Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

NFL: New England Patriots zdolali Los Angeles Rams a majú Super Bowl

Na snímke hráči New England Patriots oslavujú víťazstvo vo finále ligy amerického futbalu NFL nad Los Angeles Rams 13:3 v nedeľu 3. februára 2019. Triumfom v Super Bowle LIII získali šiestykrát trofej Vincea Lombardiho a v historickej tabuľke sa vyrovnali najúspešnejšiemu klubu Pittsburghu Steelers. Foto: TASR/AP

Bill Belichik sa vo veku 66 rokov sa stal najstarším trénerom, ktorý doviedol svoje mužstvo k víťazstvu v Super Bowle.

Atlanta 4. februára (TASR) - New England Patriots zvíťazili v nedeľňajšom finále ligy amerického futbalu NFL nad Los Angeles Rams 13:3. Triumfom v Super Bowle LIII na Mercedes-Benz Stadium v Atlante získali šiestykrát trofej Vincea Lombardiho a v historickej tabuľke sa vyrovnali najúspešnejšiemu klubu Pittsburghu Steelers. Patriots sa predstavili vo finále tretíkrát za sebou a rehabilitovali sa za vlaňajší nezdar s Philadelphiou Eagles. Tentokrát hrali prím obrany, skóre 13:3 bolo najnižšie v histórii Super Bowlu.

Bill Belichik sa vo veku 66 rokov sa stal najstarším trénerom, ktorý doviedol svoje mužstvo k víťazstvu v Super Bowle. Spoločne s rozohrávačom Tomom Bradym sa predstavili vo finále deviatykrát počas sedemnásťročnej spolupráce. Zhodou okolností, jednu z najúspešnejších epoch v športovej histórii odštartovali v roku 2002 víťazstvom vo finále NFL práve nad Rams, ktorí vtedy sídlili v St. Louis.

Na snímke tréner New England Patriots Bill Belichick oslavuje víťazstvo vo finále ligy amerického futbalu NFL nad Los Angeles Rams 13:3 v nedeľu 3. februára 2019. Triumfom v Super Bowle LIII získali Patriots šiestykrát trofej Vincea Lombardiho a v historickej tabuľke sa vyrovnali najúspešnejšiemu klubu Pittsburghu Steelers.

Štyridsaťjedenročný Brady, ako najstarší quarterback vôbec, získal šiesty titul v kariére a v historických štatistikách sa dostal na čelo pred Charlesa Haleya.

Najužitočnejším hráčom zápasu sa však nestal, tejto pocty sa dočkal jeho spoluhráč Julian Edelman, ktorý zachytil desať prihrávok a nazbieral 141 yardov. Sezóna sa preňho skončila najlepšie ako mohla. Tešiť ho to môže o to viac, že úvodné štyri zápasy tohto ročníka vynechal pre dopingový dištanc.

New England Patriots zvíťazili v nedeľňajšom finále ligy amerického futbalu NFL nad Los Angeles Rams 13:3. Triumfom v Super Bowle LIII na Mercedes-Benz Stadium v Atlante získali šiestykrát trofej Vincea Lombardiho a v historickej tabuľke sa vyrovnali najúspešnejšiemu klubu Pittsburghu Steelers.

Super Bowl LIII:

Los Angeles Rams - New England Patriots 3:13 (0:0, 0:3, 3:0, 0:10)

Prvá útočná akcia zápasu patrila New England Patriots. Brady zvolil opatrný prístup po zemi. Taktika mu vychádzala, Patriots sa plynule dostali na 37 yardov k end zóne. Potom skúsený rozohrávač zvolil prihrávku, ktorú zachytil obranca Rams Cory Littleton. Los Angeles však nedokázalo zužitkovať Bradyho chybu. Najbližšie ku skórovaniu v úvodnej 15-minútovke boli Patriots, Stephen Gostkowski pokus o field goal zo 46 yardov nepremenil. Šancu na reparát dostal až v druhej štvrtine, tentokrát z podobnej vzdialenosti neminul - 3:0. V prvom polčase ofenzívne formácie výrazne zaostávali za obranami. Najmä quarterback LA Jared Goff pôsobil rozpačitým dojmom, ale neoslnil ani Tom Brady. Zaujala iba jeho spolupráca s Julianom Edelmanom, ktorý bol takmer výhradným príjemcom prihrávok a efektívne "terorizoval" obranu Rams, ani jednu akciu však Patriosts nedotiahli na touchdown. Polčasové skóre 3:0 bolo druhé najmnižšie od Supr Bowlu IX.

V druhom polčase pokračovalo defenzívne predstavenie. V závere tretej časti hry pookrial Goff. Osmenásťyardovou prihrávkou našiel Roberta Wooda a Rams sa dostali na tridsaťyardovú hranicu. Goff sa pokúsil nájsť Brandina Cooksa v end zóne, ale ten tiesnený obrancom nezachytil ťažkú prihrávku. Vzápätí sa mladý rozohrávač LA nechal sackovať a kickerovi Gregovi Zuerleinovi skomplikoval situáciu. Ten však potvrdil reputáciu jedného z najlepších hráčov ligy na svojom poste a z 53 yardov vyrovnal na 3:3. Pats sa nenechali zaskočiť. Naopak, sedem minút pred koncom Brady ukázal, prečo patrí k najväčším hviezdam v histórii NFL. Dvadsaťdeväťyardovou prihrávkou našiel Roba Gronkowskeho a posunul New England na dva yardy k end zóne. Pats najväčšiu šancu v zápase využili a hneď z prvej akcie skóroval Sony Michel, pre ktorého to bol šiesty touchdown v tohtoročnom play off. Gostkowki potvrdil a poslal svoj tím do sedembodového vedenia. S ubúdajúcim časom sa Rams dostávali pod čoraz väčší tlak. Goff musel viac riskovať a uchyloval sa k dlhším prihrávkam. Necelých päť minút pred koncom zápasu mu to takmer vyšlo, ale Cooksovu radosť v end zóne opäť prekazila bezchybná obrana Patriots. Sľubný útok sa napokon skončil pre Rams katastrofálne. Nasledujúcu prihrávku zachytil Stephon Gilmore a získal loptu pre Patriots. Tí zúročili svoje skúsenosti a neposkytli Rams príležitosť na dramatizáciu. Práve naopak, v závere pridali poistku v podobe field goalu a získali šiestykrát v histórii trofej Vincea Lombardiho.

hlasy (zdroj: BBC):

Bill Belichik, hlavný tréner New England Patriots: "Toto je veľký deň pre náš klub. Hráči si to zaslúžili, celý rok tvrdo pracovali a dnes sú šampióni. Rams hrali vynikajúci futbal, ale dokázali sme eliminovať ich behovú hru. Všetci nás uprostred sezóny odpisovali, ale ešte sme tu a treba s nami počítať."

Tom Brady, quarterback New England Patriots: "Bola to neuveriteľná sezóna. Museli sme bojovať, ale dokázali sme to. Súper hral dobre, ale naša obrana bola ešte lepšia. Bol by som rád, ak by sme boli lepší v útoku, ale dôležité je, že sme zvíťazili."