Piatok 10. máj 2024Meniny má Viktória

Lyžovanie-beh: Šprint pre Petersona a Malvalehtovú, Slováci neuspeli

Teodor Peterson Foto: TASR/AP

Slovenským reprezentantom sa nedarilo v kvalifikácii, do tridsiatky najlepších sa nedostali Alena Procházková medzi ženami, ani dvojica Peter Mlynár a Andrej Segeč medzi mužmi.

Liberec 12. januára (TASR) - Šprint klasickou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v Liberci vyhrali Švéd Teodor Peterson a Fínka Mona-Lisa Malvalehtová. Trio slovenských reprezentantov neprešlo sitom kvalifikácie.

Medzi mužmi na 1600 metrov dlhej trati dominovali Švédi, o finálovom triumfe Teodora Petersona musela po dramatickom finiši rozhodnúť až cieľová fotografia. O milimetre za ním skončil jeho krajan Emil Jönsson, severský triumf podčiarkol tretím miestom Nór Paal Golberg.

Dvadsaťdeväťročná Malvalehtová sa dočkala premiérového triumfu v SP, medzi elitou doteraz nikdy nestála ani na stupňoch víťazov. Fínka vyhrala už kvalifikáciu i svoje rozjazdy vo štvrťfinále a semifinále a aj vo finále od začiatku diktovala tempo. Súboj o druhé miesto získala pre seba suverénna líderka SP Poľka Justyna Kowalczyková pred Nórkou Maiken Fallaovou.

"Mám za sebou veľmi dobrú prípravu, čo som v Liberci potvrdila. Trať mi sedela, nebola príliš dlhá. Je to môj životný výsledok, som z toho nadšená," povedala v cieli Malvalehtová.

Procházkovej ušiel postup do vyraďovacej fázy o 19 stotín sekundy, keď obsadila prvé nepostupové 31. miesto. Na víťazku kvalifikácie Fínku Monu-Liisu Malvalehtovú stratila slovenká jednotka 9,25 sekundy. Mlynár obsadil v kvalifikácii 52. miesto, za narýchlejším Švédom Emilom Jönssonom zaostal o 14,23 s a iba 18-ročný Andrej Segeč skončil na 68. pozícii (+24,22).

SP v Liberci - šprint klasickou technikou

muži - finále: 1. Teodor Peterson (Švéd.) 3:30,4, 2. Emil Jönsson (Švéd.) +0,0, 3. Paal Golberg (Nór.) +0,6, 4. Eirik Brandsdal (Nór.) +2,8, 5. Tim Tscharnke (Nem.) +12,2, 6. Andrew Newell (USA) +20,7,...Peter MLYNÁR a Andrej SEGEČ (obaja SR) nepostúpili z kvalifikácie

Poradie v SP (18 z 31): 1. Alexander Legkov (Rus.) 799 b., 2. Petter Northug (Nór.) 759, 3. Dario Cologna (Švajč.) 751, 4. Maxim Vylegžanin (Rus.) 691, 5. Marcus Hellner (Švéd.) 554, 6. Alexej Poltoranin (Kaz.) 528

ženy - finále: 1. Mona-Lisa Malvalehtová (Fín.) 2:03,9 min, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1,7, 3. Maiken Caspersen Fallaová (Nór.) +1,7, 4. Darja Gajazovová (Rus.) +1,8, 5. Celine Brunová-Lieová (Nór.) +4,5, 6. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +29,6,...Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) nepostúpila z kvalifikácie

Poradie v SP (18 z 31): 1. Kowalczyková 1302 b., 2. Therese Johaugová (Nór.) 852, 3. Kikkan Randallová (USA) 774, 4. Kristin Steiraová (Nór.) 702, 5. Anne Kyllönenová (Fín.) 619, 6. Heidi Wengová (Nór.) 575,...86. PROCHÁZKOVÁ 10