Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil

Tvorca hry New England Tom Brady odpovedá na otázky novinárov po 49. Super Bowl -finálovom zápase NFL, 1. februára 2015 v Glendale, Arizona. New England zdolali Seattle Seahawks 28:24. Foto: TASR/AP/Mark Humphrey

Tvorcovi hry New England Tomovi Bradymu pribudne do zbierky štvrtý prsteň víťaza.

Glendale 2. februára (TASR) - Hráči amerického futbalu Seattle Seahawks neobhájili víťazstvo v Super Bowle. Nad ich sily bol v noci na pondelok tím New England Patriots, ktorý po výsledku 28:24 triumfoval vo finále NFL.

Patriots rozhodli o svojom štvrtom titule v klubovej histórii v záverečnej štvrtine, ktorú po dvoch touchdownoch vyhrali 14:0. Pri všetkých úspechoch klubu (2001, 2003, 2004, 2014) bol tvorca hry Tom Brady. V šiestich štartoch vo finále Super Bowlu zaznamenal elitný quarterback celkovo 13 prihrávok na touchdown a prekonal tak rekord legendárneho Joea Montanu.

Úvod bol opatrný z oboch strán, na ihrisku dominovali defenzívy a skóre sa menilo až v druhej štvrtine. Na touchdown "patriotov" v podaní Brandona LaFella odpovedal rovnakým spôsobom líder ofenzívy Seattlu Marshawn Lynch. New England využil prevahu v prvom polčase ďalším šesťbodovým zápisom, ale Seahawks sa zásluhou bleskovej akcie podarilo vyrovnať na 14:14 aj napriek tomu, že na to mali iba 31 sekúnd. Presnú prihrávku Russella Wilsona využil nováčik Chris Matthews, ktorý nastúpil iba na piaty zápas v profilige.

Obhajcov titulu výborný záver prvého polčasu povzbudil a tretia štvrtina bola kompletne v ich réžii. Po trojbodovom kope a ďalšom touchdowne sa ujali vedenia 24:14. Patriots však v rozhodujúcoch momentoch potiahol ich hviezdny quaterback. Brady rozohral dve touchdowné akcie, zásluhej tej druhej sa New England 122 sekúnd pred koncom dostal do štvorbodového náskoku. Posledné slovo mali Seahawks, ale namiesto svojej tradičnej hry po zemi volili prihrávku do vzduchu. Tá nebola úspešná, Wilsonov pokus zachytil Malcolm Butler.

Bradyho po skončení zápasu vyhlásili za najužitočnejšieho hráča duelu (MVP). "Priebeh zápasu nebol taký, aký sme si predstavovali. Som presvedčený, že keď sme v úvode štvrtej štvrtiny prehrávali o 10 bodov, mnohí nás už odpísali. Ale celý tím ukázal veľkú psychickú silu a uspeli sme," povedal po zápase Brady, ktorý okrem štyroch touchdownov celkovo skompletizoval 37 prihrávok, čo je nový rekord Super Bowlu.

Prestížny duel na štadióne v arizonskom Glendale sledovalo 70.288 divákov.

Akeem Ayers, stredopoliar tímu New England Patriots, oslavuje po finálovom zápase NFL, 1. februára 2015 v Glendale, Arizona. Patrioti vyhrali 28:24.

"Naša ofenzíva odviedla skvelú robotu. Tom odviedol skvelú robotu. Naši receiveri urobili mnoho ťažkých prihrávok a yardov. Takto sa musí hrať proti tímu akým je Seattle. Oni sa nikdy nevzdávajú a urobili nám to poriadne ťažké," povedal po zápase tréner Patriots Bill Belichick.

Tréner Seattle Pete Carroll i Wilson zobrali rozhodujúci moment na seba. "Bolo to moje rozhodnutie, ak za to niekto môže, tak ja," povedal Carroll. "Loptu som hodil ja. Myslím, že to mohol byť touchdown. Beriem to na seba," uviedol Wilson.

49. Super Bowl - finále NFL:

New England - Seattle Seahawks 28:24 (0:0, 14:14, 0:7, 14:0)

Pozrite si vystúpenie Katy Perry, Lennyho Kravitza a Missy Elliott počas zápasového polčasu.