Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

NHL: Edmonton nadelil nováčikovi osmičku, Dubnyk s treťou nulou

Alex Tuch (89) a Darnell Nurse (25) bojujú o puk počas zápasu. 15. novembra 2017. Foto: TASR/AP

Oilers potiahol k triumfu kapitán Connor McDavid, ktorý zaznamenal tri body, dva góly pridal v domácom drese aj Ryan Nugent-Hopkins.

New York 15. novembra (TASR) - Hokejisti Edmontonu rozdrvili v noci na stredu v zámorskej NHL nováčika z Las Vegas 8:2. Oilers potiahol k triumfu kapitán Connor McDavid, ktorý zaznamenal tri body (2+1), dva góly pridal v domácom drese aj Ryan Nugent-Hopkins. V zostave "olejárov" stále chýba slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý sa zotavuje po operácii kolena.

Bol to historicky prvý vzájomný zápas Oilers a Golden Knights, v základnej časti tejto sezóny sa stretnú ešte trikrát. "Rytierom" sa nepodarilo vyrovnať rekord NHL v počte najrýchlejšie dosiahnutých 11 víťazstiev po vstupe do profiligy. Ten držia zo sezóny 1917/1918 kluby Montreal Canadiens a Toronto Arenas, ktorý dosiahli 11 výhier v prvých 17 zápasoch. Vegas má na konte 10 triumfov v 17 dueloch. Brankár Maxime Lagace inkasoval sedem gólov z 29 striel, v závere ho vystriedal 19-ročný Dylan Ferguson, ktorý z dvoch striel dostal jeden gól. Edmonton pred zápasom vymenil Jussiho Jokinena do Los Angeles Kings za iného veterána Michaela Cammalleriho.

Winnipeg si poradil s najslabším tímom súťaže Arizonou 4:1, do zostavy Jets sa opäť nezmestil slovenský útočník Marko Daňo. Domáci rozhodli o víťazstve v druhej tretine, ktorú po góloch Joela Armiu, Bryana Littla a Adama Lowryho vyhrali 3:0. Arizona prehrala piatykrát za sebou a je stále jediný tím NHL, ktorý ešte nezvíťazil v tejto sezóne v riadnom hracom čase. Coyotes nezdolali Jets ani v ôsmom zápase po tom, ako sa klub presťahoval do Winnipegu z Atlanty v roku 2011. "Mali sme množstvo šancí, ale nepadá nám to tam. Verím, že to prelomíme. Aj o tom je hokej. Nesmieme teraz plakať, ale pracovať ďalej a snažiť sa," povedal zámorským médiám útočník Arizony Brandon Perlini. "Kojoti" vypálili na bránku Jets 34 striel, ale spoľahlivého Connora Hellebuycka prekonali len raz. "Musíme pracovať na zakončení, pretože šance máme. Nie je iná možnosť, pretože sa nechystáme angažovať Maria Lemieuxa," vtipne poznamenal pre espn.com tréner Coyotes Rick Tocchet. Jets pred zápasom uviedli do svojej Siene slávy bývalého skvelého útočníka Dalea Hawerchuka, v rámci predzápasovej ceremónie putoval pod strop jeho dres s číslom 10.

Minnesota zdolala Philadelphiu 3:0, jej brankár Devan Dubnyk kryl všetkých 30 súperových striel a druhýkrát v kariére vychytal tri nuly po sebe. Tridsaťjedenročný Kanaďan neinkasoval už 195 minút a 5 sekúnd, čím vylepšil svoj klubový rekord. Predým na prelome októbra a novembra 2016 nedostal gól 183 minút a 16 sekúnd. "Cítim sa sebavedomo. Dôležité je stále vidieť puk, aby som mohol reagovať na dorážky. Zásluha patrí aj mojim spoluhráčom, ktorí hrajú v obrane skvele," povedal Dubnyk, ktorý počas uplynulých troch zápasov chytil dokopy 106 striel. Wild otvorili skóre už v 12. sekunde, keď sa presadil Nino Niederreiter, v závere poistili víťazstvo do prázdnej bránky Eric Staal a Jason Zucker, ktorý dal svoj siedmy gól v posledných štyroch vystúpeniach. Predtým strelil šesť gólov Minnesoty za sebou v dvoch zápasoch. "Som rád, že sa presadil aj niekto iný. Nie sme tím s jednou hviezdou, nemáme Waynea Gretzkého. Zuck hrá skvele, ale potrebujeme, aby sa presadzovali viacerí hráči," povedal pre nhl.com tréner Wild Bruce Boudreau.

Hráči Los Angeles podľahli doma Vancouveru 2:3. Kings stále nemôžu počítať s Mariánom Gáboríkom, skúsený slovenský krídelník však už na tréningoch zaťažuje operované koleno a je bližšie k súťažnému návratu. "Králi" viedli už v 4. minúte 2:0, ale v ďalšom priebehu sa už nepresadili a prehrali tretí zápas za sebou. Obrat Canucks dokončil v 45. minúte Sven Bärtschi, keď v presilovke strelil víťazný gól na 3:2. Potrestal vylúčenie útočníka Andrewa Crescenziho, ktorý tak na svoj debutový zápas v NHL nebude spomínať v dobrom. Na 2:0 pre Kings zvýšil Anže Kopitar a bodoval v deviatom zápase za sebou, čo sa mu podarilo prvýkrát v kariére.

Výbornú formu potvrdili "predátori" z Nashvillu, ktorí zdolali Washington 6:3 a vybojovali už piate víťazstvo v rade. Stým gólom v NHL k tomu pomohol aj švédsky útočník Filip Forsberg, ktorého draftovali práve Capitals. Po návrate do zostavy sa strelecky presadil aj Nick Bonino. Washington prehral prvýkrát za uplynulé tri zápasy. "Nezaslúžili sme si vyhrať, neboli sme pripravení. V prvej tretine vyhrali každý súboj, boli vždy rýchlejšie pri puku. Z našej strany to bolo zlé," povedal tréner "Caps" Barry Trotz. Kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin vypálil na Pekku Rinneho až osem striel, ale neprekonal ho.

Pittsburgh prehrával s Buffalom 0:2, aj 1:3, ale napokon po zásahu Conora Shearyho vyhral 5:4 po predĺžení. Kapitán úradujúceho víťaza Stanleyho pohára Sidney Crosby vyrovnal v závere druhej tretiny na 3:3 a ukončil 11-zápasové čakanie na gól. Pri víťaznom zásahu "tučniakov" si pripísal asistenciu aj obranca Kris Letang a zaznamenal 400. bod v kariére v 623. zápase.

O triumfe Columbusu 2:1 na ľade Montrealu rozhodol v predĺžení presnou strelou obranca Zach Werenski. Mužom zápasu však bol ruský brankár Blue Jackets Sergej Bobrovskij, ktorý zaznamenal 28 úspešných zásahov a chytil viacero veľkých šancí Canadiens. "Je to najlepší brankár na svete. Jeho zákroky nie sú náhodné, vidíme každý deň na tréningu, čo predvádza a neustále nás očaruje," zložil autor víťazného gólu poklonu Bobrovskému.

O víťazstve Floridy nad Dallasom 4:3 rozhodol v nájazdoch Vincent Trocheck. Skvelý výkon podal brankár Panthers Roberto Luongo, ktorý chytil 40 súperových striel. Dve asistencie v drese Stars zaznamenal ruský krídelník Alexander Radulov a natiahol svoju bodovú sériu už na deväť zápasov.

NHL - sumáre:

PITTSBURGH PENGUINS - BUFFALO SABRES 5:4 pp (1:2, 2:2, 1:0 - 1:0)

Góly: 20. Hörnqvist (Sheahan), 25. Sheary (Hörnqvist, Määttä), 38. Crosby (Kessel, Schultz), 54. Kessel (Malkin, Cole), 61. Sheary (Crosby, Letang) - 4. Kane (Eichel, Reinhart), 17. Reinhart (Scandella, Okposo), 21. Eichel, 40. Pouliot (Reinhart).
Brankári: Murray - Lehner,
strely na bránku: 45:32,
18.438 divákov.

MONTREAL CANADIENS - COLUMBUS BLUE JACKETS 1:2 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)

Góly: 53. Byron (Weber, Galchenyuk) - 3. Anderson (Nutivaara), 62. Werenski (Atkinson, Dubinsky). Brankári: Lindgren - Bobrovskij,
strely na bránku: 29:25,
21.302 divákov.

FLORIDA PANTHERS - DALLAS STARS 4:3 pp a sn (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 6. Huberdeau (Trocheck, Dadonov), 16. Huberdeau (Barkov, Yandle), 43. Barkov (Matheson, Yandle), rozh. nájazd Trocheck - 18. Benn (Radulov, Janmark), 31. Benn (Radulov), 33. Elie (Spezza, Hanzal). Brankári: Luongo - Lehtonen,
strely na bránku: 29:43,
10.928 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - WASHINGTON CAPITALS 6:3 (2:0, 4:3, 0:0)

Góly: 12. Smith (Fiala, Bitetto), 18. Bonino (Josi, Järnkrok), 27. Forsberg, 30. Fiala (Ekholm), 35. Salomäki (Sissons, Irwin), 38. Ekholm (Turris, Sissons) - 25. Oshie (Carlson, Kuznecov), 27. Chiasson (Connolly, Carlson), 30. Oshie (Stephenson, Bäckström). Brankári: Rinne - Holtby (41. Grubauer),
strely na bránku: 31:29,
17.113 divákov.

MINNESOTA WILD - PHILADELPHIA FLYERS 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Góly: 1. Niederreiter (Staal), 59. Staal (Granlund, Brodin), 60. Zucker (Dubnyk, Spurgeon).
Brankári: Dubnyk - Elliott,
strely na bránku: 20:30,
18.768 divákov.

WINNIPEG JETS - ARIZONA COYOTES 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)

Góly: 16. Copp (Kulikov, Lowry), 22. Armia (Ehlers, Morrissey), 26. Little, 33. Lowry (Laine, Myers) - 46. Goligoski (Rieder).
Brankári: Hellebuyck - Raanta (26. Wedgewood),
strely na bránku: 30:34,
15.321 divákov.

EDMONTON OILERS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS
8:2 (3:0, 1:1, 4:1)

Góly: 7. Klefbom (Khaira, Letestu), 18. Nugent-Hopkins (Maroon, Strome), 19. Maroon (Draisaitl, Auvitu), 31. Benning (Klefbom, McDavid), 41. McDavid, 45. McDavid (Draisaitl), 50. Nugent-Hopkins (Lucic, Russell), 56. Letestu (Kassian, Khaira) - 35. Bellemare (Nosek, Schmidt), 42. Neal (Miller, Perron). Brankári: Talbot - Lagace (51. Ferguson),
strely na bránku: 31:24,
18.347 divákov.

LOS ANGELES KINGS - VANCOUVER CANUCKS 2:3 (2:0, 0:2, 0:1)

Góly: 1. Pearson, 4. Kopitar (Brown, Iafallo) - 26. H. Sedin (Eriksson, Pouliot), 30. Horvat (Boeser, H. Sedin), 45. Bärtschi (Vanek, Pouliot). Brankári: Quick - Nilsson,
strely na bránku: 32:27,