Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Obrák v Aare zrušili, Vlhová celkovo piata, glóbus Rebensburgovej

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Dôvodom boli nepriaznivé klimatické podmienky, keď štart znemožnil silný vietor.

Aare 18. marca (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v celkovom hodnotení tejto sezóny Svetového pohára na piatom mieste. Je to najlepší výsledok slovenského zjazdového lyžovania vo všeobecnej klasifikácii historického seriálu. Vlani sama utvorila maximum 10. miestom, Veronika Velez-Zuzulová bola pred rokom jedenásta.

Moment nového míľnika bol istý už pred finálovým týždňom, ale Vlhová mohla ešte dobyť aj pódiový piedestál. Po sklamaní v sobotnom slalome stratila na túto senzačnú métu reálnu šancu, naopak z hľadiska rozloženia síl v nedeľnom obrovskom slalome jej hrozil pokles od dve-tri priečky, dokonca za nepriaznivých okolností až na deviatu. Lenže silný vietor znemožnil preteky uskutočniť a tak do konečnej platnosti vošlo priebežné poradie.

Tým pádom v sezónnom hodnotení technicky najnáročnejšej alpskej disciplíny platí tiež poradie po 8 súťažiach zimy a malý glóbus tak tretíkrát v kariére získala Nemka Viktoria Rebensburgová. Dvadsaťdvaročná Petra Vlhová vytvorila aj v tomto ohľade nové obzory, celkovo skončila trinásta po tom, ako nezvládal jedinú obrákovú súťaž sezóny a v poolympijskom Ofterschwangu ju nedokončila. Medzi sviatkami však siedmym miestom vyrovnala svoj osobák z predchádzajúcej sezóny, v ktorej na MS obsadila 8. miesto. Teraz vo februári na ZOH bola trinásta.

Konečné celkové poradie SP (39 súťaží):
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1773 b., 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 1168, 3. Viktoria Rebensburgová (Nem.)) 977, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 958, 5. Petra VLHOVÁ (SR) 888, 6. Tina Weiratherová (Licht.) 887, 7. Michelle Gisinová (Švaj.) 868, 8. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 849, 9. Frida Hansdotterová (Švéd.) 817, 10. Lindsey Vonnová (USA) 792, ... 102. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) 22, ... 128. Barbara Kantorová (SR) 3

Konečné poradie v obrovskom slalome (8):
1. Rebensburgová 582, 2. Tessa Worleyová (Fr.) 490, 3. Shiffrinová 481, 4. Mowinckelová 371, 5 Federica Brignoneová (Tal.) 274, 6. Stephanie Brunnerová (Rak.) 249, ... 13. VLHOVÁ 149.

Hirscher prišiel o možnosť vylepšiť rekord

Po obrovskom slalome žien zrušili v dejisku finále Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo švédskom Aare aj nedeľňajší mužský slalom. Štart pretekárom znemožnil silný vietor. Informovala o tom agentúra APA.

Keďže išlo o finálové preteky, nehľadala sa za ne už náhrada. Na čelných priečkach celkového poradia i hodnotenia disciplíny sa však už nemohlo nič zásadné zmeniť. Istým držiteľom veľkého i malého glóbusu bol už dávnejšie Marcel Hirscher, ktorý vyhral celkové hodnotenie seriálu už siedmykrát za sebou. Rakúšan napokon triumfoval s náskokom 335 bodov pred Henrikom Kristoffersenom. Nórskeho rivala zdolal o 164 bodov aj v klasifikácii slalomu, v ktorom zostalo v platnosti poradie po 11 súťažiach zimy. Tretí skončil Švéd André Myhrer.

Zrušenie finálového slalomu však Hirschera obralo o možnosť zapísať sa do histórie. V prípade nedeľňajšieho triumfu by sa stal prvým zjazdárom, ktorý by v jednej sezóne vybojoval 14 víťazstiev v pretekoch SP. Sobotňajším prvenstvom v obrovskom slalome Hirscher vyrovnal s 13 víťazstvami legendy Ingemara Stenmarka (1978/79) a Hermanna Maiera (2000/2001), s ktorými sa tak o rekord delí.

Počas sezóny bodovali v mužskom SP aj dvaja slovenskí reprezentanti, v konečnom celkovom poradí obsadil Adam Žampa 101. miesto so ziskom 36 bodov, jeho brat Andreas sa umiestnil na 122. priečke (18 bodov). V klasifikácii slalomu skončil Adam Žampa s 20 bodmi na 37. mieste.

1. Marcel Hirscher (Rak.) 1620 bodov, 2. Henrik Kristoffersen 1285, 3. Aksel Lund Svindal 886, 4. Kjetil Jansrud (všetci Nór.) 884, 5. Beat Feuz (Švajč.) 856, 6. Alexis Pinturault (Fr.) 707, 7. Vincent Kriechmayr (Rak.) 704, 8. Thomas Dressen (Nem.) 672, 9. Matthias Mayer 622, 10. Hannes Reichelt (obaja Rak.) 535, ..., 101. Adam ŽAMPA 36, 122. Andreas ŽAMPA (obaja SR) 18