NHL: Chicago podľahlo St. Louis, Halák pri prehre s 35 zákrokmi

Na snímke brankár New York Islanders Jaroslav Halák (41). Foto: TASR/AP

Pozrite sa, ako sa slovenským chlapcom darilo v noci v zápasoch NHL.

New York 19. marca (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Jurčo si v noci na pondelok pripísal v zápase NHL Chicago - St. Louis dve asistencie, no jeho Blackhawks prehrali na domácom ľade 4:5 po predĺžení. Dvadsaťpäťročný útočník má v 22 dueloch sezóny na konte osem kanadských bodov (4+4). Hetrikom sa v zápase blysol jeho spoluhráč Alex DeBrincat, v drese Blues zaznamenali po štyri body obrancovia Alex Pietrangelo a Vince Dunn (obaja zhodne 1+3).

Rozhodujúci gól strelil v čase 1:29 v predĺžení Patrik Berglund. "Dostal som puk od Alexandra Steena, spracoval som si ho a vystrelil. A našťastie som trafil medzi betóny," povedal švédsky center. St. Louis figuruje na desiatej priečke v Západnej konferencii, na postupové miesta stráca jeden bod. "V našej situácii potrebujeme každý jeden, takže sme radi, že sme dnes dokázali rozhodnúť v predĺžení a máme dva," konštatoval Pietrangelo.

Chicago je síce len o dve priečky nižšie, no na play off stráca už priepastných 15 bodov a s vyraďovačkou sa už rozlúčilo. "Myslím si, že sme hrali dobre, ale nakoniec nám kúsok chýbal. A myslím si, že tak je to v celej tejto sezóne," poznamenal nováčik DeBrincat, ktorý zaznamenal tretí hetrik v prebiehajúcej sezóne a stanovil tak nový rekord "jastrabov".

Hráči New Yorku Islanders podľahli doma Caroline 3:4 a pomaly sa pred nimi zatvárajú brány play off. V bránke "ostrovanov" odchytal celý zápas Slovák Jaroslav Halák, kryl 35 z 39 súperových striel, mal 89,7-percentnú úspešnosť zásahov. "Ostrovania" sú dvanásti vo Východnej konferencii, desať zápasov pred koncom základnej časti majú na držiteľa druhej voľnej karty New Jersey manko už 12 bodov. "Nemáme výsledky a to nás zráža dole. Jednoducho musíme ísť od zápasu k zápasu, hrať s hrdosťou, snažiť sa a nájsť cestu k bodom," povedal pre zámorské médiá kapitán Islanders John Tavares.

Nováčik z Las Vegas v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom zdolal Calgary 4:0 najmä vďaka vydarenej druhej tretine, v ktorej strelil všetky štyri góly. Čistým hetrikom sa v domácom drese zaskvel švédsky center William Karlsson a prispel tak k ukončeniu štvorzápasovej domácej série prehier. "Na štyri prehry v rade tu nie sme vôbec zvyknutí. Takže je super, že sme doma opäť dokázali vyhrať a dostali sme sa na správnu cestu," povedal Karlsson. Ďalším hrdinom domácich bol brankár Marc-Andre Fleury, ktorý mal 42 úspešných zákrokov, zaznamenal štvrtý shutout v sezóne a už 48. v kariére v NHL. "Je to super. V prebiehajúcej sezóne sme zažívali v domácom prostredí veľké úspechy, ale posledných pár zápasov to nešlo tak, ako sme chceli. Takže toto je pre nás veľké víťazstvo," povedal. Flames stále nie je k dispozícii zranený slovenský útočník Marek Hrivík.

Edmonton so slovenským obrancom Andrejom Sekerom prehral na ľade najlepšieho tímu Východnej konferencie Tampy Bay 1:3. Za Lightning sa dvakrát strelecky presadil ruský kanonier Nikita Kučerov, ktorý si tak upevnil vedúcu pozíciu v tabuľke produktivity. "Blesky" už majú ako prvý tím z Východnej konferencie istotu účasti play off, vracajú sa do nej po ročnej odmlke. Sekera odohral v zápase iba necelých sedem minút, v tretej tretine už nenastúpil po tom, čo ho v druhej trafil puk pri blokovaní strely. Bližšie podrobnosti o jeho zdravotnom stave nie sú známe.

Winnipeg bez Marka Daňa si poradil doma s Dallasom 4:2. Dvoma gólmi sa na výhre Jets podieľal Patrik Laine, ktorý má na konte už celkovo 43 presných zásahov a vedie poradie strelcov súťaže spoločne s Alexandrom Ovečkinom. Fínsky mladík ťahá 15-zápasovú bodovú sériu, počas ktorej zaznamenal 18 gólov a osem asistencií. Je to najdlhšia bodová šnúra tínedžera v histórii ligy. "Znie to dobre, ale ako som povedal už asi pred týždňom, nechcem sa deliť o post najlepšieho strelca, chcem ho sám pre seba," povedal.

Ruský krídelník Ovečkin zaznamenal v stretnutí vo Philadelphii gól a asistenciu, ale jeho Capitals prehrali s Flyers 3:6.

Hokejisti Colorada zvíťazili doma nad Detroitom presvedčivo 5:1, "červené krídla" utrpeli už desiatu prehru v rade. Nathan MacKinnon strelil dva góly a pridal aj asistenciu, celkovo má na konte už 89 a v tabuľke produktivity je tretí. Domáci fanúšikovia ho už počas zápasu vyhlásili za "MVP" sezóny. "Ak sa dostaneme do play off, tak pre mňa je najužitočnejší hráč sezóny. Neverím, že je iný hráč, ktorý pre jeden tím znamená toľko, čo on pre nás," uviedol na adresu MacKinnona tréner "lavíny" Jared Bednar.

Sumáre NHL:

COLORADO AVALNACHE - DETROIT RED WINGS 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Góly: 4. Landeskog (MacKinnon, Zadorov), 15. Comeau (Soderberg, Nieto), 32. MacKinnon (Landeskog, Rantanen), 48. MacKinnon (Comeau, Landeskog), 57. Barrie (Girard, Rantanen) - 33. Abdelkader (Frk, Glendening). Brankári: Varlamov - Coreau, strely na bránku: 31:38, 18.032 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - CALGARY FLAMES 4:0 (0:0, 4:0, 0:0)
Góly: 26. Miller (Perron, Schmidt), 27. Karlsson (Neal), 34. Karlsson (Marchessault), 35. Karlsson (Schmidt). Brankári: Fleury - Subban, strely na bránku: 31:42, 18.075 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - CAROLINA HURRICANES 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)
Góly: 31. Bailey (Pulock, Tavares), 33. Lee (Tavares, Barzal), 49. Lee (Bailey, Tavares) - 3. Slavin (Nordström, Rask), 5. Stempniak, 35. Rask (Nordström, Slavin), 54. van Riemsdyk (Teräväinen, Aho). Brankári: HALÁK - Darling, strely na bránku: 29:39, 10.688 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - WASHINGTON CAPITALS 6:3 (0:0, 3:1, 3:2)
Góly: 23. Gostisbehere (Giroux), 39. Lindblom (Voráček), 40. Provorov (Gudas, Couturier), 42. Simmonds (Hägg, Gudas), 55. Simmonds, 60. Voráček (Couturier) - 36. Ovečkin (Boyd, Carlson), 51. Stephenson (Vrána), 57. Carlson (Ovečkin, Bäckström). Brankári: Mrázek - Grubauer, strely na bránku: 35:28, 19.687 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - EDMONTON OILERS 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 16. Hedman (Point), 23. Kučerov (Stamkos), 52. Kučerov (Stamkos, Miller) - 1. Rattie. Brankári: Domingue - Montoya, strely na bránku: 40:30, 19.092 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - ST. LOUIS BLUES 4:5 pp (2:0, 1:2, 1:2 - 0:1)
Góly: 14. DeBrincat (Schmaltz, Keith), 20. DeBrincat (JURČO, Oesterle), 40. Kämpf (Hinostroza, Keith), 57. DeBrincat (Anisimov, JURČO) - 23. Steen (Dunn, Pietrangelo), 26. Dunn (Pietrangelo, Schenn), 56. Sobotka (Brodziak, Dunn), 59. Pietrangelo (Schwartz, Dunn), 64. Berglund (Steen, Pietrangelo). Brankári: Berube - Allen, strely na bránku: 30:41, 21.687 divákov.

WINNIPEG JETS - DALLAS STARS 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Góly: 20. Laine (Wheeler, Byfuglien), 23. Chiarot (Armia, Lowry), 27. Laine (Ehlers, Šťastný), 59. Wheeler (Copp, Scheifele) - 22. Janmark (Faksa, Pitlick), 38. Benn (Klingberg, Radulov). Brankári: Hellebuyck - Bishop (11. Lehtonen), strely na bránku: 24:30, 15.321 divákov.

ANAHEIM DUCKS - NEW JERSEY DEVILS 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Góly: 2. Getzlaf, 7. Silfverberg (Manson, Lindholm), 48. Montour (Getzlaf, Rakell), 51. Rakell (Fowler, Pettersson) - 31. Palmieri (Zajac, Hall), 51. Maroon (Vatanen, Noesen). Brankári: Gibson - Kinkaid, strely na bránku: 36:17, 16.401 divákov.

Tomáš Tatar (Vegas) 12:42 0 0 0 0 2 0
Andrej Sekera (Edmonton) 6:54 0 0 0 0 0 2
Tomáš Jurčo (Chicago) 13:58 0 2 2 +1 3 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 57:57 4/39 89,7
_________________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Najproduktívnejší Slovák je Tatar s 30 bodmi

Najproduktívnejší slovenský hokejista v prebiehajúcej sezóne je útočník Detroitu Tomáš Tatar, ktorý v 72 zápasoch nazbieral 30 bodov za 17 gólov a 13 asistencií. Druhé miesto patrí Richardovi Pánikovi z Arizony, ten dosiahol k 15. marcu 25 bodov (8+17) v 61 dueloch. Tretí je kapitán Bostonu Zdeno Chára, ktorý si v 68 stretnutiach pripísal 23 bodov za sedem gólov a 16 asistencií. Tatar je so 17 gólmi aj najlepší strelec spomedzi slovenských hráčov.

_______________________________________________
/legenda: za menom hráča nasleduje jeho klubová príslušnosť, počas odohratých zápasov, góly, asistencie, body, hodnotenie v štatistike +/-, strely a trestné minúty, brankári: počet odchytaných zápasov, počet víťazstiev, striel, inkasovaných gólov, priemer inkasovaných gólov na zápas, úspešnosť zásahov/

Lídrom produktivity Kučerov, na čele strelcov Ovečkin a Laine

Tabuľku produktivity NHL vedie k 19. marcu ruský hokejový útočník Nikita Kučerov z Tampy Bay Lightning. V 70 zápasoch nazbieral 93 bodov za 36 gólov a 57 asistencií. Druhý je jeho krajan Jevgenij Malkin z Pittsburghu, ktorý má na konte 89 bodov (40+49), tretí Kanaďan Nathan MacKinnon z Colorada nazbieral rovnaký počet, ale za 38 gólov a 51 asistencií.

Najlepší strelci:

1. Patrik Laine (Winnipeg) a Ovečkin po 43 gólov, 3. Malkin 40, 4. William Karlsson (Vegas) 39, 5. Tyler Seguin (Dallas), Eric Staal (Minnesota) a MacKinnon po 38, 8. Kučerov 36, 9. Anders Lee (NY Islanders) 35, 10. McDavid 34, ..., 117. TATAR 17
/legenda: za menom hráča nasleduje jeho klubová príslušnosť, počas odohratých zápasov, góly, asistencie, body, hodnotenie v štatistike +/-, strely a trestné minúty/