NHL: Chára skóroval, jeho gól Bostonu už nepomohol

Zdeno Chára skóruje počas zápasu Foto: TASR/AP

Nedarilo sa ani Chicagu.

New York 27. januára (TASR) - Slovenský hokejista Zdeno Chára zaznamenal svoj siedmy presný zásah v aktuálnej sezóne NHL. Jeho gól však Bostonu nepomohol, Bruins prehrali na domácom ľade s Anaheimom Ducks vysoko 2:6. Nedarilo sa ani Chicagu. Obhajca titulu v zostave aj so slovenskou dvojicou Marián Hossa, Richard Pánik prehral na ľade Caroliny 0:5.

Chára v 43. minúte znížil na 2:4, keď presnou strelou spomedzi kruhov prekonal Frederika Andersena. Ducks však už náskok nepustili a v závere ešte skrášlili víťazstvo dvomi gólmi. Anaheim vyhral tri zápasy za sebou a päť z posledných šiestich, naopak Boston prerušil sériu troch víťazstiev. "Prvýkrát v sezóne nechceme prestávku," poznamenal tréner "káčerov" Bruce Boudreau pred víkendovým Zápasom hviezd. Bruins okrem prehry mrzela aj strata brankára Jonasa Gustavssona. Švéd v prvej tretine chytil 14 zo 16 striel, ale necítil sa dobre a pre chorobu musel striedať. Nahradil ho Tuukka Rask. Gustavssona ešte v priebehu zápasu dokonca previezli do nemocnice. Tím po zápase neposkytol bližšie informácie o jeho stave. "Až po zápase sme sa dozvedeli, že je v nemocnici. Nie je dobré, keď je jeden z vašich spoluhráčov hospitalizovaný. Máme obavy a dúfame, že všetko bude v poriadku," povedal kapitán Chára pre espn.com. Obavy vyvoláva fakt, že 31-ročný brankár mal ešte počas pôsobenia v Toronte Maple Leafs v rokoch 2010 a 2011 problémy so srdcom a absolvoval aj dve operácie.

Carolina potvrdila stúpajúcu formu a po výbornom výkone zmietla Chicago 5:0. Hurricanes prestrieľali hostí v pomere 40:26. Druhé čisté konto v sezóne a ôsme v kariére zaznamenal brankár Eddie Läck, ktorý chytil aj dve strely Hossu a jeden pokus Pánika. Prvou hviezdou duelu sa stal strelec dvoch gólov Riley Nash. "Pomaly sa škriabeme v tabuľke vyššie. Takéto víťazstvo nad obhajcom Stanley Cup nám dodá veľa sebavedomia," povedal Nash pre nhl.com. Blackhawks sú napriek najhoršej prehre v sezóne stále na čele Západnej konferencie. Hossa bol na ľade takmer 17 minút a zaznamenal mínusový body, Pánik nastúpil opäť v štvrtom útoku a hral 11 minút a 43 sekúnd.

Florida zdolala doma Toronto 5:1, keď ďalší skvelý výkon podal brankár Roberto Luongo a zaznamenal ôsmy domáci triumf za sebou. Veterán Panthers chytil 22 striel a dosiahol 423. víťazstvo v kariére, čím sa v historických tabuľkách vyrovnal na siedmom mieste legendárnemu Philovi Espositovi. Na šiesteho Jacquesa Plantea stráca 14 víťazstiev. "V poslednom čase sa nám darilo a chceli sme pred prestávkou vyhrať. Teraz si trochu oddýchneme a na Zápase hviezd v Nashville si užijeme zábavu," povedal Luongo pre Sun Sentinel. Toronto po prvej tretine viedlo, domácich potom dostal do hry vyrovnávajúcim gólom Aleksander Barkov a oslávil tak podpis novej šesťročnej zmluvy. Skóre zápasu uzavrel obranca Alex Petrovic, ktorý vo svojom 82. zápase v kariére strelil prvý gól v NHL. Slovenský obranca Martin Marinčin odohral 15:26 minúty a zaznamenal "mínusku". Na prvý kanadský bod v sezóne stále čaká.

Brankár Pittsburghu Marc-Andre Fleury umlčal strelcov New Jersey a zaznamenal štvrté čisté konto v sezóne. Penguins vyhrali 2:0 a natiahli úspešnú sériu na tri zápasy. Fleury chytil 25 striel Devils. "Na začiatku zápasu som mal dosť práce, ale postupne sme čoraz viac dominovali," povedal Fleury po 42. shutoute v kariére. "Tučniakov" dostal do vedenia v prvej tretine svojim 17. gólom kapitán Sidney Crosby, víťazstvo poistil po nádhernej prihrávke Carla Hagelina Phil Kessel.

Columbus zdolal Montreal v druhom zápase za sebou, keď rovnako ako doma vyhral aj na ľade Canadiens 5:2. Cam Atkinson a Brandon Dubinsky sa blysli bilanciou 1+1. Nepríjemný moment sa udial v polovici druhej tretiny, keď obranca P.K. Subban trafil pukom do hlavy spoluhráča Maxa Paciorettyho. Kapitán Canadiens odišiel na striedačku po svojich, ale na ľad sa už nevrátil. "Dostal som informáciu, že by mal byť v poriadku," povedal po zápase tréner Montrealu Michel Therrien.

Víťazstvo Winnipegu nad Arizonou 5:2 zariadil svojim prvým hetrikom v kariére 19-ročný dánsky nováčik Nikolaj Ehlers. Na všetky tri góly mu nahral Blake Wheeler. "Bez skvelej práce celej našej formácie by som to nedokázal. Som veľmi šťastný," povedal Ehlers zámorským médiám. Hetrik v nováčikovskej sezóne dal v histórii klubu naposledy český útočník Kamil Piroš, ktorému sa to podarilo 6. apríla 2003. V tom čase ešte klub pôsobil v Atlante ako Thrashers. Perfektný zápas odohral aj obranca Jets Dustin Byfuglien, ktorý strelil v druhej tretine dva góly. Prvý dal takmer od polovice ihriska a druhý v dvojnásobnom oslabení.

Buffalo vyhralo v Ottawe 3:2 vďaka dvom gólom nováčika Jacka Eichela, ktorý otočil priebeh duelu a dostal sa na métu 16 presných zásahov. Výborný výkon podal v bránke Sabres bývalý ochranca ottawskej svätyne Robin Lehner, ktorý chytil 34 striel a navyše zaznamenal aj asistenciu. O víťazstve Nashvillu 2:1 vo Vancouveri rozhodol v 56. minúte James Neal. Jediný gól Canucks strelil center Brandon Sutter, ktorý sa na ľad vrátil po operácii slabín a 33 zápasovej absencii.

"Žraloci" zo San Jose zdolali Colorado 6:1. Dve asistencie zaznamenal veterán Joe Thornton a ako 33. hráč histórie NHL sa dostal na hranicu 1300 kanadských bodov. "Počas celej kariéry som hral so skvelými hráčmi a strelcami. Preto sa mi to podarilo," povedal 36-ročný útočník, ktorý natiahol bodovú sériu na 10 zápasov. Kanadský center so skvelým citom pre prihrávku má v 1333 zápasoch bilanciu 367+933. V bránke Avalanche debutoval 23-ročný Čech Patrik Will, ktorý na záverečných 18 minút vystriedal Calvina Pickarda. Jednotka tímu Semjon Varlamov s “lavínami” nebol, pretože ho čaká súd pre obvinenie z údajného domáceho násilia ešte z roku 2013. Skóre zápasu uzavrel obranca Sharks Dylan DeMelo a strelil svoj prvý gól v NHL.

NHL - výsledky:

BOSTON BRUINS - ANAHEIM DUCKS 2:6 (1:2, 0:2, 1:2)
1. Trotman (Krejčí, Beleskey), 43. CHÁRA (Spooner, Beleskey) - 8. Perry (Perron), 15. Theodore (Perry, Vatanen), 32. Perron (Stewart, Getzlaf), 38. Bieksa (Silverberg, Kesler), 60. Kesler (Getzlaf, Silfverberg), 60. Santorelli (Garbutt, Theodore). Brankári: Gustavsson (21. Rask) - Andersen, strely na bránku: 34:39, 17.565 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - NEW JERSEY DEVILS 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
16. Crosby (Hörnqvist, Letang), 36. Kessel (Hagelin, Pouliot). Brankári: Fleury - Schneider, strely na bránku: 31:25, 18.442 divákov.

CAROLINA HURRICANES - CHICAGO BLACKHAWKS 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
3. Skinner (McClement, Lindholm), 14. Nash (Slavin), 16. Liles (Versteeg, E. Staal), 31. Nordström (J. Staal, Nestrašil), 33. Nash (Skinner). Brankári: Läck - Crawford (21. Darling), strely na bránku: 40:26, 14.588 divákov.

FLORIDA PANTHERS - TORONTO MAPLE LEAFS 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)
24. Barkov (Campbell, Luongo), 28. Trocheck (Jokinen, Campbell), 35. Jokinen (Smith), 44. Smith (Gudbranson, Trocheck), 48. Petrovic - 18. Kadri (Holland, Gardiner). Brankári: Luongo - Reimer, strely na bránku: 27:23, 14.585 divákov.

MONTREAL CANADIENS - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
26. Smith-Pelly (Mitchell, Subban), 44. Galchenyuk (Subban, Beaulieu) - 11. Jenner (Wennberg, Jones), 20. Hartnell (Foligno), 31. Dubinsky (Atkinson), 58. Atkinson (Dubinsky), 59. Saad. Brankári: Scrivens - Korpisalo, strely na bránku: 30:26, 21.288 divákov.

OTTAWA SENATORS - BUFFALO SABRES 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
7. Karlsson (Zibanejad, Neil), 31. Ryan (Ceci, Prince) - 12. Kane, 34. Eichel (Lehner), 42. Eichel. Brankári: Anderson - Lehner, strely na bránku: 36:22, 16.815 divákov.

WINNIPEG JETS - ARIZONA COYOTES 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)
7. Ehlers (Byfuglien, Wheeler), 14. Ehlers (Wheeler, Scheifele), 26. Byfuglien (Thorburn), 35. Ehlers (Wheeler), 38. Byfuglien (Myers) - 36. Richardson (Martinook), 60. Duclair (Hanzal). Brankári: Hellebuyck - Domingue (41. Lindbäck), strely na bránku: 37:34, 15.294 divákov.

SAN JOSE SHARKS - COLORADO AVALANCHE 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
7. Karlsson (Burns, Tierney), 11. Hertl (Vlasic, Thornton), 36. Pavelski (Thornton, Marleau), 37. Ward, 49. Martin (Burns), 60. DeMelo (Hertl) - 52. MacKinnon (Tanguay, Johnson). Brankári: Jones - Pickard (41. Will), strely na bránku: 24:22, 17.424 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - NASHVILLE PREDATORS 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
12. Sutter (D. Sedin, Tanev) - 1. Smith (Fisher, Ekholm), 56. Neal (Jackman). Brankári: Miller - Rinne, strely na bránku: 29:19, 18.570 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 23:19 1 0 1 1 3 2
Marián Hossa (Chicago) 16:56 0 0 0 -1 2 0
Richard Pánik (Chicago) 11:43 0 0 0 0 1 0
Martin Marinčin (Toronto) 15:26 0 0 0 -1 1 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/