NHL: Chára skóroval, desiatu výhru v rade Chicaga režíroval Kane

Zdeno Chára sa teší z gólu so spoluhráčom Ryanom Spoonerom počas zápasu Foto: TASR/AP

Triumfovalo tiež Chicago Blackhawks v Toronte.

New York 16. januára (TASR) - Slovenský hokejista Zdeno Chára zaznamenal svoj šiesty gól v aktuálnej sezóne zámorskej NHL. Kapitán Bostonu Bruins prispel k triumfu svojho tímu na ľade Buffala Sabres 4:1, keď jeho presný zásah zo 41. minúty sa neskôr ukázal ako víťazný.

Chára prekonal Robina Lehnera v bránke domácich prekvapivou strelou od modrej čiary. Gólman Sabres jeho pokus vôbec nevidel, v tom momente mu bránilo vo výhľade až päť hráčov. "Na aktuálnom tripe sme prehrali niekoľko zápasov aj preto, že náš výkon nebol dobrý celých šesťdesiat minút. Dnes sme si dali záležať, aby sme koncovku zvládli. Boli sme agresívni na puku, strelili góly. Zlepšili sme tretiu tretinu a dosiahli dôležité víťazstvo," povedal pre oficiálny web súťaže slovenský obranca. Pre Cháru to bol prvý gól po takmer šiestich týždňoch, predtým naposledy skóroval 4. decembra proti Calgary. Priebežne má v kanadskom bodovaní bilanciu 6+17.

Rovnakým výsledkom ako Boston triumfovalo Chicago Blackhawks v Toronte. Pre obhajcov titulu to bola desiata výhra za sebou. Leví podiel na výsledku mal Patrick Kane. Elitný útočník potvrdil pozíciu najproduktívnejšieho hráča súťaže, keď strelil hetrik a pridal aj asistenciu. Jeho slovenskí spoluhráči Marián Hossa a Richard Pánik sa nepresadili, rovnako nebodoval ani ich krajan Martin Marinčin v domácom drese Maple Leafs.

Kane dosiahol vôbec prvý hetrik v zápasoch základnej časti v kariére. O výsledku rozhodol v druhej tretine, v ktorej skóroval dvakrát. Na oba góly mu prihrával Artemij Panarin. Ruský nováčik potom po Kaneovej asistencii zvýšil na 3:0 a hoci sa domácim podarilo streliť kontaktný gól, posledné slovo mal opäť najlepší hráč súťaže. Hetrik skompletizoval pri power play súpera a navýšil svoje suverénne vedenie v kanadskom bodovaní, ktorému kraľuje s bilanciou 67 bodov v 47 stretnutiach. "V play off som ich strelil niekoľko a nevymenil by som ich za nič. Dnes som ťažil z niekoľkých skvelých akcií mojich spoluhráčov," vravel Kane. Najmä jeho zásluhou Chicago natiahlo víťaznú sériu a usadilo sa na prvej pozícii tabuľky Západnej konferencie.

Blackhawks predbehli Dallas, ktorý zaváhal v Anaheime. Hostia nezachytili úvod, keď po góle Coreyho Perryho v 16. minúte viedli Ducks už 4:0. Trénerovi domácich Bruceovi Boudreauovi sa začiatok zo strany jeho zverencov pozdával. "To bola asi naša najlepšia tretina v sezóne. Samozrejme, hlavne pre góly. Ale aj preto, že sme hrali s energiou a vyrovnane," uviedol Bodreau.

Ofenzívny hokej videli diváci v Tampe, kde domáci zdolali húževnatý Pittsburgh 5:4 po predĺžení. Hviezdou súboja bol Vladislav Namestnikov. Mladý Rus dosiahol prvý hetrik v kariére, tretím gólom ukončil stretnutie v tretej minúte nadstaveného času, keď do siete dorazil strelu svojho krajana Nikitu Kučerova. "Skvelý pocit. A je to ešte lepšie, lebo sme vyhrali. Mal som aj šťastie, myslím, že puk sa odrazil od jedného z obrancov, ale aj také góly sa počítajú," usmieval sa Namestnikov.

NHL - výsledky:

BUFFALO SABRES - BOSTON BRUINS 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
15. Lewgwand - 22. Beleskey (Spooner, Eriksson), 41. CHÁRA (Spooner, Beleskey), 51. Spooner (Eriksson, Miller), 59. Connolly. Brankári: Lehner - Gustavsson, strely na bránku: 34:31, 18.704 divákov

CAROLINA HURRICANES - VANCOUVER CANUCKS 2:3 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
19. Versteeg (Slavin, J. Staal), 58. Liles (Nestrašil, Rask) - 14. Vey, 30. Horvat (Fedun, Bartkowski), 64. Horvat (Vrbata, Tanev). Brankári: Ward - Markstrom, strely na bránku: 40:22, 11.657 divákov

TORONTO MAPLE LEAFS - CHICAGO BLACKHAWKS 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
44. Rielly (Parenteau, Matthias) - 34. Kane (Keith, Panarin), 38. Kane (Panarin, Seabrook), 41. Panarin (Kane, Seabrook), 58. Kane (Teräväinen). Brankári: Reimer - Darling, strely na bránku: 29:29, 20.049 divákov

TAMPA BAY LIGHTNING - PITTSBURGH PENGUINS 5:4 pp (1:1, 2:1, 1:2 - 1:0)
2. Namestnikov (Stamkos, Nesterov), 29. Filppula (Johnson, Stamkos), 31. Namestnikov (Hedman, Filppula), 56. Stralman (Filppula, Paquette), 63. Namestnikov (Kučerov) - 11. Letang (Crosby, Hornqvist), 35. Hornqvist (Malkin, Letang), 51. Daley (Malkin, Kessel), 54. Kunitz (Määttä, Hornqvist). Brankári: Vasilevskij - Fleury, strely na bránku: 25:40, 19.092 divákov

MINNESOTA WILD - WINNIPEG JETS 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól:
4. Wheeler (Little). Brankári: Dubnyk - Hellebuyck, strely na bránku: 24:26, 19.222 divákov

ANAHEIM DUCKS - DALLAS STARS 4:2 (4:0, 0:1, 0:1)
4. Silfverberg (Manson, Hagelin), 4. Vatanen (Cogliano, Thompson), 16. Lindholm (Kesler, Silfverberg), 16. Perry (Theodore, Getzlaf) - 22. Janmark (Moen), 52. Jamie Benn (Spezza, Demers). Brankári: Andersen - Lehtonen, strely na bránku: 35:24, 16.201 divákov

Zdeno Chára (Boston) 24:15 1 0 1 +1 2 2
Marián Hossa (Chicago) 20:21 0 0 0 0 4 0
Richard Pánik (Chicago) 08:01 0 0 0 -1 2 0
Martin Marinčin (Toronto) 14:07 0 0 0 0 1 2
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty/