Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj

Na snímke zľava Ján Ťavoda (Žilina), Marek Bartánus (Košice) a brankár Tomáš Tomek (Žilina) v zápase 37. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina v Košiciach 8. januára 2016. Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice zdolali Žilinu a zostali na čele tabuľky.

Košice 8. januára (TASR) - Domáci mali ideálny vstup do zápasu, keď už po 46 sekundách viedli. Jenčík našiel spoza žilinskej bránky Bartoša a košický veterán zblízka otvoril skóre. O odpoveď sa v 3. minúte snažil Róbert Huna, ale jeho tvrdej strele chýbala presnosť. Hostia sa v prvej tretine spoliehali najmä na protiútoky a jeden im takmer vyšiel v 18. minúte. Únik Reháka s Rogoňom však zmaril brankár Melicherčík.

Aj začiatok druhej časti vyšiel lepšie Košičanom, keď Hrnka strelou z pravej strany prekvapil Tomeka - 2:0. Hosťom pomohol kontaktný gól, ktorý dosiahli o 67 sekúnd. Akciu Handlovského dotiahol do gólového konca Škoda. V 32. minúte predviedol Handlovský ďalšiu individuálnu akciu, no Melicherčík tentoraz pohotovo zasiahol. Na opačnej strane nedovolil zmenu skóre ani brankár Tomek, ktorý v 16. minúte zmaril sľubnú príležitosť Hrnku. Počas celého zápasu dominovala bojovnosť nad hokejovou krásou, takže veľa vydarených akcií k videniu nebolo.

V 47. minúte mohol košických fanúšikov potešiť Bartánus, ktorý ušiel obrancovi Zaťkovi do samostatného nájazdu, ale Tomek jeho úmysly prečítal. Domáci mohli tretí gól pridať v 50. minúte počas presilovky, no obrancovia Deyl ani Dudáš nemierili presne. V 54. minúte sa pred Melicherčíka natlačil obranca Zaťko a chýbalo len málo, aby dostal puk do košickej bránky. Košičania v závere tretej tretiny čakali na chyby súpera a do ofenzívy sa príliš nehrnuli. Vyrovnať mohol v 58. minúte Róbert Huna, ktorého strela narobila Melicherčíkovi problémy, ale puk v košickej bránke neskončil a úspešný nebol o pár sekúnd nato ani dorážajúci Novotný. Hostia v závere zápasu skúsili hru so šiestimi hráčmi, no do prázdnej bránky inkasovali tretí gól, o ktorý sa postaral Jenčík. Divákov ešte pobavila boxerská vložka Dudáša s Ježkom, v ktorej mal navrch domáci hráč.

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
1. Bartoš (Jenčík, Dudáš), 23. Hrnka (Cebák), 60. Jenčík (Bartoš) - 24. Škoda (Handlovský). Rozhodovali: Konc - Gajan, Gavalier, vylúčení: 2:4 na 2 min., navyše Dudáš (Koš.) a Ježek (Žil.) 10 min. za údery, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3123 divákov.

Hlasy po zápasy:

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: "Mali sme dobrý vstup do zápasu. Súper v druhej časti pridal na aktivite, strelil kontaktný gól, ktorým sa dostal do zápasu. Ukázali sme však charakter a bojovnosť. Verili sme, že zápas dotiahneme do víťazného konca a sme radi, že sa nám to podarilo."

Milan Jančuška, tréner MsHK DOXXbet Žilina: "Rýchly úvodný gól Košíc nás zaskočil, ale potom sme hru vyrovnali. Bol to vyrovnaný zápas, v ktorom rozhodovali detaily. Mali sme šance, aby sme zápas vyhrali, alebo ho dotiahli aspoň do remízy. Chýbalo nám aj trochu šťastia v koncovke a aj preto sme prehrali. U lídra tabuľky sme hrali vyrovnanú partiu a to si cením, hoci ideme domov bez bodu."

XXX

HK Dukla Trenčín – MHC Martin 0:4 (0:1, 0:3, 0:0)

Dukla oba doterajšie zápasy proti Martinu na domácom ľade zvládla. V 8. min Dlouhý premárnil pred Dzubinom obrovskú šancu a o minútu nato Gašparovičove sólo zneškodnil brankár Martina. Dukla sa nevedela poriadne dostať do tempa a náznaky ich šancí dokázala obrana pokryť. V 15. min sa snažil spoza brány Novák prihrať lepšie postavenému spoluhráčovi, no gólman MHC dobre zasiahol hokejkou. Napriek miernej aktivite na domácich hokejkách sa vedenia ujal Martin. V 19. min Rehák poslal puk pred vlastnú bránku a Kentoš už nemal problém dostať puk za Cháberu - 0:1.

V úvode druhej tretiny mohol vyrovnať Petrovický. Individuálne sa presadil, ale našiel iba pripraveného Dzubinu. Na začiatku 24. min zavreli Martinčania súpera v obrannej tretine a Galambošova strela do horných poschodí brány znamenala druhý gól hostí. O tri minúty mohol aj tretí úder otrasenej Dukle uštedriť Galamboš, no vyznamenal sa Chábera. V polovici zápasu pridal Galamboš svoj druhý gól v zápase, keď v húštine tiel dokázal prepasírovať puk do siete – 0:3. O dve minúty nato upravil už na 0:4 Varga, keď krížnou strelou nedal Cháberovi žiadnu šancu, čo už gólman Trenčína nevydržal a nechal sa vystriedať Kutejom. Domáci boli v tých chvíľach zrelí "na uterák".

V záverečnej časti hry sa Trenčín snažil aspoň korigovať veľmi nepriaznivý výsledok, ale vôbec sa mu nedarilo. Naopak, v 46. min mohol pridať piaty gól Uhrík, no Kutej túto situáciu vyriešil. Ani ďalšie minúty veľa hokejovej krásy nepriniesli, a tak Martin si z Trenčína odviezol všetky body.

19. Kentoš, 25. Galamboš (Skladaný), 30. Galamboš (Pokričvák, Tabaček), 33. Varga (Rzavský), vylúčení: 3:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Snášel, 1758 divákov

Ján Kobezda, tréner Trenčína: "Martin ku nám prišiel výborne pripravený. Hráči hostí chceli hrať na rozdiel od mojich zverencov. Zápas sme začali veľmi vlažne a už sme sa nedokázali zodvihnúť. Aj sme pokričali, aj sme porobili zmeny v zostave a nič nepomohlo. Bol to jeden z najhorších tohtosezónnych výkonov."

Ivan Dornič, tréner Martina: "Dnes sme veľmi spokojní. Podali sme jeden z najlepších výkonov na ihrisku súpera. Chalani vyhrávali súboje, ohrozovali súperovho gólmana. Po druhom góle sme už mali zápas plne pod kontrolou a súpera sme do ničoho nepustili."

XXX

HK Poprad - HKM Zvolen 3:4 po predĺžení (1:0, 0:3, 2:0 - 0:1)

Úvodná časť hry sa niesla v znamení enormnej snahy Arne Krotáka pokoriť hranicu 500 strelených gólov. Popradu k tlaku pomohla i presilová hra, ale Zvolenčania na čele s brankárom Barošom odolávali. Ovácie publika prišli až v 12. minúte, keď sa z rohu klziska prekľučkoval Koyš a po individuálnej akcii otvoril skóre - 1:0. Hostia veľa vody pred popradskou bránkou nenamútili. Možnosť vyrovnať prišla až pár sekúnd pred prvou prestávkou. V presilovke 5 proti 3 dvakrát nebezpečne pálil Juraško.

Na snímke Patrik Koyš z Popradu (vľavo) a Renars Demiters zo Zvolena počas zápasu 37. kola hokejovej Tipsport ligy medzi HK Poprad a HKM Zvolen v Poprade 8. januára 2016.

Zvolen sa po prvý raz presadil počas pokračujúcej výhody o dvoch hráčov. Po Baginovej strele sa puk od konštrukcie bránky odrazil k nepokrytému Brabencovi a ten ho poľahky poslal do siete - 1:1. V 26. minúte prešiel domácou obranou ako nôž maslom Klhůfek. S jeho zakončením si Kostúr ešte poradil, ale na dorážku Mráza už bol prikrátky - 1:2. Otočenie výsledku dokonal v presilovej hre opäť Brabenec, ktorému gól na hokejku posadil Semorád. Po treťom góle Zvolena opustil ľad pre zranenie brankár "kamzíkov" Matúš Kostúr.

Náboj zápasu vrátil na začiatku tretej tretiny Štrauch, keď hostia na chvíľu prestali hrať v domnienke postavenia mimo hry - 2:3. V 48. minúte sa famóznym zákrokom zaskvel hosťujúci gólman Baroš. V jeho bleskurýchlej lapačke skončil príklep Heizera z bezprostrednej blízkosti. Vyrovnanie prišlo 18 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby. Poprad odvolal brankára a navýšil tak svoju výhodu presilovej hry o dvoch korčuliarov. Kroták vydoloval puk v rohu klziska, nabil nastrelu Fabianovi a ten sa nemýlil - 3:3. V predĺžení o víťazstve Zvolena a zisku extra bodu pre hostí rozhodol Radovan Puliš.

Na snímke kapitán Popradu Arne Kroták počas zápasu 37. kola hokejovej Tipsport ligy medzi HK Poprad a HKM Zvolen v Poprade 8. januára 2016.

12. Koyš (Achs, Gáborčík), 42. Štrauch (Rusnák, D. Šterbák), 60. Fabian (Kroták, Bartečko)- 22. Brabenec (Bagin, Juraško), 26. Mráz (Klhůfek, Krejčí), 30. Brabenec (Semorád), 63. Puliš (Brabenec). Rozhodovali: Jonák, Müllner - Korba, Rovenský, vylúčení: 7:5, navyše: R. Rapáč (Poprad) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 1420 divákov

Pavel Paukovček, tréner Popradu: "Prvá tretina z našej strany výborná. V druhej sa dostal súper do vedenia po fauloch-nefauloch. V tretej tretine sa nám podarilo vyrovnať. Myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť."

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "Začali sme veľmi zle. Podržal nás hlavne brankár Baroš. Spali sme, nekorčulovali sme, domáci boli agresívni. V druhej tretine sme ožili. Pomohli nám presilovky, najmä tá 5 na 3. Za stavu 3:1 sme prestali hrať a prišli sme o bod. Dva body nás tešia, ale bol to zvláštny zápas. Poďakovanie patrí brankárovi i celému mužstvu."

XXX

HK 36 Skalica - ŠHK 37 Piešťany 2:3 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 -0:0, 0:1)

Zápas sa začal vo svižnom tempe. Vo 4. minúte Jankovič zúžitkoval peknú prihrávku od Zálešáka a strelou po ľade dostal Skalicu do vedenia. Domácim narástli krídla, dobre korčuľovali a mali viac z hry. Prišla však 7. minúta a z ojedinelého útoku Ručkay vyrovnal. Vzápätí mali Skaličania výhodu presilovej hry, no ich hra nemala potrebný dôraz a nedokázali ju využiť. V závere tretiny mal šancu Mickevics, no jeho strelu zneškodnil Rybár, a keď ani Reichel neuspel svojou delovkou, prvá tretina sa skončila nerozhodne.

Na začiatku druhej tretiny sa domáci dostávali do šancí, no spálili, čo sa dalo. V 25. minúte prišiel protitútok Piešťan a Gipters spomedzi kruhov upravil stav na 1:2. Ešte v tej istej minúte prišla rýchla kombinácia tretieho útoku domáci, na ktorej konci bol Bezúch a bolo vyrovnané. Skaličania mali výhodu štvorminútovej presilovej hry, nasťahovali sa do útočného pásma, no výhodu neuvyžili.

Úvod tretej časti patril domácim. Dostávali sa pred Rybára, no ten chytal s prehľadom. Hostia sa sústredili na obranu a hrozili nebezpečnými brejkami. Bolo horúco na oboch stranách, no keďže hráči už nenašli recept na brankára, zápas išiel do predĺženia. V jeho závere mohol rozhodnúť Mickevics, no Rybár jeho tutovku vychytal. Minútu pred koncom predĺženia bol faulovaný Ručkay, rozhodca nariadil trestné strieľanie, no hosťujúci krídelník ho nepremenil. V nájazdoch rozhodol zápas Šimíček.

4. Jankovič (Školiak, Zálešák), 25. Bezúch (Korytko, Studenič) - 7. Ručkay (Brancis), 25. Gipters, rozhodujúci nájazd: Šimíček. Rozhodovali: J. Konc - Holienka, Výleta, vylúčení: 1:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 782 divákov

Roman Šimíček, tréner Skalice: "Z našej strany to bol zlý výkon, od prvej do poslednej minúty. Absolútne sme nenadviazali na poslednú tretinu, čo sme hrali s Košicami. Asi si väčšina hráčov myslela, že keď nám to išlo, pôjde nám to naďalej. Bohužiaľ, to tak nefunguje. Presvedčili sme sa o tom dnes. Hrali sme zle, nedodržiavali sme pokyny, každý lietal za pukom. Z našej strany ide o nespokojnosť s výkonmi hráčov."

Leo Gudas, tréner Piešťan: "Ťažko sa mi hodnotí takýto zápas. Vôbec sme nezopakovali výkon a nasadenie, aké sme mali v Trenčíne. Mysleli sme si, že sa Skalica porazí sama. Mali sme bezzubú hru, nepomáhali sme si. Môžeme byť radi za dva body."

XXX

HC'05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)

Prvú šancu mali v 6. minúte domáci, Hvila však zblízka nevyzrel na Trenčana a následne sa neujala ani dorážka Basta. Hosťom sa podarilo ujať vedenia v 12. minúte, keď sa po spolupráci s Blackwaterom presadil strelou po ľade Kutálek. Už o dve minúty Bystričania dokázali odpovedať. Kytnára a Basta síce v čistých príležitostiach vychytal brilantný Trenčan, k odrazenému puku sa však dostal Hvila a nemal problém poslať ho do odkrytej bránky. Tento moment domácich naštartoval, vystupňovali tlak, ale spaľovali jednu šancu za druhou. Naopak, 32 sekúnd pred koncom úvodnej tretiny Macík vyviezol puk spoza domácej bránky a jeho ľahký pokus Bacashihua pustil za svoj chrbát - 1:2.

V 24. minúte zakončil kombinačnú akciu Tománka s Handzušom tretí člen prvej bystrickej útočnej formácie Majdan, ktorý si vychutnal Trenčana. Zakrátko putoval na trestnú lavicu Blackwater a ponúknutú presilovku využili domáci na otočenie skóre. Z trestu útočníka Nitry ukrojil časomer len päť sekúnd, po vyhratom buly Handzuša posunul Sandgren puk na Hvilu stojaceho na modrej a ten prepálil hosťujúceho brankára. V 30. minúte mal vyrovnanie na hokejke Macík, ktorý sa rútil na Bacashihuu, ale svojmu nájazdu nedal gólovú pečať. V 36. minúte nepochodili ani Slovák s Macíkom, ktorí Bacashihuu ohrozili nebezpečnými tečmi.

V 51. minúte už viedli "barani" rozdielom dvoch gólov. Na 4:2 zvýšil hrdina zápasu Hvila, ktorý strelou z prvej nedal Trenčanovi šancu a zaznamenal hetrik. Nitrania zdvihli hlavy, v 53. minúte sa vrátili do hry kontaktným gólom Slováka, no ich záverečný nápor utlmilo zbytočné vylúčenie Lalibertého. Stavjaňovci tak aj tretíkrát v tejto sezóne odišli z Banskej Bystrice s prehrou, ktorú spečatil v 58. minúte Tománek gólom na konečných 5:3.

Góly: 14. Hvila (Bast, Kytnár), 24. Majdan (Handzuš, Tománek), 24. Hvila (Sandgren, Handzuš), 51. Hvila (Kytnár, Šmach), 58. Tománek (Majdan) – 12. Kutálek (Blackwater), 20. Macík, 53. Slovák (Milam, Blackwater). Rozhodovali: Kubuš, Schukies (Nem.) - M. Smrek, Stanzel, vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2404 divákov.