< sekcia Šport

Mexický rekordér Rafael Marquez zavesil kopačky na klinec

Rafa Marquez v drese FC Barcelona. Foto: TASR

Marquez je jeden z trojice futbalistov, ktorý hral na piatich svetových šampionátoch

Mexico City 22. júla (TASR) - Dlhoročný mexický futbalový reprezentant Rafael Marquez oficiálne ukončil profesionálnu hráčsku kariéru.

"Jednoducho vám ďakujem," rozlúčil sa s fanúšikmi na Twitteri 39-ročný veterán, ktorý nastupoval na stopérskom poste i na pozícii štítového záložníka. Marquez už po vypadnutí Mexika v osemfinále MS 2018 s Brazíliou (0:2) oznámil, že to bolo pre neho posledné vystúpenie v národnom tíme. V nedeľu potvrdil svoj koniec aj na klubovej úrovni.

Marquez je jeden z trojice futbalistov, ktorý hral na piatich svetových šampionátoch; ďalší dvaja sú jeho krajan Antonio Carbajal a Nemec Lothar Matthäus. Marquez sa navyše stal prvým hráčom, ktorý nastúpil vo vyraďovacej fáze na piatich MS. Na šampionáte v Rusku sa v skupinovej fáze predstavil ako náhradník, v osemfinále s Brazíliou hral od začiatku do polčasovej prestávky, keď ho vystriedal Miguel Layun. Marquez sa takisto vo veku 39 rokov a 139 dní stal najstarším hráčom v poli vo vyraďovacom zápase MS, odkedy Angličan Stanley Matthews nastúpil na MS 1954 proti Uruguaju vo veku 39 rokov a 145 dní.

Celkovo si mexický rekordér pripísal 147 štartov za národný tím a dal v nich 19 gólov. Počas profikariéry odohral 22 sezón, s FC Barcelona dvakrát triumfoval v Lige majstrov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.