Listopadová postúpila na ME do finále na 100 m znak.V národnom rekorde

Plavkyňa Katarína Listopadová Foto: TASR/Branislav Račko

Vo svojom semifinále obsadila tretie miesto, keď opäť prekonala slovenský rekord.

Netanya 2. decembra (TASR) - Slovenská plavkyňa Katarína Listopadová sa prebojovala do finále na 100 m znak na ME v krátkom bazéne v izraelskom meste Netanya. Vo svojom semifinále obsadila 3. miesto, navyše opäť prekonala slovenský rekord, keď maximum z rozplavby (58,36 s) vylepšila na 57,96 sekundy.Finále disciplíny je na programe vo štvrtok o 17.20 SEČ.

Rekordy v rozplavbách

Slovenské plavkyne Katarína Listopadová a Andrea Podmaníková v stredajších rozplavbách úvodného dňa na ME v krátkom bazéne v izraelskom meste Netanya vytvorili slovenské rekordy. Listopadová na 100 m znak časom 58,36 sekundy zlepšila vlastné maximum o 63 stotín a do semifinále postúpila zo šiesteho miesta. Podmaníkovej čas na 50 m prsia 31,11 znamenal vylepšenie jej národného rekordu o sedem stotín, ale bol 17. najrýchlejší a mladá Slovenka je tak pre popoludňajšie semifinále prvou náhradníčkou.

Na 100 m znak boli v hre aj ďalšie dve Slovenky. Dobre išla Karin Tomečková, jej čas 59,72 bol 17. najrýchlejší, čo znamená tiež pozíciu prvej náhradníčky. Karolína Hájková finišovala časom 1:00,93 minúty na 31. priečke.

Na snímke Andrea Podmaníková

Nedarilo sa však ďalším Slovákom. Postup o stotinky unikol dvojici prsiarskych šprintérov Marek Botík a Tomáš Klobučník. Botík časom 27,12 skončil na 50 m prsia 17., Klobučník časom 27,14 osemnásty. Obaja sú tak pre popoludňajšie semifinále v pozíciách prvého a druhého náhradníka.

Disciplína 400 m v.sp. nevyšla podľa predstáv vytrvalcovi Richardovi Nagyovi. Čas 3:45,81 minúty mu stačil len na 17. miesto a brány finálovej osmičky pre neho zostali zatvorené. Na postup do finále bolo treba 3:43,03, Nagyov slovenský rekord má hodnotu 3:43,51. "Na rozplávaní som sa cítil dobre, prišiel však štart, skočil som do vody a išlo to dolu vodou. Vôbec som si nechytil záber, začal som pomaly a skončil ešte pomalšie. Na dnes katastrofa," nešetril pre TASR slovami kritiky na vlastnú adresu najlepší slovenský plavec.

Na snímke slovenský reprezentant Richard Nagy.

Okrem Podmaníkovej sa na 50 m prsia predstavila aj Lucia Ledererová, čas 31,81 jej vyniesol konečné 25. miesto. Na 100 m motýlik finišoval Miroslav Aschengeschvantner časom 53,58 na 41. pozícii.