< sekcia Šport

VIDEO: Slovenskí kulturisti potvrdili postavenie vo svetovej špičke

Slovenský kulturista Peter Tatarka. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Dvadsaťštyriročný juniorský majster sveta v klasickej kulturistike Michal Zaukolec bol vo svojej kategórii nad 175 cm najlepší vo všetkých troch častiach súťaže.

Bratislava 14. novembra (TASR) - Slovenská výprava sa vrátila z MS v kulturistike s tromi medailami. V Španielsku sa o ne zaslúžili Michal Zaukolec a Peter Tatarka, čím potvrdili príslušnosť Slovenska k svetovej špičke. O medaily bojovali aj fitnesky a kulturisti na MS v rumunskej Bistrite v kategóriách junior a Masters, odkiaľ priniesli niekoľko sád cenných kovov.Životný úspech dosiahla juniorská fitneska Michaela Pavleová, ktorá zvíťazila v absolútnom hodnotení pred krajankou Kristínou Juricovou. Zažiarila aj Timea Trajtelová, ktorá vyhrala svoju kategóriu bikiny fitnes do 166 cm a zároveň sa stala aj absolútnou víťazkou kategórie bikiny fitnes. Dosiahla tak všetko, čo sa dalo. Na základe týchto výsledkov má nárok na tzv. profi kartu, ktorá umožňuje štartovať na profesionálnej úrovni. "Mám úžasné pocity, je to moje tretie víťazstvo na MS v juniorskej kategórii a dúfala som, že ho obhájim. Cestovala som však s malou dušičkou, pretože vyhrať po prvý raz je ľahké, obhájiť ťažšie a dosiahnuť hetrik najťažšie. Bála som sa, že už som opozeraná. Takže bol to pre mňa šok a veľké prekvapenie," povedala pre TASR Trajtelová a dodala: "Mám nárok na profi kartu v asociáciách IFBB Prolic aj IFBB Elite-Pro. Ale ešte ju nechcem využiť, pretože ma čakajú ženské MS a Diamond Cup v Miláne. Okrem toho by som ešte rada ako amatérka štartovala na súťaži Arnold Classic."
Na snímke vpravo juniorská fitneska Michaela Pavleová, absolútna víťazka vo fitnes a majsterka sveta vo fitnes do 163 cm a juniorská fitneska Timea Trajtelová (vľavo), absolútna víťazka kategórie bikiny fitnes a majsterka sveta bikiny fitnes do 166 cm. Fitnesky priviezli z IFBB MS juniorov v rumunskej Bistrite dovedna jedenásť medailí. Bratislava, 14. novembra 2017.
Foto: FOTO TASR - Martina Kriková

Fitnesky priviezli z Rumunska dovedna jedenásť medailí. "Som veľmi spokojná s výsledkami našej výpravy. To, že získame toľko medailí, s tým som naozaj nerátala. Pri každom umiestnení mi vyšli aj slzičky, najviac pri zlate Ivety Vanekovej v Masters. Na dievčatá som veľmi pyšná a chcem poďakovať každému za ich prácu, ktorú odviedli, najmä trénerom dievčat," vyhlásila trénerka Slovenska pre fitnes junioriek a žien Barbara Machalová. Slovensko na šampionáte získalo aj trofej pre najúspešnejšiu krajinu.

Dvadsaťštyriročný juniorský majster sveta v klasickej kulturistike Michal Zaukolec bol vo svojej kategórii nad 175 cm najlepší vo všetkých troch častiach súťaže. V súboji o titul absolútneho majstra sveta v "games" klasickej kulturistike skončil Zaukolec druhý za Nemcom Aristidom Mbomnim Taimom. Kategória "games klasická kulturistika" je v tomto športe úplnou novinkou. Na rozdiel od klasickej sa v nej súťaží s pozmeneným pomerom výška/váha, ktorý vyhovuje ľahším pretekárom.

V tejto kategórii sa navyše takmer všetci športovci musia podrobiť dopingovej skúške a nie iba vybraní ako v klasike. "Je dobré, že takáto disciplína vznikla. Je to viac estetickejšie a je tam menej svaloviny. Plánujú sa aj ďalšie nové kategórie, dúfam, že to bude aj u nás," povedal Roland Brosman, štátny tréner pre kulturistiku juniorov a mužov. Jeho zverenec Peter Tatarka získal vo svojej kategórii bronz. "Je to veľký úspech, pre mňa je to už druhé tretie miesto medzi elitou. Pred MS som veril, že by to mohlo byť na finále. Keď som videl súperov, tak som si veril ešte viac. Teší ma, že môj bronz bol veľmi tesný a chýbalo mi málo k lepšiemu umiestneniu," vyhlásil držiteľ bronzu v kategórii do 95 kg.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.