Na ME v plávaní obsadil Nagy siedme miesto vo finále na 1500 m

Richard Nagy. Foto: TASR/AP

Víťazom sa stal druhýkrát v rade v novom európskom rekorde Talian Gregorio Paltrinieri.

Berlín 20. augusta (TASR) - Slovenský plavec Richard Nagy obsadil vo finálových pretekoch na 1500 m voľným spôsobom v bazénovom plávaní na ME v Berlíne 7. miesto. Zverenec trénera Gabriela Barana dohmatol v čase 15:11,97 min., kontintenálnym šampiónom sa stal druhýkrát v rade v novom európskom rekorde 14:39,93 Talian Gregorio Paltrinieri. Po 6 rokoch tak zosadil Rusa Jurija Priľukova.

Člen klubu J&T Bratislava vytvoril ešte v utorňajšej rozplavbe nový slovenský rekord časom 15:07,29 a zároveň vylepšil vlastné osobné maximum takmer o 15 sekúnd.

"Finále je pre mňa super skúsenosť, bola tu perfektná atmosféra. S výkonom nie je úplná spokojnosť, včera som plával oveľa lepšie. Rozbehol som sa rýchlo a neudržal som tempo, všetci naokolo mňa tak boli rýchlejší," uviedol pre TASR Nagy.

Na 200-metrovej trati rovnako voľným spôsobom si doplával po zlato Srb Velimir Stjepanovič v čase 1:45,78 min. S odstupom len dvoch stotín sekundy dohmatol druhý Nemec Paul Biedermann, bronzovú medailu si vybojoval Francúz Yannick Agnel (1:46,65).

Prvú ženskú finálovú disciplínu 3. dňa, ktorou bola prsiarska stovka, ovládla Dánka Rikke Mollerová Pedersenová. Dvadsaťpäťroná plavkyňa dosiahla čas 1:06,23 min, pódiové umiestnenia patrili aj Švédke Jennie Johanssonová a Talianke Arianna Castiglioniová.

V polohových pretekoch na 200 m obájil zlatú medailu z kontinentálneho šampionátu spred dvoch rokov Maďar Laszlo Cseh, ktorý doplával v čase 1:58,10 min. Druhú priečku obsadil s odstupom siedmich stotín sekundy Nemec Philip Heintz, bronz bral Brit Roberto Pavoni.

muži:

1500 v.s.: 1. Gregorio Paltrinieri (Tal.) 14:39,93 min. - ER, 2. Pal Jönsen (Faerské ostr.) 14:50,59, 3. Gabriele Detti (Tal.) 14:52,53 ... 7. Richard NAGY (SR) 15:11,97

200 m v.s.: 1. Velimir Stjepanovič (Srb.) 1:45,78 min., 2. Paul Biedermann (Nem.) 1:45,80, 3. Yannick Agnel (Fr.) 1:46,65

200 m poloh. preteky: 1. Laszlo Cseh (Maď.) 1:58,10 min., 2. Philip Heintz (Nem.) 1:58,17, 3. Roberto Pavoni (V.Brit.) 1:58,22

ženy:

100 m prsia: 1. Rikke Mollerová Pedersenová (Dán.) 1:06,23 min., 2. Jennie Johanssonová (Švéd.) 1:07,04, 3. Arianna Castiglioniová (Tal.) 1:07,36

T. Klobučník nepostúpil do semifinále na 200 m prsia

Slovenský reprezentant Tomáš Klobučník nepostúpil v stredu v tretí deň súťaží v bazénovom plávaní na ME v Berlíne do semifinále na 200 m prsia. V dopoludňajšej rozplavbe dosiahol zverenec nemeckého trénera Dirka Langeho čas 2:17,25 minúty a výrazne zaostal za vlastným slovenským maximom 2:11,00 z minuloročných MS v Barcelone.

Úradujúci najlepší plavec SR obsadil 33. priečku. Na členovi VŠC Dukla Banská Bystrica sa negatívne odrazil tréningový výpadok na začiatku roka a nezopakoval tak v Berlíne kvalitné 12. miesto na polovičnej trati. Ako najrýchlejší sa kvalifikoval do popoludňajšieho semifinále Nemec Marco Koch za 2:09,11.

Nedarilo sa ani ďalšej slovenskej reprezentantke Andree Podmaníkovej, ktorá na 200 m polohové preteky časom 2:24,87 uzavrela štartové pole na 31. pozícii. V rozplavbách na 100 m znak mala pôvodne nahlásený štart aj ďalšia Slovenka Karin Tomečková, tá sa však po utorňajšej finálovej účasti a šiestom mieste v mixštafete na 4x100 m polohové preteky, zo stredajšieho programu odhlásila.