Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Obranca Tampy Bay Lightning Erik Černák, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Dvadsaťjedenročný bek si vo štvrtom dueli v profilige pripísal jednu asistenciu pri prehre Tampy 2:3.

New York 20. novembra (TASR) - Slovenský hokejový obranca Erik Černák zaznamenal v noci na utorok svoj premiérový bod v zámorskej NHL. Dvadsaťjedenročný bek si vo štvrtom dueli v profilige pripísal jednu asistenciu pri prehre Tampy Bay na ľade Nashvillu Predators 2:3.

Brankár Predators Pekka Rinne zaznamenal 29 zásahov a proti Tampe Bay vychytal deviate víťazstvo z desiatich zápasov. V NHL zaznamenal 319. triumf, čím sa vyrovnal krajanovi Miikkovi Kiprusoffovi, Fínovi s najväčším počtom víťazstiev v histórii. "Je to skvelé, Kiprusoff bol mojim idolom, ktorého som v mladosti obdivoval. Mal som to šťastie, že som si proti nemu aj zahral. Pre mňa je to najlepší fínsky brankár histórie a som rád, že som sa mu vyrovnal," povedal Rinne podľa espn.com. Nashville potvrdil pozíciu lídra celej NHL.

Bodoval aj ďalší slovenský obranca Christián Jaroš, ktorý rovnako raz asistoval, no Ottawa prehrala doma s Floridou 5:7. Dvadsaťdvaročný slovenský zadák krásnou kolmicou vysunul Matta Duchenea a ten otvoril skóre duelu. Jaroš bol na ľade takmer 15 minút, zblokoval jednu strelu a zaznamenal jeden hit. Gólovú bodku za víťazstvom "panterov" dal 100 sekúnd pred koncom útočník Mike Hoffman, ktorý sa tak presadil proti svojmu bývalému klubu a bodoval už v 16. zápase za sebou. Ottawa vymenila Hoffmana v júni do San Jose, ale žraloci ho len dve hodiny po "trejde" poslali na Floridu. Dvadsaťosemročný útočník pôsobil v drese Senators sedem sezón a v Ottawe sa predstavil prvýkrát ako súper. "Bol to úžasný deň, na ktorý som sa veľmi tešil. Som rád, že sme vyhrali a že som dal gól," povedal Hoffman zámorským médiám. Fín Juho Lammikko sa prezentoval štyrmi asistenciami a stanovil tak nováčikovský klubový rekord Floridy. Panthers prišli o útočníka Vincenta Trochecka, ktorého po nešťastnom súboji s Ryanom Dzingelom v závere prvej tretiny odniesli s vážnym zranením nohy na nosidlách.

Najproduktívnejší Slovák v sezóne Tomáš Tatar vyšiel po dvoch zápasoch strelecky naprázdno, jeho Montreal prehral doma s Washingtonom 4:5 po predĺžení, hoci viedol 4:2. Tatar odohral 18:32 min, konto si obohatil o plusový bod a dve strely. O víťazstve Caps rozhodol Lars Eller, dva góly hostí obstaral Alexander Ovečkin. Kapitán úradujúceho víťaza Stanley Cupu dal svoj 236. presilovkový gól v kariére, čím sa na siedmom mieste histórie NHL vyrovnal Mariovi Lemieuxovi. Útočník Canadiens Max Domi si pripísal asistenciu a bodoval v desiatom zápase za sebou. Montreal mal raketový štart do druhej tretiny, keď dal tri góly za 95 sekúnd.

Na striedačke St. Louis Blues skončil po prehre 0:2 s Los Angeles tréner Mike Yeo a klub oznámil, že tím dočasne povedie jeho doterajší asistent Craig Berube. "Bluesmani" neskórovali v druhom zápase za sebou a tretíkrát z posledných štyroch duelov, celkovo nenašli recept na súperovho brankára 142 minút a 48 sekúnd. Tentokrát neprekonali Calvina Petersena, ktorý chytil 29 striel a zaznamenal prvý shutout v kariére. Chrbát mu kryl slovenský brankár Peter Budaj. Prvý gól v profilige strelil Matt Luff.

Fínsky útočník Patrik Laine sa blysol hetrikom pri víťazstve Winnipegu na ľade Vancouveru 6:3. Jeho spoluhráč Kyle Connor zaznamenal štyri body (1+3). Toronto vyhralo štvrtý zápas za sebou, keď na domácom ľade otočilo s Columbusom z 0:2 na 4:2. V tretej tretine sa dvomi gólmi prezentoval Zach Hyman. Frederik Andersen zaznamenal 37 zákrokov. V zápase nevylúčili rozhodcovia ani jedného hráča, čo sa stalo 102-krát v histórii NHL.

Skvelú formu potvrdil český nováčik NY Rangers Filip Chytil, ktorý skóroval v štvrtom zápase za sebou, čím ešte vylepšil klubový rekord. Devätnásťročný útočník svojim gólom rozhodol o víťazstve "jazdcov" nad Dallasom 2:1. V bránke Stars nedochytal pre zranenie duel Ben Bishop, od tretej tretiny ho nahradil Anton Chudobin.

Buffalo vyhralo šiesty zápas za sebou, keď otočilo priebeh na ľade Pittsburghu z 1:4 na 5:4. V predĺžení o úspechu Sabres rozhodol Jack Eichel. Takúto víťaznú sériu zažili "šable" naposledy od 27. decembra 2009 do 8. januára 2010. Penguins sa nedarí, za kratší koniec ťahali štvrtýkrát v rade. Buffalo vyhralo v Pittsburghu prvýkrát od 23. apríla 2013. "Plamene" z Calgary zdolali Vegas vysoko 7:2, pod čo sa podpísali najmä štvorbodoví Matthew Tkachuk (2+2) a Johnny Gaudreau (1+3).

NHL - sumáre:

TORONTO MAPLE LEAFS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)
34. Ennis (Gauthier, Hainsey), 38. Tavares (Marner, Kapanen), 56. Hyman (Rielly, Tavares), 59. Hyman (Marner, Hainsey) - 15. Atkinson (Dubois), 20. Dubois (Atkinson, Panarin). Brankári: Andersen - Bobrovskij, strely na bránku: 26:39, 19.134 divákov.

NEW YORK RANGERS - DALLAS STARS 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
30. Vesey (Staal, Howden), 45. Chytil (Smith) - 23. Seguin (Lindell, Spezza). Brankári: Lundqvist - Bishop (41. Chudobin), 17.071 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - BUFFALO SABRES 4:5 pp (2:1, 2:2, 0:1 - 0:1)
9. Brassard (Hörnqvist), 17. Kessel (Pearson, Malkin), 22. Guentzel (Hörnqvist), 25. Pearson (Johnson, Malkin) - 12. Thompson (Reinhart, Ristolainen), 31. Bogosian (Skinner, Eichel), 39. Nelson (Okposo, Sheary), 52. Mittelstadt (Okposo, Bogosian), 61. Eichel (Ristolainen). Brankári: DeSmith - Hutton, strely na bránku: 40:40, 18.618 divákov.

MONTREAL CANADIENS - WASHINGTON CAPITALS 4:5 pp (1:2, 3:1, 0:1 - 0:1)
10. Reilly (Peca), 21. Gallagher (Danault, Petry), 22. Petry (Kotkaniemi, Domi), 22. Agostino (Lehkonen, Kotkaniemi) - 14. Connolly (Carlson, Orlov), 15. Ovečkin (Wilson, Orlov), 34. Bäckström (Djoos, Bowey), 42. Ovečkin (Carlson, Wilson), 64. Eller (Vrána, Kempný). Brankári: Price - Copley (22. Holtby), strely na bránku: 44:34, 21.911 divákov.

OTTAWA SENATORS - FLORIDA PANTHERS 5:7 (1:3, 2:3, 2:1)
2. Duchene (JAROŠ, Chabot), 22. Duchene (Batherson), 25. Batherson (Duchene, Lajoie), 47. Smith (Ryan, Borowiecki), 50. Tkachuk (Stone, Tierney) - 5. Brouwer (Lammikko), 7. Barkov (Trocheck, Yandle), 12. McCann (Hunt), 20. Dadonov (Barkov, Ekblad), 29. Haley (Lammikko, Ekblad), 37. Vatrano (Lammikko), 59. Hoffman (Lammikko, Huberdeau). Brankári: Anderson (37. McKenna) - Reimer, strely na bránku: 38:32, 11.570 divákov.

ST. LOUIS BLUES - LOS ANGELES KINGS 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
29. Luff (Kempe, Hagelin), 60. Kopitar (Brown, Doughty). Brankári: Allen - Petersen, strely na bránku: 29:27, 16.860 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
16. Turris (Järnkrok, Ekholm), 27. Forsberg (Ekholm, Johansen), 31. Johansen (Smith, Josi) - 6. Hedman (Point, ČERNÁK), 44. Kučerov (Point, McDonagh). Brankári: Rinne - Dominque, strely na bránku: 34:31, 17.419 divákov.

CALGARY FLAMES - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 7:2 (5:0, 2:0, 0:2)
3. Tkachuk (Gaudreau, Giordano), 7. Gaudreau (Monahan, Lindholm), 11. Monahan (Gaudreau), 14. Brodie (Tkachuk, Giordano), 17. Monahan (Tkachuk, Gaudreau), 21. Tkachuk (Backlund), 25. Bennett (Ryan, Hanifin) - 41. Holden (Reaves, Karlsson), 46. Pacioretty (Smith, Marchessault). Brankári: Rittich - Subban, strely na bránku: 32:22, 17.635 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - WINNIPEG JETS 3:6 (1:3, 2:1, 0:2)
9. Pettersson (Hutton, Goldobin), 32. Motte (Horvat), 37. Goldobin - 2. Little, 14. Scheifele (Ehlers, Trouba), 15. Connor (Scheifele, Byfuglien), 31. Laine (Connor), 55. Laine (Little, Connor), 59. Laine (Connor, Myers). Brankári: Markström - Hellebuyck, strely na bránku: 25:49, 17.917 divákov.

Erik Černák (Tampa Bay) 10:22 0 1 1 0 0 0
Christián Jaroš (Ottawa) 14:55 0 1 1 0 0 0
Tomáš Tatar (Montreal) 18:32 0 0 0 +1 2 0