Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda

Ledecká má štvrté zlato

Američanka Katie Ledecká Foto: TASR/AP Photo

Devätnásťročná plavecká hviezda sa ziskom štyroch zlatých medailí v Riu dotiahla na krajana Michaela Phelpsa, rovnako ako on má v zbierke ešte jedno striebro.

Rio de Janeiro 13. augusta (TASR) - Americká plavkyňa Katie Ledecká získala na OH 2016 zlatú medailu na 800 m voľný spôsob, keď vo finále triumfovala v novom svetovom rekorde 8:04,79 min. Vlastné maximum z januára vylepšila o 1,89 sekundy. Striebro vybojovala Britka Jazz Carlinová, ktorá zaostala výrazne - o 11,38 sekundy. Bronz putuje do Maďarska zásluhou Boglárky Kapásovej (+11,58).

Ledecká už predtým utvorila v Riu svetový rekord na 400 m v.sp. V Brazílii si vyplávala už štvrté zlato, keď predtým zvíťazila na 200 m, 400 m i v štafete na 4x200 m v.sp. Stala sa prvou ženou od roku 1968, ktorá na jednej olympiáde vyhrala všetky tri najdlhšie krauliarske trate. Napodobnila tak kúsok krajanky Debbie Meyerovej z OH v Mexico City.

Devätnásťročná plavecká hviezda sa ziskom štyroch zlatých medailí v Riu dotiahla na krajana Michaela Phelpsa, rovnako ako on má v zbierke ešte jedno striebro. Ledecká tak zopakovala výkony Amy Van Dykenovej a Missy Franklinovej, ktoré ako jediné Američanky v histórii dokázali na jednej olympiáde triumfovať v štyroch disciplínach. "Chcela som vydať zo seba maximum. Tento týždeň sa mi podarilo splniť všetky moje ciele, ktoré som si stanovila. Som hrdá, že môžem byť súčasťou histórie," citovala agentúra AP slová Ledeckej.