Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Na snímke zľava hráči Floridy Panthers Shawn Thornton a Jaromír Jágr. Foto: TASR/AP

Slovenský útočník Marko Daňo sa v domácom drese nepresadil.

New York 2. marca (TASR) - Hokejisti Floridy zvíťazili v zámorskej NHL na ľade Winnipegu 3:2. O zisku dvoch bodov pre hostí rozhodol v 44. minúte český veterán Jaromír Jágr, pre ktorého to bol už 133. víťazný gól v profilige. Slovenský útočník Marko Daňo sa v domácom drese nepresadil.

Nebodovali ani jeho krajania, obrancovia Zdeno Chára (Boston) a Andrej Sekera (Edmonton). Obaja sa však tešili z triumfov svojich tímov, keď Boston zdolal Calgary 2:1 a Edmonton triumfoval v Buffale 2:1 po predĺžení.

Florida zastavila sériu dvoch prehier, aj keď to dlho na úspech nevyzeralo. Po dvoch dejstvách viedol Winnipeg 2:1 a na strely 25:10. V úvode poslednej časti však v presilovke vyrovnal svojim druhým gólom v zápase Reilly Smith a o pár minút rozhodol Jágr, keď jeho strelu tečoval za chrbát Ondřeja Pavelca obranca Jacob Trouba. "Niekedy potrebujete aj šťastie, aby ste vyhrali zápas," povedal pre nhl.com český veterán, ktorý dal 21. gól v sezóne a 743. v kariére. Celkovo má na konte už 1848 kanadských bodov (743+1105) a na tretieho muža historickej produktivity súťaže Gordieho Howea stráca už len dva body. Jágr si zároveň vylepšil vlastný rekord v počte víťazných gólov, ktorý má na konte 133, pričom druhý Phil Esposito rozhodol 118 zápasov. V drese "panterov", ktorí sú na päťzápasovom tripe, debutovali aj nové akvizície Jiří Hudler a Teddy Purcell. Daňo odohral za Jets svoj druhý zápas po výmene z Chicaga, ale opäť sa musel zmieriť s prehrou. Na ľade strávol 11 a pol minúty, ale do štatistík sa nezapísal.

V Buffale sa predstavil Edmonton a v tomto súboji nastúpili prvýkrát proti sebe dvaja najvyššie draftovaní hokejisti v roku 2015 Connor McDavid a Jack Eichel. Hrdinom zápasu bol útočník Oilers McDavid, ktorý dvomi gólmi rozhodol o víťazstve kanadského tímu 2:1 po predĺžení. Prvý muž draftu otvoril skóre svojim najrýchlejším gólom v kariére už v 22. sekunde a potom rozhodol 72 sekúnd pred koncom nadstaveného času. "Som nadšený. V predĺžení mohol padnúť gól aj skôr, ale nakoniec to vyšlo mne. V hale som mal rodinu a priateľov, o to som radšej," povedal pre nhl.com 19-ročný nováčik mesiaca február. McDavid má na konte 12 gólov, prvý vzájomný súboj s Eichelom vynechal pre zlomenú kľúčnu kosť. "Myslím, že Eichel a McDavid boli najlepšími hráčmi na ľade. Obaja sú budúcnosťou nielen našich tímov, ale celej NHL," povedal tréner Edmontonu Todd McLellan. Pri oboch góloch Oilers bol slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý strávil na ľade viac ako 23 minút, zaznamenal dve plusky a tri strely. Nechýbalo veľa a Sekera sa mohol zapísať aj do streleckej listiny, keď 0,4 sekundy pred koncom druhej tretiny dorazil strelu Adama Cracknella a upravil na 2:0. Radosť mu však zmarilo ofsajdové postavenie Antona Landera, ktoré rozhodcovia odhalili po tom, ako si "challenge" vyžiadal tréner Sabres Dana Bylsma. Zápas podľa espn.com sledoval v hľadisku First Niagara Center aj bývalý slovenský reprezentant a generálny manažér tímu Európa pre Svetový pohár Miroslav Šatan, ktorý skautoval hráčov.

O tesnom víťazstve Bostonu nad Calgary 2:1 rozhodol 3:24 minúty pred koncom tretej tretiny v presilovke Patrice Bergeron a zaznamenal 24. gól v sezóne. "Plamene" pykali za veľa hráčov na ľade. "Bolo to správne rozhodnutie. Mali sme skutočne na ľade o hráča viac," čestne priznal tréner Bob Hartley. Flames prehrali šiesty zápas za sebou a deviaty z posledných desiatich. O jediný zásah Calgary sa postaral český obranca Jakub Nakládal, ktorý v 46. minúte tvrdou strelou v presilovke vyrovnal na 1:1 a zaznamenal svoj premiérový gól v NHL. Prvýkrát sa v drese Bruins predstavil útočník Lee Stempniak, ktorého klub získal z New Jersey. Kapitán Bostonu Zdeno Chára odohral 24 minút a 42 sekúnd, ale štatistík sa nezapísal.

Carolina vyhrala v New Jersey 3:1 a zastavila sériu troch prehier. Nerozhodný stav 1:1 zlomil minútu a 29 sekúnd pred treťou sirénou Joakim Nordström a triumf poistil do prázdnej bránky Nathan Gerbe. Hurricanes vyhrali prvýkrát po tom, ako vymenili bývalého kapitána Erica Staala do NY Rangers. V druhej tretine vyrovnal na 1:1 Derek Ryan, ktorý vo veku 29 rokov a 63 dní nastúpil na svoj prvý zápas v NHL a hneď ho okorenil gólom. Podľa štatistikov bol najstarším debutantom v histórii Hurricanes. Klub ho v pondelok povolal z farmy v Charlotte (AHL). "Je to neskutočný pocit. Odohral som svoj prvý zápas v NHL, dal som gól, nemám slov," tešil sa Ryan.

Washington zdolal Pittsburgh 3:2, keď necelých sedem minút pred koncom rozhodol v presilovke delovkou od modrej obranca Matt Niskanen. Brankár Braden Holtby chytil 28 striel Penguins a zaznamenal už 40. víťazstvo v sezóne. Ako siedmy brankár v histórii sa mu to podarilo v dvoch sezónach za sebou. Naposledy to dosiahol v rokoch 2007- 2009 dokonca trikrát za sebou Jevgenij Nabokov v drese San Jose Sharks. Zápas sa mal pôvodne hrať 24. januára, ale pre snehovú kalamitu ho presunuli na utorok.

Až v jedenástej sérii nájazdov rozhodol o víťazstve St. Louis 4:3 na ľade Ottawy Patrik Berglund, ktorý skóroval ako jediný z 22 hráčov. Ottawa dostala zápas do predĺženia vďaka dvom gólom Jeana-Gabriela Pageaua v posledných troch minútach. Pageau najskôr zaskočil Jakea Allena strelou z nulového uhla a sekundu pred koncom tretej časti vyrovnal na 3:3. Senators sa okrem prehry musia vyrovnať aj so stratou brankárskej jednotky Craiga Andersona, ktorý v druhej tretine utrpel zranenie dolnej časti teda a nahradil ho Andrew Hammond.

Minnesota získala dôležité body v boji o play off, keď vyhrala s Coloradom 6:3. Autorom víťazného gólu bol Charlie Coyle, ktorý potom skóroval aj do prázdnej bránky. Dva góly zaznamenal aj Nino Niederreiter. V drese Avalanche debutoval po výmene z Arizony útočník Mikkel Boedker a zaznamenal asistenciu. Perfektný návrat do zostavy po trojzápasovej absencii predviedol kapitán Nashvillu Shea Weber. Skúsený obranca sa pod víťazstvo 5:3 nad Dallasom podpísal gólom a dvomi asistenciami.

Hokejisti New Yorku Islanders vyhrali vo Vancouveri 3:2. V ich bránke dostal tentokrát šancu Thomas Greiss, ktorý v predchádzajúcich štyroch dueloch kryl chrbát Jaroslavovi Halákovi. O osude zápasu rozhodol v 53. minúte obranca Thomas Hickey.

Sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - CALGARY FLAMES 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 8. Ferraro (Krug, Connolly), 57. Bergeron (Spooner, Krejčí) - 46. Nakládal (Jokipakka, Frolík). Brankári: Rask - Ortio, strely na bránku: 25:25, 17.565 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - CAROLINA HURRICANES 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Góly: 11. Henrique (Kennedy, Greene) - 25. Ryan (Slavin), 59. Nordström (Lindholm, Slavin), 60. Gerbe. Brankári: Schneider - Läck, strely na bránku: 30:19, 14.251 divákov.

OTTAWA SENATORS - ST. LOUIS BLUES 3:4 pp a sn (0:2, 1:1, 2:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 33. Dzingel (Phaneuf, Zibanejad), 58. Pageau (Stone, Karlsson), 60. Pageau (Ryan, Smith) - 4. Jaškin (Schwartz, Pietrangelo), 13. Schwartz (Backes, Shattenkirk), 31. Tarasenko (Shattenkirk, Schwartz), rozh. náj. Berglund. Brankári: Anderson (34. Hammond) - Allen, strely na bránku: 43:48, 17.207 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - PITTSBURGH PENGUINS 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
Góly: 25. Richards (Schmidt, Chimera), 37. Kuznecov (Williams, Burakovsky), 54. Niskanen (Bäckström) - 7. Malkin (Hagelin, Dumoulin), 24. Hörnqvist (Määttä, Crosby). Brankári: Holtby - Murray, strely na bránku: 37:30, 18.506 divákov.

BUFFALO SABRES - EDMONTIN OILERS 1:2 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Góly: 50. O'Reilly (Reinhart, Pysyk) - 1. McDavid (Eberle), 64. McDavid. Brankári: Lehner - Talbot, strely na bránku: 32:41, 19.070 divákov.

MINNESOTA WILD - COLORADO AVALANCHE 6:3 (3:1, 0:2, 3:0)
Góly: 11. Niederreiter (Pominville), 12. Pominville (Niederreiter), 18. Haula (Dumba, Scandella), 46. Coyle (Parise), 59. Coyle (Suter, Parise), 60. Niederreiter (Pominville) - 1. Iginla (Barrie, Boedker), 24. Bigras (Duchene, MacKinnon), 33. McLeod (Skille, Mitchell). Brankári: Dubnyk - Varlamov (21. Pickard), strely na bránku: 30:33, 19.107 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - DALLAS STARS 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Góly: 13. Smith (Ribeiro, Weber), 22. Järnkrok (Neal, Bitetto), 30. Weber (Josi, Smith), 30. Ekholm (Wilson, Arvidsson), 46. Neal (Weber, Johansen) - 13. Roussel (Eakin), 37. Spezza (Jamie Benn, Klingberg), 51. Fiddler (Goligoski, Roussel). Brankári: Rinne - Niemi (30. Lehtonen), strely na bránku: 34:38, 17.113 divákov.

WINNIPEG JETS - FLORIDA PANTHERS 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
Góly: 26. Byfuglien (Ehlers, Scheifele), 28. Copp (Burmistrov) - 14. Smith (Trocheck, Kampfer), 42. Smith (Trocheck, Purcell), 44. Jágr (Jokinen, Kulikov). Brankári: Pavelec - Luongo, strely na bránku: 32:22, 15.294 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - NEW YORK ISLANDERS 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Góly: 11. Vey (Hutton), 51. D. Sedin (H. Sedin) - 5. Hamonic (Martin, Cizikas), 35. Lee (Hickey, Okposo), 53. Hickey. Brankári: Markström - Greiss, strely na bránku: 33:24, 18.264 divákov.

Andrej Sekera (Edmonton) 23:06 0 0 0 2 3 0
Zdeno Chára (Boston) 24:42 0 0 0 0 0 0
Marko Daňo (Winnipeg) 11:33 0 0 0 0 0 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/