Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj

Nóri na MS vo Falune opäť ovládli medailovú bilanciu

Nórska bežkyňa Therese Johaugová na trati 30 km s hromadným štartom na MS v severských disciplínach vo švédskom Falune 28. februára 2015. Foto: TASR/AP

Nóri ovládli najmä súťaže v behu na lyžiach, kde vyhrali 9 z 12 disciplín, dva tituly pridali v skokoch.

Falun 1. marca (TASR) - Reprezentanti Nórska podľa očakávania dominovali v medailovej bilancii MS v severských lyžiarskych disciplínach. Vo Falune nazbierali spolu 20 cenných kovov, z toho jedenásť zlatých. Nóri ovládli najmä súťaže v behu na lyžiach, kde vyhrali 9 z 12 disciplín, dva tituly pridali v skokoch. Najúspešnejším jednotlivcom bol so śtyrmi zlatými medailami nórsky bežec na lyžiach Petter Northug.

Svetový šampionát v klasickom lyžovaní vo švédskom Falune navštívilo takmer štvrť milióna ľudí. Organizátori oznámili, že pred nedeľňajšou záverečnou disciplínou (muži na 50 km klasicky) sledovalo preteky naživo spolu 230.000 divákov.

Generálna sekretárka Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Sarah Lewisová pre agentúru DPA uviedla, že "šampionát prekonal všetky očakávania". Podujatie malo aj vysoké televízne renkingy, okrem domáceho trhu sledovali zápolenia z Falubu vo veľkom aj Nóri.

"Celé podujatie bolo krásnou oslavou klasického lyžovania. Videli sme skutočný nordický festival. Sme nadšení," dodala Lewisová.

Záverečný ceremoniál MS je na programe v nedeľu o 16.00 h.