Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena

Lotyši zdolali v našej G-skupine Lichtenštajnsko 2:0

Lotyšský futbalista Kaspars Gorkss (vľavo) a Christen Mathias z Lichtenštajnska Foto: TASR/AP

O góly sa postarali Kamešs a Gauračs.

Riga 16. októbra (TASR) - Lotyšskí futbaloví reprezentanti zaznamenali v utorňajšom zápase kvalifikácie MS 2014 prvé víťazstvo, keď si pred vlastnými fanúšikmi poradili s Lichtenštajnskom 2:0.

Pobaltská krajina zároveň získala prvé body do tabuľky "slovenskej" G-skupiny. O góly sa postarali Kamešs a Gauračs.

Na čele skupiny sa s desiatimi bodmi udržali futbalisti Bosny a Hercegoviny, ktorí potvrdili dobrú formu pohodlným triumfom nad Litvou 3:0. O góly domácich sa postarali ešte v prvom polčase duelu Ibiševič, Džeko a Pjanič.

Menej sa darilo českým hráčom, ktorí opäť nezaznamenali ani jeden presný zásah a pred vlastnými fanúšikmi remizovali v zápase B-skupiny s Bulharskom 0:0.

V D-skupine dosiahli Maďari cenné víťazstvo nad Tureckom 3:1. Domáci síce prehrávali od 22. minúty po góle Erdinca, no ešte do prestávky vyrovnal Koman a na začiatku druhého dejstva otočili misky váh Szalai a Gera. V A-skupine si Macedónci prekvapujúco poradili so Srbmi 1:0 a dosiahli prvé víťazstvo v kvalifikácii. O osude duelu rozhodla 58. minúta, keď Tomovič dostal červenú kartu za faul v šestnástke a následnú penaltu premenil Ibraimi.

Ruskí futbaloví reprezentanti bodovali naplno aj vo svojom štvrtom zápase a s dvanástimi bodmi a aktívnym skóre 8:0 suverénne vedú F-skupinu. Zverenci talianskeho trénera Fabia Capella to však v utorňajšom stretnutí na moskovskom štadióne v Lužnikách nemali proti odhodlaným hráčom Azerbajdžanu vôbec jednoduché. Hostia odolávali tlaku až do záveru duelu a domácim reprezentantom zabezpečil tesné víťazstvo 1:0 a tri body až úspešný pokutový kop Romana Širokova z 84. minúty.

Lotyšsko - Lichtenštajnsko 2:0 (1:0)

Góly: 29. Kamešs, 77. Gauračs. Rozhodoval: Kovács (Rum.), ŽK: Rugins, Kamešs - Wieser, Kaufmann, ČK: 60. Kaufmann.

Lotyšsko: Vanins - Bulvitis, Rugins, Ivanovs, Gorkšs - Laizans (65. Gauračš), Fertovs, Cauna - Verpakovskis (84. Zjuzins), Rudnevs, Kamešs (74. Višnakovs)

Lichtenštajnsko: Bicer - Oehri, Kaufmann, Quintans, Stocklasa - Burgmeier, Erne (80. Kieber), Hasler (85. Eberle), Wieser, Polvenino - Christen

Bosna a Hercegovina - Litva 3:0 (3:0)

Góly: 29. Ibiševič, 35. Džeko, 41. Pjanič. Rozhodoval: Zelinka (ČR), ŽK: Panka, Žaliukas (obaja Lit.)

Bosna a Hercegovina: Begovič - Spahič, Mujdža (59. Vršajevič), Vranjes - Pjanič (66. Stevanovič), Misimovič, Zahirovič, Salihovič, Lulič (76. Zukanovič) - Ibiševič, Džeko

Litva: Karčemarskas - Kijanskas, Žaliukas, Klimavičius, Borovskis, Stankevičius - Šemberas, Radavičius (46. Šernas), Panka (85. Pilibaitis) - Labukas (66. Rimkevičius), Novikovas

A-skupina:
Chorvátsko - Wales 2:0 (1:0)
Góly: 27. Mandžukič, 58. Eduardo

Macedónsko - Srbsko 1:0 (0:0)
Góly: 59. Ibraimi (z 11m), ČK: 58. Tomovič (Srb.)

Rumunsko - Holandsko 1:4 (1:3)
Góly: 39. Marica - 8. Lens, 28. Martens, 45.+1 Van der Vaart (z 11m), 85. Van Persie

Andorra - Estónsko 0:1 (0:0)
Gól: 56. Oper

Maďarsko - Turecko 3:1 (1:1)
Góly: 31. Koman, 50. Szalai, 57. Gera (z 11m) - 22. Erdinc