NHL: Chára pomohol gólom k triumfu Bostonu, Tatar a Sekera asistovali

Na snímke sa Zdeno Chára teší z gólu so spoluhráčmi. 26. marca 2016. Foto: TASR/AP

Slovenský mladík Marko Daňo sa vo štvrtom útoku tryskáčov bodovo nepresadil.

New York 27. marca (TASR) - V štrnástich zápasoch zámorskej NHL sa do štatistík zapísali traja slovenskí hokejisti. Obranca Zdeno Chára rozhodol deviatym gólom v sezóne o víťazstve Bostonu Bruins 3:1 na ľade Toronta Maple Leafs, keď v 27. minúte zvýšil bekhendovou dorážkou na 2:1 a do streleckej listiny zapísal po 21 zápasoch. Chára v prebiehajúcej sezóne zaznamenal v 74 dueloch dokopy 25 bodov. Bod za asistenciu si pripísali aj útočník Detroitu Red Wings Tomáš Tatar a obranca Edmontonu Oilers Andrej Sekera, ale obaja sa museli zmieriť s prehrami svojich tímov. Sekera si pri prehre 4:6 na ľade Los Angeles Kings pripísal až štyri mínusové body.

Detroit podľahol Pittsburghu vysoko 2:7 a ešte viac si skomplikoval boj o postupovú pozíciu do vyraďovačky. V zápase zažiaril druhý útok Penguins v zložení Phil Kessel (1+4), Nick Bonino (1+4) a Carl Hagelin (2+0). Kessel aj Bonino si vytvorili kariérne maximá, dvaja Penguins naposledy zaznamenali päť kanadských bodov 10. marca 2013.

Tatar zaznamenal 23. asistenciu v sezóne, keď spoločne s Pavlom Dacjukom pripravil gól obrancovi Mikeovi Greenovi na 2:4. Ďalší slovenský útočník Tomáš Jurčo sa do zostavy Red Wings opäť nezmestil. "To čo sme predviedli bolo dnes doslova trápne," povedal pre espn.com po zápase tréner Red Wings Jeff Blashill. Detroitu hrozí, že bude v play off chýbať prvýkrát od roku 1990. "Tento zápas nám vôbec nevyšiel, ale musíme sa pozerať dopredu. Ešte nás čaká sedem zápasov," povedal český brankár Petr Mrázek, ktorý išiel po štvrtom góle "tučniakov" dole. Dacjuk zaznamenal 600. asistenciu v NHL a stal sa štvrtým hráčom Red Wings s 300 gólmi a 600 asistenciami. Pred ním to dokázali Gordie Howe, Steve Yzerman a Alex Delvecchio.

Boston zastavil sériu piatich prehier, keď bodoval v Toronte po víťazstve 3:1. Hrdinom Bruins sa stal kapitán Chára, keď v 27. minúte zlomil nerozhodný stav. Slovenský obor sa pri hre štyroch proti štyrom dostal k odrazenej strele Davida Krejčího a bekhendom prekonal Stevea Berniera. Chára sa presadil prvýkrát po 21 zápasov, naposledy skóroval v NHL 13. februára. Bol to jeho deviaty gól v sezóne. "Hrali sme jednoducho a robili sme presne to, čo sa má. Ťažko vybrať jednu vec, ktorú sme robili lepšie ako v predchádzajúcich zápasoch. Celkovo sme hrali lepšie, v obrane, v útoku, kontrolovali sme puk a hrali sme viac do tela. Odohrali sme veľmi dobrých 60 minút," povedal Chára zámorským médiám. Tridsaťdeväťročný Chára strelil za Boston od svojho príchodu v roku 2006 už 121 gólov a za toto obdobie je tretím najlepším strelcom ligy spomedzi obrancov. Chára odohral 25 minút a 41 sekúnd a vyhlásili ho za tretiu hviezdu. Okrem gólu zaznamenal plusový bod, päť bodyčekov a dve strely. V drese Maple Leafs sa predstavil jeho krajan Martin Marinčin, ktorý odohral 18:35 minúty, ale zaznamenal len "mínusu" a bol pri všetkých góloch Bruins.

Až desať gólov padlo v Los Angeles, kde domáci Kings vyhrali nad Edmontonom 6:4. "Králi" zastavili trojzápasovú sériu prehier a zároveň potvrdili, že to na Edmonton vedia, pretože svojho súpera zdolali aj v piatom a poslednom vzájomnom zápase v sezóne. Formácia Tyler Toffoli (2+2), Jeff Carter (2+1) a Milan Lucic (0+3) nazbierala spolu 10 bodov. "Išli sme do zápasu naplno, pretože sa chceme na play off dobre naladiť. Je fajn, že sme dali veľa gólov," povedal pre nhl.com Toffoli. Slovenský obranca Oilers Andrej Sekera zaznamenal 24. asistenciu v sezóne, ale duel mu vôbec nevyšiel, pretože si pripísal až štyri "mínusky." V Staples Center prehral Edmontom od 3. novembra 2011 deväť zápasov za sebou. Kings hrali stále bez zraneného Mariána Gáboríka.

Chicago Blackhawks odštartovalo štvorzápasový trip dôležitým víťazstvom 4:1 na ľade Calgary Flames, keď vyhralo len druhý z posledných ôsmich duelov. Najviac zažiaril autor dvoch gólov a jednej asistencie Andrew Ladd, ktorý zaznamenal prvý viacbodový zápas po výmene z Winnipegu. Kvalitný výkon podal aj brankár Scott Darling, keď zlikvidoval 31 striel. "Stále to nebol ideálny výkon, ale dokázali sme vyhrať, čo je veľmi dobré," povedal pre zámorské médiá tréner Chicaga Joel Quenneville. Slovenskí útočníci v drese "jastrabov" Marián Hossa a Richard Pánik nebodovali. Hossa zaznamenal plusový bod, Pánik vystrelil na bránku Flames trikrát. O jediný gól Calgary, ktoré prehralo tretíkrát za sebou, sa postaral Dougie Hamilton po bratskej spolupráci s Freddiem. Spolu nastúpili na štvrtý zápas v NHL a postarali sa o historický moment, keď sa ako prví súrodenci v dejinách klubu podpísali pod gól Flames.

Hokejisti Buffala Sabres zdolali na domácom ľade Winnipeg Jets 3:2. V súboji dvoch tímov zámorskej NHL, ktoré už stratili šancu na postup do play off, viedli Jets po necelých šiestich minútach 2:0, ale sľubný náskok trestuhodne stratili. Domácich naštartoval k obratu v 9. minúte Hudson Fasching, ktorý strelil svoj premiérový gól v prvom profiligovom zápase, o vyrovnanie a víťazný zásah "šabieľ" sa v tretej tretine postarali ďalší nováčikovia Sam Reinhart a Jack Eichel. Slovenský mladík Marko Daňo sa vo štvrtom útoku "tryskáčov" bodovo nepresadil, počas 11 minút si pripísal jeden strelecký pokus.

V priamom súboji o play off vyhrala Minnesota na ľade Colorada 4:0, keď strelcov "lavín" umlčal brankár Devan Dubnyk. Chytil 29 striel a zaznamenal 19. shutout v kariére. Wild vyhrali piaty zápas za sebou a pred Avalanche majú už päťbodový náskok. "Kým nie sme dnu, tak nebudem spokojný. Je skvelé, že sme vyhrali, ale ešte nás čaká dosť práce," povedal tréner Minnesoty John Torchetti. Dva góly Minnesoty strelila najväčšia hviezda tímu Zach Parise.

"Žraloci" zo San Jose prehrali s Dallasom 2:4 a ani na tretí pokus nepotvrdili postup do play off. Blízko k postupu do bojov o Stanleyho pohár je Nashville po jasnom víťazstve 5:1 nad Columbusom. Predators prestrieľali súpera v pomere 48:19. V prvej tretine vyslali na bránku až 27 pukov a prekonali klubový rekord zo sezón 2009-10 a 2014-15, keď počas 20 minút vyslali na bránku 24 striel. Nashville v ďalšom zápase môže potvrdiť postup do play off. Tri asistencie si pripísal obranca Roman Josi a s 56 bodmi vyrovnal klubový rekord Sheu Webera zo sezóny 2013-14. Po vzájomnej výmene zo 6. januára si proti svojim bývalým spoluhráčom zahrali prvýkrát Ryan Johansen a Seth Jones.

Florida Panthers vyhrala v derby na ľade Tampy Bay 5:2 a dostala sa pred svojho súpera na prvé miesto v Atlantickej divízii. Český veterán Jaromír Jágr zaznamenal 25. gól v sezóne a pridal aj asistenciu, brankár Roberto Luongo zneškodnil 33 striel Lightning. Na hranicu 25 gólov sa Jágr dostal už v 18. sezóne, viac dokázal v histórii NHL len Gordie Howe. Svoju bilanciu vylepšil na 747 gólov a 1860 bodov. Na druhého Marka Messiera stráca 44-ročný krídelník 27 bodov. Carolina viedla po dvoch tretinách nad Anaheimom 3:0, ale Ducks v tretej časti vyrovnali a v predĺžení rozhodol Rickard Rakell. "Káčeri" zastavili sériu dvoch prehier.

Sumáre NHL:

BUFFALO SABRES - WINNIPEG JETS 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)
9. Fasching (Pysyk, Nelson), 42. Reinhart (Girgensons), 45. Eichel (Reinhart) - 5. Ehlers (Scheifele, Wheeler), 6. Copp. Brankári: Johnson - Hutchinson, strely na bránku: 29:19, 19.070 divákov.

DETROIT RED WINGS - PITTSBURGH PENGUINS 2:7 (1:0, 0:4, 1:3)
9. Athanasiou (Richards, Ericsson), 46. Green (Dacjuk, TATAR) - 21. Kunitz (Letang, Crosby), 25. Letang (Kessel, Daley), 32. Hagelin (Kessel, Bonino), 36. Kessel (Cole, Bonino), 47. Fehr (Bonino), 49. Hagelin (Kessel, Bonino), 55. Bonino (Kessel, Fehr). Brankári: Mrázek (36. Howard) - Fleury, strely na bránku: 23:41 20.027 divákov.

COLORADO AVALANCHE - MINNESOTA WILD 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
32. Parise (Granlund), 40. Schroeder (Fontaine, Scandella), 45. Parise (Suter, Koivu), 52. Granlund (Haula). Brankári: Varlamov - Dubnyk, strely na bránku: 29:35, 18.007 divákov.

SAN JOSE SHARKS - DALLAS STARS 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
44. Ward, 46. Hertl (Pavelski, Burns) - 16. Janmark (Jordie Benn, Hemský), 25. Janmark (Spezza, Johns), 35. Sharp (Spezza, Klingberg), 59. Jamie Benn (Sharp). Brankári: Jones - Niemi, strely na bránku: 36:17, 16.439 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - BOSTON BRUINS 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
17. Smith (Greening, Laich) - 23. Bergeron (Beleskey, Krug), 27. CHÁRA (Krejčí, Vatrano), 60. Beleskey (Eriksson, Krejčí). Brankári: Bernier - Rask, strely na bránku: 26:33, 19.185 divákov.

MONTREAL CANADIENS - NEW YORK RANGERS 2:5 (1:1, 1:4, 0:0)
13. Eller (Pateryn, Beaulieu), 36. Danault (Desharnais, Andrighetto) - 4. Miller (Stepan, Yandle), 22. Brassard (Kreider, Klein), 29. Kreider (Brassard, Yandle), 31. Kreider, 40. Stepan (Zuccarello, Brassard). Brankári: Condon (41. Scrivens) - Raanta, strely na bránku: 26:23, 21.288 divákov.

OTTAWA SENATORS - ANAHEIM DUCKS 3:4 pp (1:0, 2:0, 0:3 - 0:1)
20. Hoffman (Ryan, Zibanejad), 21. Karlsson (Pageau, Smith), 37. Neil (Paul) - 46. Getzlaf (McGinn), 52. Silfverberg (Fowler, Horcoff), 60. Lindholm (Perry, Rakell), 63. Rakell (Getzlaf, Fowler). Brankári: Anderson - Andersen, strely na bránku: 32:39, 18.162 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - FLORIDA PANTHERS 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
6. Johnson (Nesterov, Palát), 57. Stamkos (Boyle, Nesterov) - 14. Trocheck (Jokinen), 19. Jágr (Barkov, Huberdeau), 36. Hudler (Petrovic, Bjugstad), 45. Huberdeau (Barkov, Jágr), 60. Jokinen. Brankári: Vasilevskij - Luongo, strely na bránku: 35:27, 19.092 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - ST. LOUIS BLUES 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
25. Brodziak (Backes, Upshall), 32. Parayko, 33. Tarasenko (Lehterä, Šťastný), 58. Berglund (Pietrangelo, Šťastný). Brankári: Grubauer - Allen, strely na bránku: 32:29, 18.506 divákov.

CAROLINA HURRICANES - NEW YORK ISLANDERS 3:4 pp (0:2, 3:0, 0:1 - 0:1)
21. Rask (Terry, Pesce), 26. Skinner (Hainsey, Slavin), 29. McClement (Murphy) - 2. Okposo (Kuljomin), 16. Kuljomin, 41. Clutterbuck (Cizikas, de Haan), 65. Clutterbuck (Nelson, Leddy). Brankári: Läck - Berube, strely na bránku: 36:31, 11.636 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - COLUMBUS BLUE JACKETS 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
4. Neal (Johansen, Josi), 18. Ekholm (Ellis, Ribeiro), 27. Smith (Weber, Josi), 35. Weber (Ribeiro, Forsberg), 41. Järnkrok (Josi, Neal) - 12. Jenner (Saad). Brankári: Rinne - Korpisalo, strely na bránku: 48:19, 17.113 divákov.

CALGARY FLAMES - CHICAGO BLACKHAWKS 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
33. D. Hamilton (F. Hamilton, Gaudreau) - 26. Ladd, 40. Shaw (Rozsíval, Ladd), 59. Ladd, 60. Teräväinen (Kane, Hjalmarsson). Brankári: Ortio - Darling, strely na bránku: 32:27, 19.289 divákov.

ARIZONA COYOTES - PHILADELPHIA FLYERS 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
36. Doan (Vermette, Tanguay), 40. Stone (Duclair, Hanzal) - 60. Couturier (Gostisbehere, Read). Brankári: Smith - Mason, strely na bránku: 17:35, 16.002 divákov.

LOS ANGELES KINGS - EDMONTON OILERS 6:4 (2:2, 3:0, 1:2)
1. Toffoli (McNabb, Lucic), 11. Carter (Lucic, Schenn), 24. Toffoli (Lucic), 34. Andreoff (Toffoli, Carter), 38. Lewis (McNabb, Quick), 60. Carter (Toffoli, Muzzin) - 1. Eberle (Oesterle), 10. McDavid, 50. Maroon (SEKERA, Eberle), 57. Maroon (McDavid, Clendening). Brankári: Quick - Brossoit, strely na bránku: 33:29, 18.230 divákov.

Martin Marinčin (Toronto) 18:35 0 0 0 -1 0 2
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/