bačík - Cheechoo, Taffe, Hlinka – Vopelka, Jeglič, Nedorost – Chipchura, Surový, Musatov – Lušňák, Šťastný, Skalický

Amur Chabarovsk: Metsola – Aťušov, Malevič, Ľutov, Kolář, Kondratiev, Gorochov, Jelesin – Litovčenko, Byvalcev, Kapustin – Kuusela, Popov, Zohorna - Li, Vjač. Ušenin, Vl. Ušenin - Rudenkov, Krysanov, Barnett

Michal Sersen, obranca Slovana, strelil prvý gól v sezóne: "Začínalo sa nám celkom ťažko, nevedeli sme sa presadiť cez stredné pásmo, ten začiatok bol taký všelijaký. Chvalabohu, v druhej tretine prišli dva góly, ktoré nám veľmi pomohli. Myslím si, že sme boli lepší a zaslúžili sme si zvíťaziť. Po mojom góle som sa úprimne tešil, dal som ho po dlhej dobe. Je však jedno, kto strieľa góly, dôležité je, že ich málo inkasujeme."

Barry Brust, brankár Slovana, druhýkrát v sezóne s čistým kontom: "Podali sme veľmi dobrý výkon v defenzíve. Veľa sme im toho vpredu nedovolili, súper si toho v útoku veľa nevytvoril."

Marek Ďaloga, obranca a autor druhého gólu Slovana: "Tieto zápasy treba vyhrávať. V druhej tretine sme dali góly, ktoré nás ukľudnili. Mali sme viac šancí ako súper, mohli sme ich premeniť aj viac, no nepadlo to. Musíme v týchto výkonoch pokračovať, hrať zodpovedne zozadu a premieňať šance."

Miloš Říha, tréner Slovana: "My sme si dôsledne rozobrali predchádzajúci zápas so Spartakom. Od prvej tretiny bolo vidno, že hráči hrajú s chuťou. Škoda, že sme nevyužili šance, ktoré sme si vypracovali, bolo by to pokojnejšie. Opäť sme urobili tie naše chybičky, súper ich ale tentoraz nevyužil. Za zodpovednosť, ktorú hráči predviedli, sme si zaslúžili vyhrať. Dobre sme kryli súpera telom, prečítali sme jeho hru, čistili priestor pred brankárom. Bol to zápas všetkých. Hráči si držali svoje miesta, splnili veci, ktoré sme od nich žiadali, i keď z prílišnej snahy vyplynuli chyby. Trochu ma mrzia presilové hry, poctivo sme ich nacvičovali, no nevyšla nám ani jedna z troch. Pokiaľ sa nám podarí domácu sériu dotiahnuť úspešne do konca a zabodujeme aj na dvojitom tripe, tak máme šancu premýšľať o tom, že by sme sa do play off dostali."

Artem Martemianov, tréner Amuru: "Prehrali sme, lebo v našej hre bolo málo pohybu. Nevyužili same príležitosti, ktoré sme mali. Súper hral veľmi dobre.