Šport

Kozák predĺžil zmluvu: Môžeme sa sústrediť na Francúzsko

TASR, 23. februára 2016 11:21, aktualizované 23. februára 12:16

Slováci pod Kozákovým vedením odohrali 25 zápasov, v ktorých 16-krát vyhrali, 4-krát remizovali a 5-krát prehrali s celkovým skóre 39:20.

Na snímke uprostred tréner Ján Kozák Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 23. februára (TASR) - Tréner Ján Kozák bude viesť slovenskú futbalovú reprezentácii minimálne do konca novembra 2017, keď sa skončí kvalifikácia MS 2018 v Rusku. Informoval o tom v utorok oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Kozák má v zmluve klauzulu, že sa tá automaticky predĺži v prípade postupu až do konca jeho záverečného turnaja v júli 2018.

"Keďže záujem o pokračovanie zmluvy bol obojstranný, naše rokovania boli veľmi rýchle a produktívne. Predĺženie zmluvy už schválil aj výkonný výbor SFZ na svojom februárovom zasadnutí," povedal pre www.futbalsfz.sk prezident zväzu Ján Kováčik.

"Som vďačný, že mi vedenie SFZ dalo dôveru, pretože rád by som s reprezentáciou a ľuďmi v nej pokračoval v práci, ktorú sme doteraz urobili a potešili ňou fanúšikov i širokú verejnosť. Je dobre, že máme túto otázku vyriešenú a môžeme sa tak plne sústrediť na prípravu na EURO vo Francúzsku," uviedol kouč Kozák.

Ján Kozák nastúpil na post reprezentačného trénera Slovákov v júli 2013, keď vo funkcii vystriedal dvojicu koučov Stanislava Grigu a Michala Hippa. Pôvodný kontrakt mu platil do novembra 2015. Keďže sa mu podarilo s mužstvom okolo kapitána Martina Škrtela postúpiť na EURO 2016 do Francúzska, prišlo k predĺženiu spolupráce. Postupom na kontinentálny šampionát sa zaradil k najúspešnejším slovenským kormidelníkom. Slováci na ceste do Francúzska dokázali zdolať aj úradujúcich majstrov Európy Španielov (2:1 v Žiline) a zo skupiny postúpili priamo z druhého miesta, keď predbehli tretiu Ukrajinu. Na veľké podujatie postúpil so Slovákmi pred ním len Vladimír Weiss, ktorý priviedol SR na MS 2010 do JAR, resp. tam až do osemfinále.

Premiéru na slovenskej reprezentačnej lavičke absolvoval Kozák 14. augusta v prípravnom dueli proti Rumunsku v Bukurešti, v ktorom sa zrodila remíza 1:1. Dovtedy viedol slovenský prvoligový klub MFK Košice. Bývalý československý reprezentant (55 zápasov/9 gólov), majster ČSSR v drese Dukly Praha a najlepší futbalista ČSSR 1981 má bronzovú medailu z ME 1980 v Taliansku, zahral si aj na MS 1982 v Španielsku. Ako tréner sa stal dvakrát slovenským majstrom s 1. FC Košice, ktorý doviedol ako prvý slovenský klub do skupinovej fázy Ligy majstrov 1997/1998.

Slováci pod Kozákovým vedením odohrali 25 zápasov, v ktorých 16-krát vyhrali, 4-krát remizovali a 5-krát prehrali s celkovým skóre 39:20. V rebríčku FIFA sa s národným tímom dokázal vyšplhať na 14. miesto (august 2015), čo je jeho historické maximum.

Profil trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Jána Kozáka st.:

meno: Ján Kozák
dátum a miesto narodenia: 17. apríla 1954 v Matejovce nad Hornádom
reprezentácia Československa: 55 zápasov/9 gólov
post: stredopoliar, organizátor hry
hráčske úspechy: bronz z ME 1980, účasť na MS 1982 v Španielsku, ako hráč majster Československa s Duklou Praha 1982, s Lokomotívou Košice vyhral Československý pohár v rokoch 1977 a 1979, najlepší futbalista ČSSR 1981

trénerské úspechy: postup so SR na EURO 2016 vo Francúzsku, historická účasť s 1. FC Košice v skupinovej fáze Ligy majstrov 1997/1998, dva tituly majstra SR s 1. FC Košice 1997, 1998, Slovenský pohár 2009 s MFK Košice

hráčska kariéra: 1972-1973 Lokomotíva Bane Spišská Nová Ves, 1974-1980 Lokomotíva Košice, 1980-1982 Dukla Praha, 1982-1986 Lokomotíva Košice, 1986-1987 RFC Seresien, 1987-1988 AC Bourges, 1988-1990 Lokomotíva Košice

trénerská kariéra: Lokomotíva Košice, 1996-1999 1. FC Košice, 2002-2003 Zemplín Michalovce, 2004-2005 Steel Trans Ličartovce, 2005-2009 MFK Košice, 2012-2013 MFK Košice, 2013 - ? Slovensko


Prehľad doterajších hlavných trénerov SR:
Jozef Vengloš (6. apríla 1993 - 15. júna 1995)
Jozef Jankech (4. júla 1995 - 23. októbra 1998)
Dušan Galis (1. januára 1999 - 23. februára 1999)
Jozef Adamec (26. februára 1999 - 30. novembra 2001)
Ladislav Jurkemik (1. februára 2002 - 31. decembra 2003)
Dušan Galis (1. januára 2004 - 12. októbra 2006)
Ján Kocian (2. novembra 2006 - 30. júna 2008)
Vladimír Weiss st. (7. júla 2008 - 31. januára 2012)
Stanislav Griga a Michal Hipp (26. apríla 2012 - 13. júna 2013)
Ján Kozák st. (2. júla 2013 - min. november 2017)

Prehľad dočasných hlavných trénerov SR:

Dušan Radolský (23. októbra 1998 - 10. novembra 1998)
Anton Dragúň (17. novembra 1999 - 25. novembra 1999)
Michal Hipp (29. februára 2012)
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 22:01

Trnava si podmanila Dunajskú Stredu, ViOn na Slovan nestačil
V záverečnej štvrťhodine sa hostia pokúšali o vyrovnanie, ale domáca obrana ich z zakončeniu nepúšťala, a keďže ani domáci sa už gólovo nepresadili zostalo pri polčasovom stave 2:1. audio

sk
včera 20:56

Sagan takmer dosiahol víťazstvo, záverečnú etapu dokončil ako druhý
Sagan nazbieral v bodovacej súťaži dokopy 470 bodov a prekonal tak svoje vlaňajšie kariérne maximum (432 b).

sk
včera 18:47

Janíčková obhájila titul majsterky Európy, Hlavatý ostal s bronzom
Dnes sa budem tešiť z medaily, zajtra sa začínam pripravovať na najbližšie preteky Svetového pohára, povedala v cieli pretekov Tatiana Janíčková.

sk

TERAZ výsledky zápasov





Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac