Lyžiar Hirscher viedol po prvom kole obráku, Žampovci nepostúpili

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher v 1. kole obrovského slalomu mužov Svetového pohára v alpskom lyžovaní v talianskom stredisku Alta Badia 17. decembra 2017. Foto: TASR/AP

Štartovali aj slovenskí reprezentanti Adam a Andreas Žampovci, ktorí bojovali o účasť v prvej tridsiatke.

Alta Badia 17. decembra (TASR) - Rakúšan Marcel Hirscher suverénnym spôsobom zvíťazil v nedeľňajšom obrovskom slalome Svetového pohára alpských lyžiarov. Súťaž v talianskom stredisku Alta Badia vyhral šesťnásobný držiteľ veľkého krištáľového glóbusu časom 2:25,42 minúty a dosiahol 48. triumf v prestížnom seriáli. Na druhom mieste skončil s výrazným odstupom 1,70 sekundy Nór Henrik Kristoffersen, tretiu priečku obsadil Slovinec Žan Kranjec (+1,82).

Dvadsaťosemročný šesťnásobný majster sveta sa stal prvým mužom v seriáli, ktorý vyhral v rovnakom dejisku tú istú disciplínu päťkrát za sebou. V Alta Badii kraľuje nepretržite od roku 2013. Prvýkrát v kariére sa dostal na pódium Slovinec Kranjec.

Hirscher sa dostal aj na čelo celkového poradia SP a delí si ho spolu s víťazom sobotňajšieho zjazdu v talianskej Val Gardene Akselom Lundom Svindalom. Obaja majú na konte 374 bodov. "Išiel som veľmi dobre, táto zjazdovka mi sedí. Nemal som čo stratiť. Som veľmi spokojný, najmä ako som išiel v druhom kole," povedal do kamier Eurosportu víťaz, ktorý v 208 štartoch vo SP vystúpil na pódium 111-krát.

Negatívom nedele bolo zranenie Nemca Stefana Luitza, ktorý nedokončil prvé kolo, keď ho vzdal po pár sekundách. Sám síce zišiel do cieľa, no držal sa za ľavé koleno a musel ísť do nemocnice. Otáznou sa stala jeho účasť na ZOH 2018 v Pjongčangu.

Štartovali aj slovenskí reprezentanti Adam a Andreas Žampovci, ani jednému sa nepodarilo postúpiť do prvej tridsiatky. Po 1. kole mal Adam manko 3,79 sekundy a napokon ho klasifikovali na 47. priečke. V 2. kole sa nepredstavil ani jeho brat Andreas, ktorý na lídra prvého kola nabral stratu 3,57 sekundy a skončil o jedno miesto lepšie ako súrodenec.

Slovenský lyžiar Andreas Žampa v 1. kole obrovského slalomu mužov Svetového pohára v alpskom lyžovaní v talianskom stredisku Alta Badia 17. decembra 2017.