NHL: Islanders zaspali úvod, Halák po prehre: Taký štart sme nechceli

Hokejista Detroitu Red Wings Andreas Athanasiou (v popredí) sa teší po strelení gólu v zápase zámorskej hokejovej NHL proti Coloradu Avalanche v Detroite 19. novembra 2017. Druhý sprava Slovák Tomáš Tatar. Foto: TASR/AP

Na základe výšky svojej mzdy účastník tohtoročných MS navyše príde o 408.536 dolárov.

New York 20. novembra (TASR) - New York 20. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar si v noci na pondelok v zámorskej NHL pripísal asistenciu. Detroit však prehral doma s Coloradom 3:4 po predĺžení. Hostia bodovali naplno, hoci ešte sedem minút pred koncom tretej tretiny prehrávali o dva góly.

O vyrovnanie sa postarali Naiľ Jakupov s Carlom Söderbergom a triumf Avalanche zariadil v 63. minúte Nathan MacKinnon. Red Wings síce bodovali v piatom domácom zápase v rade, ale vzhľadom na priebeh im môže výsledok mrzieť. Na strely prehrali jasne 24:37. "Pravdepodobne sme získali o bod viac, ako sme si za predvedený výkon zaslúžili, lebo sme nehrali dobre. Myslím si, že súper počas celého zápasu lepšie korčuľoval ako my. No ak sa vám naskytne šanca ukradnúť dva body, mali by ste ju využiť," hodnotil pre nhl.com stretnutie tréner Detroitu Jeff Blashill. Do obrany "červených krídel" sa vrátil Danny DeKeyser, ktorý vynechal predchádzajúcich 17 stretnutí pre zranenie nohy.

Hráči New Yorku Islanders v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali na ľade Caroliny 2:4. Halák kryl v zápase 28 striel. Hurricanes položili základ svojho triumfu už v prvej tretine, po štyroch minútach viedli 2:0, po úvodnej dvadsaťminútovke 3:1. "Pri prvom góle sme zaspali na vhadzovaní. Halák nemal žiadnu šancu. Pri druhom to bol nešťastný odraz, keď sa puk dostal do siete od korčule nášho obrancu (Adama Pelecha, pozn. red.). Z ničoho nič sme prehrávali 0:2," poznamenal tréner "ostrovanov" Doug Weight. Halák v úvodnom dejstve čelil 13 strelám súpera, ktorý na neho pálil z každej možnej pozície. "V prvej tretine nás prevýšili. Samozrejme, nebol to z našej strany štart, aký sme si želali," povedal slovenský brankár pre Newsday. Hurricanes oplatili newyorskému tímu štvrtkovú prehru 4:6. Dvomi gólmi a asistenciou sa na triumfe podieľal fínsky útočník Teuvo Teräväinen, ktorý odohral svoj jubilejný stý zápas v drese Caroliny. "Disponujeme štyrmi vyrovnanými útokmi, z ktorých každý môže skórovať. Všetko je to o sebavedomí. Vždy sa vám hrá lepšie s úsmevom na tvári," vyznal sa Teräväinen, ktorému zdatne sekundoval krajan Sebastian Aho (1+2).

NY Rangers zdolali Ottawu 3:0 aj vďaka výkonu svojej brankárskej jednotky. Skúsený Henrik Lundqvist zlikvidoval všetkých 20 súperových striel a zapísal si druhé čisté konto v sezóne, 63. v profiligovej kariére. "Jazdci" sa po slabšom úvode rozbehli, dosiahli siedme víťazstvo z uplynulých deviatich duelov. Naopak Ottawa vonku prvýkrát v sezóne nezískala ani bod. Center "senátorov" Matt Duchene nebodoval ani v piatom zápase od výmeny z Colorada. Zápas nedohral obranca hostí Mark Borowiecki, ktorý po zákroku Brendana Smitha tvrdo narazil hlavou do mantinelu a zostal ležať na ľade. Na chvíľu upadol do bezvedomia, po zápase mu diagnostikovali otras mozgu. "Bol to nešťastný moment. Verím, že bude v poriadku," povedal Smith, ktorý dostal za svoj zákrok päťminútový trest.

Nováčik z Las Vegas v súboji dvoch popredných tímov Západnej konferencie zvíťazil doma nad Los Angeles 4:2. Golden Knights vybojovali v domácej T-Mobile Arene ôsmy triumf z deviatich zápasov. Duel nevyšiel brankárovi "kráľov" Jonathanovi Quickovi, ktorý inkasoval tri góly z prvých deviatich striel a už v 12. minúte prenechal miesto medzi žŕdkami Darcymu Kuemperovi. Anaheim si poradil s Floridou 3:2, keď sa mohol oprieť o svojho brankára Johna Gibsona, ktorý predviedol až 50 úspešných zákrokov.

NHL - sumáre:
CAROLINA HURRICANES - NEW YORK ISLANDERS 4:2 (3:1, 1:0, 0:1)
Góly: 2. Aho (Teräväinen, Faulk), 4. Teräväinen (Aho, Hanifin), 18. Lindholm (Di Giuseppe, Skinner), 38. Teräväinen (Faulk, Aho) – 11. Leddy, 54. Tavares (Leddy, Barzal). Brankári: Ward - HALÁK, strely na bránku: 32:29, 11.390 divákov.

DETROIT RED WINGS - COLORADO AVALANCHE 3:4 pp (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)
Góly: 15. Abdelkader (Larkin, Ouellet), 40. Athanasiou (TATAR), 52. Kronwall (Nyquist, Zetterberg) – 20. Johnson (Barrie, Toninato), 54. Jakupov (Wilson, Johnson), 60. Söderberg (MacKinnon, Barrie), 63. MacKinnon (Landeskog). Brankári: Howard - Bernier, strely na bránku: 24:37, 19.515 divákov.

NEW YORK RANGERS - OTTAWA SENATORS 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 25. Hayes (Fast, Vesey), 45. Grabner (Staal, Zuccarello), 58. Zibanejad (Zuccarello, Kreider). Brankári: Lundqvist - Anderson, strely na bránku: 27:20, 17.524 divákov.

ANAHEIM DUCKS - FLORIDA PANTHERS 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Góly: 19. Manson, 26. Rakell (Wagner, Perry), 42. Montour (Perry, Vatanen) – 36. Trocheck (Yandle, Barkov), 58. Yandle (Barkov, Trocheck). Brankári: Gibson - Luongo, strely na bránku: 28:52, 17.174 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - LOS ANGELES KINGS 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)
Góly: 1. Karlsson (Smith), 10. Eakin (Leipsic), 12. Karlsson (Smith), 59. Tuch (Eakin) – 29. Lewis (Iafallo), 52. Pearson (Kempe, Doughty). Brankári: Lagace - Quick (12. Kuemper), strely na bránku: 40:29, 18.211 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 18:33 0 1 1 -1 2 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 60:00 4/32 87,5
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Gudas dostal za faul na Perraulta desaťzápasový dištanc

Český hokejista Radko Gudas si v zámorskej NHL nezahrá desať zápasov. Obranca Philadelphie si vyslúžil dištanc za faul na útočníka Winnipegu Mathieua Perraulta v prvej tretine minulotýždňového duelu (2:3 pp). Na základe výšky svojej mzdy účastník tohtoročných MS navyše príde o 408.536 dolárov.

Gudas v súboji proti Winnipegu sekol ležiaceho Perraulta do krku a následne dostal dvojminútový trest. Po zhliadnutí videozáznamu rozhodca trest zmenil na päť minút+DKZ. Disciplinárna komisia profiligy zobrala do úvahy, že Gudas je známy tvrdými zákrokmi a v jeho prípade išlo o recidívu. Informovali o tom zámorské médiá.

Štatistiky slovenských hokejistov v základnej časti zámorskej NHL k 20. novembru 2017:

Peter Budaj (Tampa Bay) 3 1 69 10 87,3 3,33

/za menom a klubovou príslušnosťou nasleduje počet odohratých zápasov, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných zápasov, víťazstiev, počet úspešných zákrokov, inkasovaných gólov, percentuálna úspešnosť zásahov a priemer inkasovaných gólov na zápas/