< sekcia Šport

Adam Žampa v slalome štrnásty, zvíťazil Nór Kristoffersen

Slovenský lyžiar Adam Žampa na trati v 1. kole slalomu Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore 15. marca 2015. Foto: TASR/AP

Ani tento výrazný úspech mu nepomohol kvalifikovať sa do budúcotyždenného finále Svetového pohára vo francúzskom Meribeli, kde Slovensko bude reprezentovať len Veronika Velez-Zuzulová.

Kranjska Gora 15. marca (TASR) - Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol výrazný výsledok v nedeľňajšom slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Skončil štrnásty so stratou 1,97 s na víťazného Nóra Henrika Kristoffersena, ale ani to mu nepomohlo kvalifikovať sa do budúcotyždenného finále SP. Vo francúzskom Meribeli bude v redukovanej konkurencii najlepších 25 pretekárov sezóny Slovensko reprezentovať len Veronika Velez-Zuzulová v sobotňajšom slalome.

Andreas Žampa neštartoval

Generálku na finálový týždeň najlepšie zvládol Nór Henrik Kristoffersen, ktorý slávil svoj tretí triumf kariéry a desiate pódiové umiestnenie v seriáli. Druhý skončil so stratou 24 stotín Talian Giuliano Razzoli a tretí bol Švéd Mattias Hargin (+0,86 s). Žampov mladší brat Andreas neštartoval.

Po prvom kole bol na čele Hargin a pred druhým Razzolim si vypracoval 19-stotinový náskok, tretí Kristoffersen stratil 3 desatiny. Všetci traja dokázali pódium obhájiť, ale najlepšie druhé kolo vyšlo Nórovi, ktorý riskoval v najvyššej miere. "Moje telo cítilo nervozitu, no hlava bola čistá. Podarilo sa mi zajazdiť skutočne skvelé druhé kolo. Šiel som naplno a vyšlo to," citovala agentúra AP slová Kristoffersena.

Podobne vedúci pretekár SP, Rakúšan Marcel Hirscher, ktorému však "kamikadze" štýl v prvej časti nevyšiel a po veľkej chybe sa usadil až na 19. pozícii (+2,01). V druhom kole mu však všetko sadlo, dosiahol najlepší čas a posunul sa na 6. miesto. V celkovej klasifikácii si tak zvýšil svoj náskok na Nóra Kjetila Jansruda na už ťažko dostihnuteľných 164 bodov, keďže jeho súper jazdí špičkovo len obe kĺzavé disciplíny a v nich môže pri maximálne priaznivých okolnostiach získať 200 bodov. Hirscher si navyše polepšil aj v slalome, v ktorom mal jeho veľký súper Nemec Felix Neureuther šancu získať malý glóbus už v predstihu, ale nevyužil jeho zaváhanie, skončil napokon až deviaty a jeho náskok sa scvrkol na 55 bodov. "Vyťažil som z tohto slalomu všetko, čo sa dalo vyťažiť. Jazdil som za svojím limitom, vyšlo mi to úžasne. Každý bodík môže byť v konečnom súčte dôležitý," vyznal sa Hirscher.

Žampa v 1. kole zašiel konštantne, s odstupom 2,13 s na vedúceho Hargina. Za prvou desiatkou zaostal iba 84 stotín a do druhého kola si zobral výhodnú ôsmu štartovú pozíciu. Snažil sa ju využiť, ale v prvých bránkach zvolil príliš pracnú líniu oblúkov a v piatej bránke musel akrobaticky korigovať chybu na spodnej lyži. To mu dodalo istotu, chytil rytmus a napokon mu to vďaka piatemu najrýchlejšiemu času kola vynieslo jeho tretí najlepší výsledok pod hlavičkou SP a zopakovanie slalomového maxima z Levi 2013.

"Konečne som šiel tak, ako to viem. Dosiahol som najlepší výsledok v slalome vo Svetovom pohári. Stále je však čo zlepšovať," uviedol Žampa na svojom facebookovom profile.

Výsledky slalomu SP v Kranjskej Gore:

1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 1:41,26 min., 2. Giuliano Razzoli (Tal.) +0,24, 3. Mattias Hargin (Švéd.) +0,86, 4. Markus Larsson (Švéd.) +1,02, 5. Alexander Chorošilov (Rus.) +1,07, 6. Marcel Hirscher (Rak.) +1,13, 7. Alexis Pinturault (Fr.) +1,47, 8. Sebastian-Foss Solevaag (Nór.) +1,52, 9. Felix Neureuther (Nem.) +1,55, 10. Fritz Dopfer (Nem.) +1,60, ... 14. Adam ŽAMPA (SR) +1,97.

Celkové poradie SP (po 33 z 37 súťaží):

1. Hirscher 1248 b., 2. Kjetil Jansrud (Nór.) 1084, 3. Pinturault 898, 4. Neureuther 816, 5. Dominik Paris (Tal.) 745, 6. Matthias Mayer (Rak.) 699, ... 64. ŽAMPA 95.

Poradie v slalome (9 z 10):

1. Neureuther 569, 2. Hirscher 514, 3. Kristoffersen 427, 4. Chorošilov 425, 5. Dopfer 425, 6. Stefano Gross (Tal.) 390, ... 32. ŽAMPA 43.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.