< sekcia Šport

Kuzminovej malý glóbus s víťazstvom: Holmenkollen je moja láska

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová (vľavo) pózuje po víťazstve v šprinte žien na 7,5 km počas 9. finálového kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Holmenkollene 21. marca 2019. Foto: TASR - Michal Svítok

Kuzminová v šprinte zaokrúhlila v kariére víťazstvá na 10, celkove ich má na konte 17.

Holmenkollen 21. marca (TASR) - V šprinte 9. finálového kola Svetového pohára v nórskom Holmenkollene zažila slovenská výprava viacnásobný úspech. Víťazstvo Anastasie Kuzminovej a tretia priečka Paulíny Fialkovej zarezonovali nad slávnym areálom do takej miery, že sa skloňoval najmä slovenský deň. Kuzminová obhájila vlaňajšie prvenstvo v disciplíne a radovala sa z tretieho malého krištáľového glóbusu v kariére. Paulína Fialková zasa siedmykrát v SP prenikla na medailový stupeň a radosť v cieli vyžarovala aj z ich vzájomného objatia.

Kuzminová v šprinte zaokrúhlila v kariére víťazstvá na 10, celkove ich má na konte 17. Holmenkollen jej opäť doprial, päťkrát v mekke lyžovania už zvíťazila, dvakrát bola druhá, dva razy tretia. "Neskutočne som šťastná, že sa to podarilo," zahľadela sa na glóbus. "Vôbec som nepredpokladala, že takto zvládnem záver sezóny a kariéry a že ho obhájim. Na začiatku sezóny som si hovorila, uvidíme, váhala som, príprava nebola dokonalá, oproti predolympijskej som zaostávala, teraz akoby mi niekto udelil bonus za odvahu a odhodlanie. Všekým veľmi ďakujem, najmä rodine, že ma ešte nechali pretekať. Ďakujem za podporu z domova na diaľku, každému fanúšikovi, ktorí vždy pri mne stáli. Tieto úspechy vnímam ako náš spoločný výsledok."

Dve Slovenky v prvej trojke v tejto sezóne je jav ojedinelý, no už sa zopakoval druhýkrát. V Novom Měste na Morave sa v 'mass' pretekoch zrodilo víťazstvo Kuzminovej a druhá priečka P. Fialkovej. "Je to potešujúce, keď na pódium vystúpime obe, väčšia radosť na Slovensku nemôže byť. Len sa potvrdilo, že je správny čas odísť a že tu zostane niekto, kto ma nahradí. Paulína je skvelá športovkyňa a má pred sebou ešte kariéru, v ktorej určite poteší výsledkami."

Kuzminová ešte môže Holmenkollen okoreniť ďalšími triumfami. "Momentálne som v štádiu, že nehádam dopredu, nechcem nič zarieknuť. Je pravda, že pred stíhacími pretekmi mám veľký náskok, aj to je pravda, že vyštartovať z prvej pozície je dobrá správa, no je to biatlon a nemusí to vyjsť. Dnešok si ešte užijem a pokúsim sa na stíhačku nastúpiť s dobrými pocitmi, bez toho, aby som si pripúšťala nejaký tlak."

Dva glóbusy za šprint vlani a teraz zvádzajú na porovnanie. "Ja neporovnávam, minulá sezóna bola o žltom i červenom tričku, ktoré som si často obliekala. Táto zima je jedno veľké prekvapenie a takéto sa zrodí vtedy, keď sa najmenej očakáva. Snaha o tento glóbus, po ktorom som veľmi túžila, vyplynula zo šance. Po nedávnej chorobe som nebola na tom dobre, bola som rozobraná, aj strelecky a o šanciach sa veľmi nerozprávalo. Neskutočne som teraz šťastná, aj preto, že šprint je moja najobľúbenejšia disciplína."

Kuzminová vlastní už tri malé glóbusy a vitrínu na ne si zatiaľ nevytvorila. "Bývam tak, že v novom dome som si ju nevyhradila. Dohodli sme sa, že keď skončím kariéru a budem vedieť presne, koľko mám glóbusov a medailí, tak urobíme miesto na zbierku v správnych rozmeroch."

Vyznanie Anastasie Kuzminovej k Holmenkollenu nasvedčuje o jej veľkej láske k tomuto areálu. "Tu som najviac vyhrávala, ešte nikto nebol v Holmenkollene úspešnejší. Minulú sezónu, keď sa mi v Kontiolahti nedarilo, som sem prišla so sklonenou hlavou, no opäť ma podržal. Prináša mi dobrú energiu, cítim blízkosť mora, vynárajú sa mi krásne výhľady a mám chuť zastať a všetko si nafotiť. Z ľudí vyžaruje úprimný vzťah k športu, žijú bežeckým lyžovaním, aj biatlonom a vedia úžasne a úprimne povzbudiť. Vidím tu slovenské vlajky, takže aj krajania sme prichádzajú s radosťou."