< sekcia Šport

Zo zákulisia Jasnej: Veronikine emócie vybičoval i otcov magický výrok

Na snímke slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Veronika Velez-Zuzulová počas tlačovej konferencie po slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej 6. marca 2016. Foto: TASR - Branislav Račko

V prvom slalome Svetového pohára na samostatných slovenských kopcoch vystúpila domáca pretekárka na pódium. Tretie miesto v okolnostiach fantastickej lyžiarskej nedele nemohlo nikoho sklamať.

Jasná 6. marca (TASR) - Keď Veronika Velez-Zuzulová hovorila po nedeľňajšom slalome o najkrajšom i najťažšom dni jej života, tak v tomto emotívnom a možno preto trochu nadsadenom výroku sa sústredilo viac ako len interval niekoľkých hodín. Boli to týždne a v nich najmä tento prvý marcový, ktorý jej v Jasnej priniesol všetky možné starosti i radosti života špičkovej svetovej športovkyne.

Najlepší lyžiari sú zvyknutí na otvorenejšie priestory v dejiskách pretekov ako trebárs atléti či futbalisti. Lenže všetkého veľa škodí a tak sa ináč lichotivý záujem verejnosti niekedy dostáva do fázy záťaže. "Cítila som zodpovednosť, bola som aj viac nervózna ako inokedy. Chýbala mi pohoda pred pretekmi, inokedy sa v hoteli pri mne nikto nezastaví, tu to bolo iné a odčerpávalo to energiu," priznala Velez-Zuzulová, ale jedným dychom zdôraznila: "Ľudia boli úžasní, bolo ich počuť po celej trati a také niečo som nikdy nezažila. Ešte nikdy ma toľko fanúšikov nepovzbudzovalo a keď som išla dole po trati, počula som ich a vedela som, že musím byť rýchla, aby neodchádzali domov smutní."Podarilo sa a v prvom slalome Svetového pohára na samostatných slovenských kopcoch vystúpila domáca pretekárka na pódium. Tretie miesto v okolnostiach fantastickej lyžiarskej nedele nemohlo nikoho sklamať: "Je to pre mňa zadosťučinenie aj za roky, keď som necítila podporu a musela som si ten chodník ˇvyšliapať' sama a na to som hrdá. Na štarte druhého kola som cítila vietor, ktorý mi tam začal fúkať, ale povedala som si, že musím byť silnejšia ako on. Na nič som nemyslela, iba som chcela ísť čo najrýchlejšie dole, aby som sa dostala na pódium. Vedela som síce, že už nevyhrám, to bolo viac-menej stratené už po prvom kole, no na druhej strane som o stupne víťazov musela zabojovať, lebo dievčatá za mnou boli blízko. Keď som sa pozrela na tabuľu a bola som priebežne druhá, veľmi mi odľahlo. Otec mi po pretekoch stačil iba zagratulovať a povedať, že som silná. To mi ešte doteraz nikdy nepovedal a dojalo ma to."Na snímke slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová oslavuje tretie miesto v slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej v nedeľu 6. marca 2016.
Foto: TASR - Branislav Račko
Impresií bolo samozrejme oveľa viac. Jasná očarila po všetkých stránkach. "Myslím si, že všetkým pretekárkam sa tu páčilo," hovorila Zuzulová: "A na našich fanúšikov musím byť hrdá, pretože nepovbudzovali iba nás, Slovenky, ale všetky pretekárky. Naozaj to bolo z ich strany športové, pretože nikde vo svete to takto nefunguje. Musím povedať, že máme asi najlepších fanúšikov na svete. Rovnako na sobotňajšom žrebovaní čísiel som mala slzy v očiach, keď som tam stála a všetci ľudia okolo výskali. Bolo to úžasné, asi najemotívnejšie počas víkendu. Musela som sa prekonávať, aby som sa tam nerozplakala. Rovnako dnes, keď som prišla do cieľa. To, čo tu robili fanúšikovia, sa nevidí každý deň."

Veronika neštartuje v pondelňajšom obrovskom slalome. Nasleduje oddych po vybití energie z dvoch náročných týždňov na Slovensku: "Čakajú ma ešte oficiality, zostanem tu v Jasnej aj na republikových majstrovstvách až do nedele. Potom sa v stredu presuniem do Bratislavy na kondičný tréning a ešte ma čaká finále Svetového pohára v St. Moritzi. Už teraz ale môžem povedať, že to je moja najlepšia sezóna v kariére. Toľko bodov, čo mám teraz, som ešte nikdy nemala a je ich naozaj dosť na to, že jazdím iba jednu disciplínu."

Vlhovej deviate miesto nestačilo: Som trošku smutná

Už trikrát stála v tejto sezóne vo Svetovom pohári na pódiu, Jasná jej ale oslavu nedopriala. Dvadsaťročná Petra Vlhová vletela medzi elitu ako kométa, no tlak domáceho svahu jej obrysy čiastočne utlmil. V prvom kole jej atak na pódium vyšiel, druhé jej nevyšlo podľa predstáv a tak konečná deviata priečka nenaplnila jej ambície.

Na snímke smutná Slovenka Petra Vlhová z deviateho miesta v slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej v nedeľu 6. marca 2016.
Foto: TASR - Pavel Neubauer
"Trošku som smutná," priznala v cieli. "Mám za sebou skvelú sezónu, len škoda, že mi to práve tu úplne nevyšlo. To ma veľmi mrzí, ale taký je šport. S tlakom som bola vysporiadaná. V druhom kole som sa však vôbec nevedela chytiť, zle sa mi začínalo a nebola to 'moja' správna jazda. Nevyšlo mi to, no byť do desiatky je aj tak skvelý výsledok."

Divácka podpora Vlhovú nadchla. "Ďakujem všetkým, takáto atmosféra nie je ani v Rakúsku alebo v nejakom inom stredisku. Vážim si to a mrzí ma, že som ľudí nepotešila. Ale verím, že nabudúce sa tu znova stretneme a možno mi to vyjde na pódium. Mám toho ešte veľa pred sebou. Hlavne v prvom kole som si potvrdila, že na to mám. Keby mi niekto pred sezónou povedal, čo v nej dosiahnem, tak by som to brala. V dvadsiatich rokoch som vyhrala preteky Svetového pohára, čo sa nepodarí hocikomu. Dúfam, že to ešte v kariére zopakujem."

Tréner Ivan Iľanovský nebral renkingový pokles v druhom kole tragicky. "Určite sme sklamaní, ale myslím si, že každé umiestnenie do desiatky je dobré. Žiaľ, jazdí sa na dve kolá. Chcela dosiahnuť dobrý výsledok, ale v druhom kole bola trochu zviazaná a to sa prejavilo na výslednom čase. Nie je jednoduché súťažiť na domácej pôde, no podľa mňa sme obstáli so cťou. Môžeme byť radi, že máme dve pretekárky v prvej desiatke a Veroniku navyše na pódiu."Aj Vlhovej tréner vyzdvihol elektrizujúcu atmosféru v Jasnej: "Tréneri i pretekári zo zahraničia, vlastne všetci mi hovoria, že toto tu sa dá porovnať možno iba k mužskému slalomu v Schladmingu. Je to niečo neskutočné a ďakujeme ľuďom, že prišli a podporili nás."

Od Born In The USA po americkú hymnu

Na začiatku bola legendárna "Born In The USA". Sotvakto si uvedomil pri štartovom čísle jeden, akú hudbu dídžej pustil do rytmu Švajčiarke Wendy Holdenerovej počas otváracej jazdy slalomu v Jasnej. Podvedomie sa koncentrovalo na historický okamih prvých súťažných sklzov Svetového pohára v maličkej krajine pod (v nedeľu Nízkymi) Tatrami. No ale potom - na trať vyštartovala už v mladom veku veľká slalomárka spoza oceánu. A diváci si podupkávali s neprepočuteľným sprievodným Springsteenom.

Mikaela Shiffrinová to napokon dokázala opäť. Ani štvrtýkrát v sezóne nedala svojim súperkám šancu a z toho tri tohtosezónne triumfy slávila s náskokmi, ktoré sa zaradili do top 6 slalomárskej histórie SP. Na čele je - žiaľ pre druhú v poradí Veroniku Velez-Zuzulovú - rozdiel 3 sekúnd a 7 stotín z novembra v Aspene. A v nedeľu sa na 6. miesto zaradilo, opäť pri pódiovej účasti Slovenky, manko 2,36. No tentoraz si to v kronikách "odniesla" Wendy Holdenerová.

Na snímke vľavo víťazná Američanka Mikaela Shiffrinová a vpravo tretia Slovenka Veronika Velez-Zuzulová na stupni víťazov v slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej v nedeľu 6. marca 2016.
Foto: TASR - Pavel Neubauer
Lenže Švajčiarka určite nemyslela na tieto čísla. Prežíva skvelú sezónu a skvelé obdobie, pred dvoma týždňami slávila svoj prvý triumf kariéry SP v paralelnom slalome, o pár dní neskôr skončila druhá v alpskej kombinácii a teraz v Jasnej v klasickom slalome. A opájala sa: "Preteky boli veľmi veľmi fajn a celé podujatie je na vysokej úrovni. Čo sa týka Mikaely, budeme musieť tvrdo pracovať, aby sme ju dostihli. Boli to náročné preteky, ale vydala som zo seba všetko a som rada, že sa to udialo pred publikom, ktoré nemôžem označiť ináč ako skvelé, úžasné".

Ani Shiffrinová nešetrila slovami chvály na prvé podujatie prestížneho seriálu na slovenských svahoch v ére samostatnosti: "Skvelá robota organizátorov. V ťažkých podmienkach urobili výborné preteky. Stále sa tu niečo dialo, stále znova a znova chodili na trať a robili všetko, aby pretekárky mali regulárne podmienky. Toto som ešte nezažila. A výsledkom bola skvelú šou." Americká hviezda hovorila aj o dvoch víťazkách: "Veronika išla úžasne a ešte aj počas mojej jazdy som počula ovácie na jej jazdu. Je fantastické, že pretekala vo svojej rodnej krajine a dosiahla takýto fantastický úspech. Veľmi jej to prajem."
Pravda, bola tu aj tretia víťazka dňa. Švédka Frida Hansdotterová, ktorá už definitívne získa svoj prvý malý glóbus slalomovej divy celej sezóny. Pritom v prvom kole to vyzeralo presne podľa sprievodnej skladby kultovej ABBY, keď si Frida mohla v cieli zanôtiť aj sama refrén "Mamma Mia!". Severanke hrozilo, že ju bude ešte 19. marca vo finálovom slalome naháňať Velez-Zuzulová. Napokon na konci súťaže sa teda tešili všetky tri - najprv Frida z titulu, potom Veronika z 3. miesta a frenetickej radosti fanúšikov a napokon samozrejme najviac Mikaela. Pre "born-in-the-usa"-lyžiarku na najvyššom stupni víťaziek hrali notoricky známu hymnu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.