Majstrom sveta F1 je Lewis Hamilton

Preteky v Abú Zabí Foto: TASR/AP

Nico Roberg mal problémy s monopostom.

Abu Zabi (TASR) - Britský pilot F1 Lewis Hamilton triumfoval na nedeľňajšej VC Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch a získal druhý titul majstra sveta v kariére. Jazdec stajne Mercedes položil základ víťazstva na záverečných pretekoch tohtoročného seriálu svetového šampionátu hneď v úvode, keď na štarte predstihol svojho tímového kolegu a jediného konkurenta v boji o titul Nemca Nica Rosberga. Vedenie si potom s prehľadom udržal až do záveru a zvíťazil časom 1:39:02,619 h.

Druhé miesto na okruhu Yas Marina obsadil Brazílčan Felipe Massa (Williams), tretí skončil jeho stajňový kolega Fín Valtteri Bottas. Hamilton, ktorý vyhral prvý titul šampióna v roku 2008 ako jazdec tímu McLaren, získal v sezóne 2014 celkovo 384 bodov. Druhé miesto v konečnej klasifikácii patrilo Rosbergovi (317), tretiu priečku si vyjazdil Austrálčan Daniel Ricciardo (238) zo stajne Red Bull.

Ak chcel ešte Rosberg pomýšlať na zisk titulu, nesmel urobiť chybu na štarte, kde po víťazstve v kvalifikácii stál na prvom mieste. Na jeho smolu sa mu však začiatok pretekov vôbec nevydaril, keď skvelým odpichnutím sa hneď po štarte dostal na čelo Hamilton. A to mal ešte mladý Nemec šťastie, že ho v prvej zákrute nepredstihol aj Massa. Brit si potom udržiaval mierne vedenie a po 11 kolách po prvý raz išiel do boxov. Na trať sa vrátil na treťom mieste. O kolo neskôr zamieril k mechanikom aj Rosberg, po výjazde bol tretí za Massom a Hamiltonom. V 24. kole však urobil prvú chybu, keď vyšiel z trate a stratil cenné sekundy.

Fotogaléria z pretekov

Kľúčový moment nastal v polovici pretekov. Rosberg začal mať technické problémy s monopostom, jeho motor strácal na výkone a manko na Hamiltona narastalo. V 42. kole sa mladý Nemec jazdiaci už na hranici rizika opäť ocitol mimo trate. Desať kôl pred koncom viedol Hamilton pred Massom o 11 sekúnd, tretí Ricciardo strácal na Brita necelých 25 sekúnd. V tých momentoch už bolo jasné, že iba hrubá jazdecká chyba alebo nečakané technické problémy ho môžu obrať o víťazstvo a celkový primát. Do záveru už jazdil na istotu, Massa už len stihol znížiť manko na štyri sekundy. Hamilton napokon triumfoval v čase 1:39:02,619 h a zaslúžene získal titul šampióna. Smoliar Rosberg dokončil VC Abú Zabí napokon na 14. mieste.

"Ďakujem všetkým fanúšikom, ktorí merali takú dlhú cestu a prišli ma podporiť. Vidieť toľko britských vlajok medzi divákmi bol skvelý pocit. Veľká vďaka patrí môjmu tímu. Nielen za to, ako pripravili monopost na dnešné preteky, ale aj za celú sezónu. Mal som vynikajúci štart, možno najlepší aký si kedy pamätám. Je mi ľúto, že Nico mal technické problémy, ale moju jazdu to neovplyvnilo, ja som sa sústredil len na vlastný výkon. Stále nemôžem uveriť, že som získal titul. Je to skvelý pocit, teraz ideme oslavovať," povedal na stupňoch víťazov Hamilton, ktorý v SAE vyhral 11. preteky v sezóne. Vo veku 29 rokov sa stal prvým Britom po Jackiem Stewartovi, ktorý má na svojom konte minimálne dva tituly majstra sveta.

VC Abú Zabí - výsledky:
1. Lewis Hamilton (V.Brit./Mercedes) 1:39:02,619, 2. Felipe Massa (Braz./Williams) +2,5, 3. Valtteri Bottas (Fín./Williams) +28,8, 4. Daniel Ricciardo (Aus./RedBull) +37,2, 5. Jenson Button (V.Brit./McLaren) +1:00,3, 6. Nico Hülkenberg (Nem./Force India) +1:02,1, 7. Sergio Perez (Mex./Force India) +1:11,1, 8. Sebastian Vettel (Nem./RedBull) +1:12,2, 9. Fernando Alonso (Šp./Ferrari) +1:25,8, 10. Kimi Räikkönen (Fín./Ferrari) +1:27,8, 11. Kevin Magnussen (Dán./McLaren) +1:30,3, 12. Jean-Eric Vergne (Fr./Toro Rosso) +1:31,9, 13. Romain Grosjean (Fr./Lotus), 14. Nico Rosberg (Nem./Mercedes), 15. Esteban Gutierrez (Mex./Sauber), 16. Adrian Sutil (Nem./Sauber), 17. Will Stevens (V.Brit./Caterham) - všetci +1 kolo.

Nedokončili: Kamui Kobajaši (Jap./Caterham) 13 kôl, Pastor Maldonado (Venez./Lotus) 29 kôl, Daniil Kvjat (Rus./Toro Rosso) 41 kôl.

Najrýchlejšie kolo: 50. kolo - Daniel Ricciardo 1:44,496