< sekcia Šport

ME v krasokorčuľovaní: Sabovčík prinesie našim šťastie, verí Letenay

Na snímke predseda Oganizačného výboru ISU ME 2016 Martin Letenay. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Fenomenálny krasokorčuliar Jozef Sabovčík bude špeciálnym hosťom šampionátu v Bratislave.

Bratislava 21. januára (TASR) - Týždeň pred štartom ISU ME v krasokorčuľovaní sú organizátori s priebehom príprav spokojní. Veľkolepé podujatie si vzhľadom na prílev turistov vyžiada aj niekoľko zmien oproti dennej rutine, preto pripravil organizačný výbor v spolupráci s mestom Bratislava pre návštevníkov viaceré výhody. Fanúšikovia sa budú môcť stretnúť aj s fenomenálnym Jozefom Sabovčíkom, špeciálnym hosťom šampionátu.

Napriek pohodlnému priebehu príprav museli organizátori riešiť minimálny posun časového harmonogramu. Svoju účasť na ME totiž neodriekli len ruskí obhajcovia titulu v súťaži športových dvojíc Juko Kavagutiová a Alexander Smirnov. "To, že krasokorčuľovanie je veľmi náročný šport, nám potvrdili práve zmeny na štartových listinách. Okrem ruského páru sa na ME nezúčastní ani jedna britská dvojica, ktorá sa rozpadla pre osobné nezhody. Vzhľadom na tieto fakty neodštartuje piatkový program športových dvojíc o 13.45, ale až o 14.00 h.," uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda organizačného výboru Martin Letenay. K priebehu príprav krátko dodal: "Všetko prebieha podľa našich plánov. Sme spokojní s úrovňou aj fázami prípravy."

V roku 1963 sa narodil v Bratislave krasokorčuliar JOZEF SABOVČÍK, bývalý dvojnásobný majster Európy, ktorý ako prvý krasokorčuliar v histórii skočil na medzinárodnej súťaži štvoritý skok.
Foto: TASR/Pavol Ďurčo


Na európskom podujatí, ktoré sa vráti do Bratislavy po pätnástich rokoch, nebude chýbať špeciálny hosť. Je ním legendárny "Jumping Joe", dvojnásobný majster Európy Jozef Sabovčík. "S Jozefom sme sa dohodli, že by vystúpil na záverečnej exhibícii. Vidieť ho priamo na ľade bude pre divákov isto obrovským zážitkom," konštatoval Letenay. Práve na záver ME, 31. januára, uplynie 30 rokov od historického momentu. V ten istý deň roku 1986 skočil Sabovčík ako prvý na svete štvoritý skok na medzinárodnom ľade, niekdajší odpichnutý rittberger, dnes známy ako "toeloop". Na osobné stretnutie so Sabovčíkom sa môžu tešiť aj fanúšikovia, počas štvrtkových súťaží s ním organizátori pripravili autogramiádu. "Pozdravujeme všetkých zo Salt Lake City. Balíme kufre a chystáme sa na ME. Celá rodina sa tešíme na Slovensko, o niekoľko dní sa uvidíme," povedal Sabovčík prostredníctvom odkazu na videu.Organizátori veria, že práve prítomnosť krasokorčuliarskej legendy bude tou najlepšou motiváciou pre súčasných slovenských reprezentantov. "Jozef je dosiaľ našim posledným medailistom. Je to už dávno, tridsať rokov. Verím, že jeho prítomnosť prinesie šťastie, ale aj športovú formu pre našich pretekárov. Výkonnostne z roka na rok stúpajú, a to nás teší. Ak by sa im v tomto roku nepodarilo siahnuť na medailu, verím, že v budúcnosti sa toho dočkáme," zaželal si Letenay.Kvalitná mediálna a reklamná kampaň priniesla svoje ovocie. Lístky na sobotné programy a nedeľňajšiu exhibíciu záujemcovia v súčasnosti nezoženú. Organizátori sa však snažia upraviť ZŠ tak, aby mohli do predaja pustiť ešte niečo vyše 200 lístkov. "Na štvrtok a piatok máme ešte relatívne dosť vstupeniek. Záujemcom skutočne odporúčam, aby prišli na piatkový program žien, ktorý bude dramatický, navyše s našou Nicole Rajičovou. V súčasnosti sa snažíme uvoľniť ďalšie lístky do predaja. Odporúčam preto, aby diváci sledovali oficiálnu stránku šampionátu, pretože sektor B6 je počas hokeja určený na státie. Pracujeme na tom, aby sme v ňom namontovali ďalších 228 sedadiel," informoval Letenay.

Priebeh ME priláka do hlavného mesta množstvo fanúšikov. Organizátori preto dlhodobo spolupracujú so Slovenskou agentúrou pre cestový ruch (SACR), ktorá zahrnula podujatie do svojej zimnej kampane. Slovenský šampionát dokonca propagovala v zemi krasokorčuliarskej elity - v Rusku. "Je to veľká príležitosť pre nás, pretože chceme, aby ľudia, ktorí prídu na Slovensko pre ME, zostali v krajine aj dlhší čas. Aby sme zvýšili počet záujemcov, počas druhého polroka 2015 sme komponovali informáciu o podujatí do celosvetovej komunikácie. Išli sme s ňou na viaceré veľtrhy pre cestovný ruch v zahraničí. Pre organizátorov sme urobili dokonca to, že sme v Moskve zorganizovali tlačovú konferenciu, na ktorú prišlo približne 70 novinárov vrátane predstaviteľov ich národného zväzu. Malo to veľký úspech. Očakávame preto, že práve z Ruska príde na Slovensko silná fanúšikovská základňa," informoval hovorca SACR Martin Šebesta.Práve SACR sa výraznou mierou pričinila o propagáciu európskeho šampionátu. Pre zahraničných fanúšikov navyše na ZŠ Ondreja Nepelu zriadi špeciálny stánok, ktorého pracovníci ľuďom poradia, respektíve povedia o Slovensku a jeho atrakciách oveľa viac. "Budeme poskytovať informácie o tom, čo sa dá vidieť v Bratislave aj v okolí. Chceme upriamiť pozornosť na zimné aktivity, aby tu návštevníci zostali, prípadne si užili na Slovensku zimnú dovolenku. V rámci propagácie šampionátu aj našej krajiny spolupracujeme s televíznou stanicou Eurosport, ktorá nám pomocou reklamného spotu pomáha. Ďalším významným informačným kanálom je národný portál cestovného rúchu," dodal Šebesta.

Organizácia šampionátu si vyžiada niekoľko zmien aj v oblasti každodenného života v Bratislave. Mesto sa preto v spolupráci s výborom snažilo pripraviť dostatok parkovacích miest, ale aj cestovných výhod pre návštevníkov. "Fanúšikovia, ktorí sa v MHD preukážu vstupenkou na ME, cestujú v daný deň zadarmo. Počas šampionátu budú môcť bezplatne cestovať aj akreditovaní novinári či skupiny profesionálov. Týmto chceme podporiť snahu, aby ľudia nechali autá doma a využili MHD. V prípade, že prídu autami, chceme, aby parkovali ďalej od zimného štadióna. Mestskí aj štátni policajti ich preto budú v dostatočnej vzdialenosti od štadióne odkláňať na blízke parkoviská. Pre túto príležitosť sme v spolupráci s organizačným výborom zriadili špeciálne parkovisko za futbalovým štadiónom Pasienky," uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.