Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

NHL: Budajova tohtosezónna premiéra, Tampa prehrala v New Jersey

Brankár Tampy Slovák Peter Budaj, archívnej foto. Foto: TASR/AP

Budaj v riadnom hracom čase a predĺžení kryl 30 striel súpera, v druhej tretine predviedol famózny zákrok, keď lapačkou reflexívne zneškodnil šancu tohtoročnej draftovej jednotky Nica Hischiera.

New York 18. októbra (TASR) -
Slovenský hokejový brankár Peter Budaj absolvoval v noci na stredu premiéru v novej sezóne zámorskej NHL, jeho Tampa Bay prehrala na ľade New Jersey 4:5 po samostatných nájazdoch.

Budaj v riadnom hracom čase a predĺžení kryl 30 striel súpera, v druhej tretine predviedol famózny zákrok, keď lapačkou reflexívne zneškodnil stopercentnú šancu tohtoročnej draftovej jednotky Nica Hischiera. V rozstrele ho z troch hráčov prekonal len Kyle Palmieri, jeho premenený nájazd však rozhodol o triumfe Devils, keďže bol jediný úspešný exekútor.

Budaj nezačal najlepšie, keď dostal rýchly gól z hokejky Drewa Stafforda, no postupne sa rozchytal. "Nebol to ideálny štart do zápasu, ale potom sa to rozbehlo. Pri tej šanci Hischiera som proste vyletel rukou hore a puk ma trafil. Chvalabohu, že to tam nepadlo," povedal pre portál tampabay.com slovenský brankár, ktorý si vyslúžil aj pochvalu od spoluhráčov. "Je super, že máme v tíme hráča, ktorý dlho nechytal a potom predviedol takýto výkon," pochválil ho Nikita Kučerov. "Dal nám šancu získať body a to je to, čo potrebujete od svojho brankára," uviedol kapitán Steven Stamkos.

Budajov spoluhráč Nikita Kučerov strelil už svoj ôsmy gól a ako šiesty hráč modernej histórie NHL (od sezóny 1943/44) sa aspoň raz strelecky presadil v každom z úvodných siedmich zápasov od začiatku sezóny. Pred dvadsaťštyriročným krídelníkom to dosiahli len Mario Lemieux, Mike Bossy, Wayne Gretzky, Ken Hodge a Tony Tanti. Najdlhšiu gólovú sériu v rade v úvode sezóny drží s 12 duelmi legendárny Lemieux z ročníka 1992/93.

"Blesky" síce získali len bod, no napriek tomu stále vedú Atlantickú divíziu.

V akcii bol zo Slovákov aj útočník Marko Daňo, jeho Winnipeg podľahol doma Columbusu 2:5. Dvadsaťdvaročný center strávil na ľade 9:14 minút a zaznamenal dve trestné minúty a jednu "mínusku". V piatich dueloch tejto sezóny ešte nebodoval.

Sumáre NHL:

NEW YORK RANGERS - PITTSBURGH PENGUINS 4:5 pp (0:2, 3:1, 1:1 - 0:1)
27. Desharnais (Miller, Shattenkirk), 28. Bučnevič (Zibanejad, Zuccarello), 29. Miller (McDonagh, DeAngelo), 48. Grabner (Desharnais, Miller) - 1. Kessel (Malkin, Cole), 14. Hagelin (Määttä), 39. Hörnqvist (Kessel, Malkin), 60. Crosby (Hörnqvist, Malkin), 61. Malkin (Kessel). Brankári: Lundqvist - Murray, strely na bránku: 32:33, 18.006 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - FLORIDA PANTHERS 5:1 (0:0, 4:0, 1:1)
22. Couturier (Voráček, Giroux), 28. Gostisbehere (Simmonds, Hagg), 34. Giroux (Filppula, Gostisbehere), 37. Weise (Patrick, Konecny), 59. Filppula - 57. McGinn (Bjugstad, Vrbata). Brankári: Neuvirth - Luongo, strely na bránku: 38:41, 19.145 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - TORONTO MAPLE LEAFS 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
46. Brown (Rielly), 60. Kadri (Rielly, Hyman). Brankári: Holtby - Andersen, strely na bránku: 30:30, 18.506 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - TAMPA BAY LIGHTNING 5:4 pp a sn (3:2, 0:2, 1:0 - 1:0)
3. Stafford (Hischier, Butcher), 17. Palmieri (Hall, Henrique), 20. Gibbons (Santini, Wood), 56. Stafford (Hischier, Severson), rozh. nájazd Palmieri - 8. Namestnikov (Kučerov, Stamkos), 13. Palát (Johnson, Sergačov), 35. Kučerov (Stamkos, Sergačov), 38. Stamkos (Gourde). Brankári: Schneider - BUDAJ, strely na bránku: 34:37, 13.176 divákov.

OTTAWA SENATORS - VANCOUVER CANUCKS 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
16. Boeser (Burmistrov, Del Zotto), 37. Burmistrov (Boeser, Bärtschi), 56. Vanek. Brankári: Anderson - Nilsson, strely na bránku: 32:24, 13.430 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - COLORADO AVALANCHE 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
28. Arvidsson (Forsberg, Jemelin), 34. Josi (Arvidsson, Forsberg), 40. Sissons (Smith, Josi), 55. Watson (Jemelin) - 25. MacKinnon (Barrie, Rantanen). Brankári: Rinne - Varlamov, strely na bránku: 34:21, 17.113 divákov.

WINNIPEG JETS - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:5 (0:0, 1:4, 1:1)
33. Connor (Scheifele, Wheeler), 59. Armia (Byfuglien) - 21. Atkinson (Panarin, Wennberg), 31. Foligno, 34. Johnson (Dubinsky, Anderson), 39. Sedlák, 53. Werenski (Jones, Calvert). Brankári: Mason - Korpisalo, strely na bránku: 26:39, 15.321 divákov.

DALLAS STARS - ARIZONA COYOTES 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
6. Faksa (Janmark), 31. Hamhuis (Pitlick, Faksa), 60. Radulov (Seguin, Hamhuis) - 35. Demers (Domi, Duclair). Brankári: Bishop - Hill, strely na bránku: 34:28, 16.007 divákov.

EDMONTON OILERS - CAROLINA HURRICANES 3:5 (0:3, 1:0, 2:2)
38. Letestu (Yamamoto, McDavid), 46. Strome (Jokinen, Russell), 59. Lucic (Strome, Nugent-Hopkins) - 1. Teräväinen (Slavin, Williams), 5. Teräväinen (Faulk, Staal), 19. Lindholm (Staal, Faulk), 45. Staal, 51. Slavin (Staal, Williams). Brankári: Brossoit - Ward, strely na bránku: 51:21, 18.347 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - BUFFALO SABRES 5:4 pp (1:1, 2:0, 1:3 - 1:0)
15. Lindberg (Smith, Karlsson), 27. Tuch (Engelland, Leipsic), 39. Smith (Hunt, Miller), 44. Perron (Neal, Eakin), 64. Perron (Sbisa, Neal) - 7. O'Reilly (Beaulieu, Kane), 50. O'Reilly (Kane, Eichel), 59. Reinhart (Ristolainen, Pominville), 60. Kane (Eichel, Pominville). Brankári: Subban - Johnson, strely na bránku: 31:34, 17.617 divákov.

SAN JOSE SHARKS - MONTREAL CANADIENS 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
4. Couture (Hertl, Braun), 21. Pavelski (Labanc, Burns), 29. Hertl (Thornton, Couture), 44. Couture (Pavelski, Heed), 60. Thornton (Couture, Vlasic) - 5. Drouin (Lehkonen, Alzner), 31. Weber (Mete, Drouin). Brankári: Jones - Price, strely na bránku: 35:30, 17.377 divákov.

Marko Daňo (Winnipeg) 9:14 0 0 0 -1 0 2
Peter Budaj (Tampa) 65:00 4/34 88,2
___________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/