Na snímke vľavo hráč Winnipegu Marko Daňo a Kyle Quincey z Detroit Red Wings počas zápasu. Foto: TASR/AP

Marko Daňo strelil svoj premiérový gól v drese Winnipegu a druhý v prebiehajúcej sezóne.

New York 11. marca (TASR) - V šesťzápasovom programe zámorskej NHL v noci na piatok sa do kanadského bodovania zapísali traja slovenskí hokejisti. Marko Daňo strelil svoj premiérový gól v drese Winnipegu a druhý v prebiehajúcej sezóne, ktorý však neodvrátil prehru Jets 2:3 na ľade Detroitu. Domácim Red Wings, ktorí ukončili sériu troch prehier, pomohol asistenciou k víťazstvu Tomáš Tatar. Rovnako asistenciu zaznamenal obranca Andrej Sekera pri výhre Edmontonu 2:1 na ľade Minnesoty.

Daňova chvíľa prišla v 12. minúte prvej tretiny. Dvadsaťjedenročný útočník si našiel priestor pred bránkou a skóroval po efektnej prihrávke Mathieua Perreaulta spoza nej. O päť minút neskôr nadviazal na mladého Slováka aj Tyler Myers a Winnipeg viedol 2:0. Dobre rozohraný zápas ale neudržal. V druhej tretine potrestal defenzívne zaváhanie Jets Dylan Larkin a v 33. minúte sa so šťastím ujal ľahký pokus Jonathana Ericssona. Dokonalý obrat prišiel štyri minúty pred treťou sirénou. Tatar po dobrom forčekingu za bránkou získal puk, prihral ho reflexívne pred ňu a Justin Abdelkader strelil víťazný gól pod hornú žŕdku.

Americký reprezentant po zápase vyzdvihol prácu Tatara. "Bola to skvelá prihrávka. Výborne napádal, vytvoril na obrancov tlak a našiel ma samého pred bránkou. Som rád, že nám to padlo," povedal pre web NHL Abdelkader. Perfektnú sezónu zažíva Larkin, ktorý dvadsiatym gólom v sezóne naštartoval Detroit k obratu. V tíme Red Wings je to navyše prvý nováčik, ktorý sa priblížil k rekordnému zápisu Henrika Zetterbergra zo sezóny 2002/2003. Elitný švédsky reprezentant vtedy strelil 22 gólov. "Zužitkovali sme dobrý pohyb. Keď naša ofenzíva zabrala, zrazili sme ich do kolien. Ukázali sme výborný tímový výkon a odviedli skvelú prácu," povedal Larkin.

Základom ďalšieho úspechu Edmontonu bol brankár Cam Talbot. V dueli na ľade Minnesoty kryl 29 striel súpera a po triumfe 2:1 si pripísal na konto sedemnáste víťazstvo v ročníku. O góly Oilers sa postarali Lauri Korpikoski a Connor McDavid, ktorý sa v 33. profiligovom zápase presadil štrnásty raz a zaznamenal celkovo 35. bod. Od návratu po zlomenine kľúčnej kosti nastúpil na dvadsať stretnutí s bilanciou deväť gólov, štrnásť asistencií. Na víťazný gól z 53. minúty mu asistovali Zack Kassian s Andrejom Sekerom. "Kassian mi dal výbornú prihrávku, podržal puk trošku dlhšie a ponúkol mi šancu. Výborná spolupráca. Mne už zostalo len streliť gól, našťastie, podarilo sa mi to," uviedol McDavid.

Duel medzi Montrealom a Buffalom, v ktorom domáci Canadiens vyhrali 3:2, mal nešťastný koniec pre P.K. Subbana. Skúsený obranca skončil v tretej tretine po nešťastnej zrážke so spoluhráčom Alexejom Jemelinom, z ľadu ho odniesli na pojazdných nosidlách. Subbana odviezli po stretnutí do nemocnice, kde ho čakali ďalšie vyšetrenia, aby zistili vážnosť jeho zranenia. K nešťastnej zrážke prišlo necelé tri minúty pred koncom zápasu, keď v nekontrolovateľnom páde narazil do Subbana tímový kolega Jemelin. "Chcel som ho vidieť. Doktori mi v nemocnici povedali, že dokáže s tým hýbať. Z hľadiska okolností ide pre nás o dobrú správu," povedal pre zámorské médiá tréner Montrealu Michel Therrien.

Výsledky NHL:

BOSTON BRUINS - CAROLINA HURRICANES 2:3 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
26. Eriksson (Bergeron, Krug), 46. Pastrňák (Krejčí) - 6. Lindholm (Hanifin, Nash), 29. Gerbe (Terry, Nash), 62. Di Giuseppe (Skinner, Hanifin). Brankári: Rask - Ward, strely na bránku: 32:28, 17.565 divákov.

DETROIT RED WINGS - WINNIPEG JETS 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
7. Larkin (Abdelkader, Zetterberg), 33. Ericsson (Kronwall, Helm), 56. Abdelkader (TATAR) - 12. DAŇO (Perreault, Burmistrov), 17. Myers (Scheifele). Brankári: Mrázek - Hutchinson, strely na bránku: 35:25, 20.027 divákov.

FLORIDA PANTHERS - OTTAWA SENATORS 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)
14. Jágr (Huberdeau, Campbell), 26. Jokinen (Gudbranson, Trocheck), 30. Ekblad (Trocheck, Jokinen), 30. Huberdeau, 45. Jágr (Trocheck), 51. Trocheck (R. Smith) - 20. Z. Smith (Ryan, Karlsson), 27. Karlsson (Z. Smith, Stone). Brankári: Luongo - Anderson, strely na bránku: 31:28, 15.051 divákov.

MONTREAL CANADIENS - BUFFALO SABRES 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
30. Galchenyuk (Pacioretty, Barberio), 40. Galchenyuk (Andrighetto, Subban), 54. Mitchell (Barberio, Matteau) - 29. Deslauriers (McCabe, Bogosian), 46. Gionta (Kane, Moulson). Brankári: Condon - Lehner, strely na bránku: 34:38, 21.288 divákov.

MINNESOTA WILD - EDMONTON OILERS 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
32. Parise - 10. Korpikoski (Letestu, Clendening), 53. McDavid (Kassian, SEKERA). Brankári: Kuemper - Talbot, strely na bránku: 30:25, 19.058 divákov.

SAN JOSE SHARKS - NEW JERSEY DEVILS 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
24. Smith-Pelly (Gionta, Sislo), 42. Zajac, 60. Zajac (Boucher). Brankári: Jones - Kinkaid, strely na bránku: 30:16, 16.234 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 23:09 0 0 0 1 0
Marko Daňo (Winnipeg) 15:24 1 0 1 -1 0
Tomáš Tatar (Detroit) 15:15 0 1 1 1 0
Andrej Sekera (Edmonton) 22:45 0 1 1 1 2
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty/