Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana

Manchester City zdolal vo finále Fluminense 4:0

Ilustračné foto. Foto: TASR – Jakub Kotian

Tretie miesto obsadili hráči egyptského tímu Al Ahly, ktorí zdolali Urawu Red Diamonds 4:2.

Džidda 22. decembra (TASR) - Futbalisti Manchestru City sa stali premiérovo víťazmi MS klubov FIFA. V piatkovom finále v saudskoarabskej Džidde si poradili s brazílskym Fluminense 4:0 a ukončili kalendárny rok ziskom piatej trofeje. Okrem toho vyhrali Premier League, Ligu majstrov, FA Cup a Superpohár UEFA.

Manchester City sa stal štvrtým anglickým tímom s triumfom na MS klubov, predtým dokázali súťaž vyhrať Manchester United, FC Liverpool a Chelsea Londýn. Najúspešnejším klubom zostáva Real Madrid, ktorý všetkých päť finálových účastí pretavil na zisk trofeje. Naposledy to "biely balet" dokázal vlani, keď zdolal Al Hilal 5:3. Dominancia európskych zástupcov v tejto súťaži trvá od roku 2013.

Tretie miesto obsadili hráči egyptského tímu Al Ahly, ktorí zdolali Urawu Red Diamonds 4:2. Jedenásťnásobný africký šampión sídliaci v Káhire premárnil dvojgólový náskok, napokon ho za triumfom nasmeroval vlastný gól Koizumiho.

finále MS klubov FIFA:

Manchester City - Fluminense 4:0 (2:0)

Góly: 1. a 88. Alvarez, 27. Nino (vlastný), 72. Foden. ŽK: Marcelo, Alexsander, Kennedy (všetci Fluminense), rozhodoval: Marciniak (Poľ.)

ManCity: Ederson - Walker, Stones (74. Gvardiol), Dias, Ake (81. Bobb) - Lewis (60. Kovačič), Rodri (74. Akanji) - Foden (81. Nunes), Silva, Grealish - Alvarez

Fluminense: Fabio - Samuel Xavier, Nino (74. Marlon), Felipe Melo (60. Diogo Barbosa), Marcelo (60. Alexsander) - Andre, Martinelli - Arias, Ganso (60. Lima), Keno (46. Kennedy) - Cano

Anglickému tímu opäť chýbal nórsky útočník Haaland, ktorý pre problémy s nohou nenastúpil už v predchádzajúcich troch stretnutiach City vrátane semifinálového na MS klubov proti Urawe Red Diamonds. Veľkému favoritovi však jeho absencia výrazne neublížila a už v prvej minúte "načal" súpera Alvarez po dorážke do prázdnej bránky. V 27. minúte "Citizens" zvýšili náskok po tom, ako si Fodenov center smoliarsky zrazil do vlastnej siete Nino - 2:0. Brazílsky tím bol pod tlakom, nevedel vyjsť z pressingu súpera a v prvom polčase si nevypracoval žiadnu šancu. Naopak, v 42. minúte ho od tretieho gólu zachránil brankár Fabio, ktorý vytlačil strelu Grealisha na roh. Obraz hry sa nezmenil ani v druhej 45-minútovke, brankár Fluminense bol v permanencii. City držali súpera na dištanc a sami sa pokúšali o tretí gól. Streliť sa ho podarilo v 72. minúte Fodenovi, ktorý sa presadil v malom vápne. V závere zaznamenal svoj druhý presný zásah v stretnutí Alvarez a spečatil triumf svojho tímu.

o 3. miesto:

Urawa Red Diamonds - Al Ahly 2:4 (1:2)

Góly: 43. Kante, 54. Scholz (z 11 m) - 19. Yasser Ibrahim, 25. Tau, 60. Koizumi (vlastný), 90.+9 Maaloul