Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana

Víťazom obrovského slalomu v Adelbodene je Ligety, Žampovci neuspeli

Americký lyžiar Ted Ligety vyhral obrovský slalom v Adelbodene. Foto: TASR/AP Photo

Slovenskí reprezentanti Adam a Andreas Žampovci na technicky náročnej trati nepostúpili do 2. kola medzi elitnú tridsiatku

Adelboden 12. januára (TASR) - Americký lyžiar Ted Ligety vyhral klasický obrovský slalom Svetového pohára vo švajčiarskom Adelbodene. Obhajca malého glóbusu triumfoval na "Kráľovskom vŕšku" suverénnym spôsobom s náskokom 1,15 s pred Nemcom Fritzom Dopferom. Tretí skončil ďalši nemecký zjazdár Felix Neureuther (+1,24). Po prvom kole vedúci líder celkového pohára SP Rakúšan Marcel Hirscher urobil v 2. kole v dolnej časti chybu a skončil až 16.

Slovenskí reprezentanti Adam a Andreas Žampovci na technicky náročnej trati nepostúpili do 2. kola medzi elitnú tridsiatku. Adam Žampa dosiahol 34. najrýchlejší čas, za Hirscherom zaostal o 3,55 s. Jeho brata Andreasa klasifikovali na 51. priečke (+7,73). "Škoda, že Adam urobil krátko po štarte chybu a narazil lyžou do tretej bránky. Na prvom medzičase bol 41., potom to sťahoval, ale po druhom medzičase prišlo malé zaváhanie a bolo po šanciach na postup do 2. kola," povedal pre TASR otec a zároveň tréner bratského dua Tomáš Žampa.

Ligety vyhral už štvrtý obrovský slalom v tejto sezóne, celkovo si pripísal na konto 15. triumf v SP. "Víťazstvo v Adelbodene pre mňa znamená veľmi veľa, veď je to najťažší "obrák" v seriáli SP. Musím však priznať, že dnes mi k nemu výraznou mierou dopomohlo aj šťastie. Od Marcela Hirschera som dostal milý darček," povedal Ligety pre rakúsku televíziu ORF. Hirscher bol na najlepšej ceste obhájiť vlaňajší triumf, po poslednom medzičase mal pred Američanom vyše sekundový náskok, no doplatil na príliš riskantnú jazdu.

Výsledky obrovského slalomu SP v Adelbodene:

1. Ted Ligety (USA) 2:28,67 )1:14,39-1:14,28), 2. Fritz Dopfer (Nem.) +1,15 (1:15,73-1:14,09), 3. Felix Neureuther (Nem.) +1,24 (1:15,85-1:14,06), 4. Manfred Mölgg (Tal.)'+1,57, 5. Ivica Kostelič (Chor.) +1,73, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) +1,86, 7. Philipp Schörghofer (Rak.) +2,15, 8. Benjamin Raich (Rak.) +2,29, 9. Marcus Sandell (Fín.) +2,36, 10. Davide Simoncelli (Tal.) +2,43