Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika

NHL: Halák víťazne proti Anaheimu, Marinčin s asistenciou

Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák zariadil 24 úspešnými zákrokmi domáce víťazstvo Bostonu 3:1 nad Anaheimom v zápase zámorskej NHL. Foto: TASR/AP

Toronto na domácom ľade zdolalo Floridu 6:1, jednou asistenciou k tomu prispel aj slovenský obranca Martin Marinčin. Bol to pre neho prvý bod v ročníku.

New York 21. decembra (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák zariadil 24 úspešnými zákrokmi domáce víťazstvo Bostonu 3:1 nad Anaheimom v zápase zámorskej NHL. Jeho český spoluhráč David Pastrňák sa prezentoval gólom a dvoma asistenciami.

Halák siahal na druhé čisté konto za sebou, ktoré mu napokon pokazil v 56. minúte svojim premiérovým gólom v NHL obranca Ducks Josh Mahura. Boston ukončil deväťzápasovú sériu prehier s Anaheimom, "káčerov" zdolal prvýkrát od 31. októbra 2013. "Posledné dva zápasy sme hrali veľmi dobre v obrane, čím mal brankár jednoduchšiu situáciu. Vždy však potrebujete veľké zákroky a tie dnes Halák predviedol najmä v druhej tretine počas oslabení," povedal podľa nhl.com tréner Bruins Bruce Cassidy. Halák sa medzi žrde postavil v druhom zápase za sebou, predtým vychytal nulu s Montrealom. "Bol to kvalitný tímový výkon, pretože sme hrali dobre vzadu aj vpredu a chalani perfektne korčuľovali," tradične skromne okomentoval Halák pre klubovú stránku svoje jedenáste víťazstvo v sezóne a dodal: "Boli sme agresívni, keď si to situácia vyžadovala a hrali sme koncentrovane celých 60 minút." Traja bostonskí hráči dosiahli kariérne míľniky, český útočník David Krejčí sa dostal na hranicu 600 bodov, David Backes zaznamenal 300. asistenciu a Torey Krug ako prvý rodák z USA nazbieral 200 asistencií v drese Bruins.

Toronto na domácom ľade zdolalo Floridu 6:1, jednou asistenciou k tomu prispel aj slovenský obranca Martin Marinčin. Bol to pre neho prvý bod v ročníku. Dvadsaťšesťročný Marinčin dostal šancu namiesto chorého Igora Ožiganova a v NHL nastúpil prvýkrát od 10. novembra. Vo svojom siedmom zápase sezóny strávil na ľade vyše 19 minút a okrem asistencie zaznamenal aj menší trest a štyri strely. Víťazstvo Maple Leafs režírovali štvorbodoví Auston Matthews (2+2) a Morgan Rielly (0+4), dva góly dal John Tavares, ktorý vyzdvihol kvality Matthewsa. "Pri ňom sa zdá, aké je to všetko jednoduché. Ale v tejto lige nie je jednoduché sa presadiť a on to dokáže takmer v každom zápase. Svedčí to o jeho skvelých schopnostiach. Bez debaty má jednu z najlepších striel v súťaži, sme radi, že ho máme v tíme," povedal Tavares o Matthewsovi, ktorý ako 59. hráč v modernej ére NHL (od 1943/1944) strelil aspoň 19 gólov v prvých 21 zápasoch sezóny. V drese Toronta to pred ním dokázal len Wendel Clark v ročníku 1993-94.

Arizona s Richardom Pánikom doma prehrala s Montrealom Tomáša Tatara 1:2, Slováci sa bodovo nepresadili. Hrdinom zápasu bol brankár Canadiens Carey Price, ktorý chytil 36 striel a ako 35. brankár histórie NHL sa dostal na métu 300 víťazstiev. Spomedzi brankárov Montrealu to dokázal len Jacques Plante (314). Na čele štatistík je Martin Brodeur, ktorý zaznamenal počas kariéry 691 víťazstiev. "Carey Price je svetová trieda. Mali sme dosť šancí, ale on ich zlikvidoval. Chalani pracovali tvrdo, nemôžem im nič vyčítať," povedal zámorským médiám tréner Coyotes Rich Tocchet. Pánik bol na ľade 17 a pol minúty a pripísal si mínusku, na strane hostí hral Tatar len necelých 13 minút, dvakrát vystrelil na bránku a dve minúty strávil na trestnej lavici. Tatar nebodoval v šiestom zápase za sebou. Špeciálny zápas odohrali Max Domi (Montreal) a Alex Galchenyuk (Arizona), ktorých si kluby pred sezónou vymenili. "Bola to zábava, veľa emotívnych spomienok. Hral som tu tri roky, ale mám pocit, že 20," povedal Domi pre tsn.ca.

Tampa Bay s obrancom Erikom Černákom uspela na ľade Calgary 5:4 po samostatných nájazdoch. Lightning tak získali minimálne bod v jedenástom zápase za sebou, čo sa im podarilo štvrtýkrát v klubovej histórii. Víťazstvo Tampy Bay vychytal Louis Domingue, ktorý natiahol osobnú sériu na sedem víťazstiev. "S ním za chrbtom sa cítime sebavedomo. V predĺžení a potom aj v nájazdoch nás podržal a dal nám šancu vyhrať," povedal o svojom brankárovi kapitán "bleskov" Steven Stamkos, ktorý svoj 700. zápas v kariére okorenil gólom. Tampa Bay má na konte 56 bodov a vedie poradie celej NHL. Černák odohral 16:35 minúty a zaznamenal dve trestné minúty. O víťazstve "bleskov" rozhodol v siedmej sérii nájazdov J.T. Miller.

Philadelphia vydrela tesné víťazstvo 2:1 v Nashville najmä vďaka obetavému výkonu vo vlastných oslabeniach. "Letci" ubránili šesť presiloviek domácich vrátane dvoch minút pri hre troch proti piatim. Pod vedením nového trénera Scotta Gordona tak Flyers vyhrali aj druhý zápas. Druhé víťazstvo vo svojom druhom zápase v kariére vychytal 20-ročný Carter Hart, ktorý zastavil 31 striel. Pittsburgh vyhral nad Minnesotou 2:1, oba góly Penguins zaznamenal Bryan Rust a potvrdil skvelú streleckú formu. V posledných šiestich zápasoch sa presadil osemkrát.

Columbus si poradil s New Jersey 2:1, keď rozdielový gól dal na začiatku druhej tretiny z trestného strieľania Cam Atkinson. Hostia už len znížili zásluhou Taylora Halla, ale ani jeho 200. gól v kariére neodvrátil tretiu prehru Devils za sebou. Brankár New Jersey Mackenzie Blackwood zaznamenal vo svojom prvom štarte od začiatku v NHL 36 zákrokov. "Je smutné, keď hráte dobre, ale nestačí to na víťazstvo. Mrzí ma to najmä kvôli Mackenziemu, ktorý nás naozaj podržal," povedal Hall.

Chicago zvíťazilo v Dallase 5:2 a prvýkrát od konca októbra uspelo v dvoch zápasoch za sebou. Pod triumf sa bilanciou 2+1 podpísal hviezdny útočník Blackhawks Patrick Kane. Brankár Vegas Marc-Andre Fleury sa osamostatnil na deviatom mieste histórie NHL v počte vychytaných víťazstiev. Tridsaťštyriročný Kanaďan si pripísal 19 úspešných zákrokov proti NY Islanders (4:2), zaznamenal 424. víťazstvo v kariére a predbehol Tonyho Esposita.

Nikolaj Ehlers zariadil štvrtým hetrikom v kariére víťazstvo Winnipegu na ľade San Jose 5:3. Dvadsaťdvaročný dánsky útočník strelil v 57. minúte rozdielový gól na 4:3 a potom kurióznym spôsobom zavŕšil hetrik. Počas power-play Sharks ho v úniku zahákoval Joe Pavelski, čím mu znemožnil zakončiť do prázdnej bránky a rozhodcovia uznali technický gól. "Dva góly som dal do takmer prázdnej bránky, pri treťom do nej puk ani neprišiel, ale dôležité sú dva body. Moji spoluhráči hrali dnes perfektne, dostal som od nich pekné nahrávky," povedal muž zápasu Ehlers pre tsn.ca. Veterán San Jose Joe Thornton si pripísal 1040. asistenciu v kariére, čím na desiatom mieste historických tabuliek vyrovnal zápis Marcela Dionnea.

Sumáre:

BOSTON BRUINS - ANAHEIM DUCKS 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Góly: 29. Pastrňák (Krug, Backes), 39. Krug (Marchand, Pastrňák), 46. Krejčí (Marchand, Pastrňák) - 56. Mahura (Rowney). Brankári: HALÁK - Gibson, strely na bránku: 31:25, 17.565 divákov.

CAROLINA HURRICANES - DETROIT RED WINGS 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Góly: 22. Svečnikov (Faulk, de Haan) - 12. Kronwall, 33. Nielsen (Jensen, Kronwall), 44. Ericsson (Bertuzzi, Glendening), 60. Larkin. Brankári: Mrázek - Bernier, strely na bránku: 39:24, 13.548 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - NEW JERSEY DEVILS 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 5. Foligno (Dubois, Jones), 22. Atkinson z tr. str. - 31. Hall (Palmieri). Brankári: Bobrovskij - Blackwood, strely na bránku: 38:30, 15.595 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - NASHVILLE PREDATORS 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 6. Voráček (Couturier, Gudas), 29. Giroux (Konecny) - 25. Bonino (Järnkrok, Ellis). Brankári: Hart - Rinne, strely na bránku: 31:32, 19.142 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - MINNESOTA WILD 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 14. Rust (Guentzel), 49. Rust (Guentzel) - 8. Greenway (Coyle, Brodin). Brankári: DeSmith - Dubnyk, strely na bránku: 37:41, 18.435 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - FLORIDA PANTHERS 6:1 (1:0, 2:0, 3:1)

Góly: 19. Matthews (Marner, Rielly), 24. Matthews (Rielly, Kapanen), 32. Kadri (Brown, Rielly), 43. Tavares (Matthews, Kadri), 46. Tavares (Marner, MARINČIN), 56. Marner (Matthews, Rielly) - 51. Borgström (McCann, Vatrano). Brankári: Andersen - Luongo (46. Reimer), strely na bránku: 26:26, 19.329 divákov.

DALLAS STARS - CHICAGO BLACKHAWKS 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Góly: 29. Seguin (Benn, Gurianov), 47. Fedun (Benn, Radulov) - 2. DeBrincat (Sikura, Kämpf), 18. Gustafsson (DeBrincat, Kane), 22. Kane (Anisimov, Murphy), 59. Kane (Kämpf), 59. Perlini (DeBrincat). Brankári: Bishop - Ward, strely na bránku: 28:29, 18.532 divákov.

ARIZONA COYOTES - MONTREAL CANADIENS 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 27. Ekman-Larsson (Schmaltz, Chychrun) - 21. Weber (Petry, Drouin), 42. Byron (Danault, Shaw). Brankári: Kuemper - Price, strely na bránku: 37:28, 11.149 divákov.

CALGARY FLAMES - TAMPA BAY LIGHTNING 4:5 pp a sn (3:1, 0:2, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 5. Bennett (Tkachuk, Hanifin), 8. Monahan (Lindholm, Gaudreau), 13. Backlund (Bennett), 58. Gaudreau - 4. Palát (Point, Kučerov), 24. Stamkos (Erne, Kučerov), 26. Killorn (Gourde, McDonagh), 56. Girardi (Cirelli), rozh. náj. J. T. Miller. Brankári: Rittich - Domingue, strely na bránku: 37:36, 19.289 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - ST. LOUIS BLUES 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Góly: 26. Horvat (Pettersson, Edler), 27. Gaudette, 43. Leivo (Granlund), 52. Virtanen (Edler, Horvat), 56. Eriksson (Virtanen) - 47. Tarasenko (Schenn). Brankári: Markström - Allen, strely na bránku: 29:30, 18.261 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - NEW YORK ISLANDERS 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)

Góly: 29. Pirri (Schmidt, Eakin), 47. Karlsson (Theodore, Schmidt), 48. Šťastný (Smith, Holden), 60. Schmidt - 19. Barzal (Bailey), 20. Nelson (Eberle, Pulock). Brankári: Fleury - Greiss, strely na bránku: 47:21, 18.226 divákov.

SAN JOSE SHARKS - WINNIPEG JETS 3:5 (2:3, 1:0, 0:2)
Góly: 2. Kane (Thornton), 12. Pavelski (Labanc, E. Karlsson), 40. Donskoi (Kane) - 1. Byfuglien, 13. Ehlers (Wheeler, Chiarot), 14. Appleton (Petan, Lemieux), 57. Ehlers (Wheeler, Scheifele), 59. Ehlers (Wheeler, Scheifele).
Brankári: Jones - Hellebuyck, strely na bránku: 44:24, 17.213 divákov.

Martin Marinčin (Toronto) 19:04 0 1 1 0 4 2

Tomáš Tatar (Montreal) 12:44 0 0 0 0 2 2

Richard Pánik (Arizona) 17:36 0 0 0 -1 0 0

Erik Černák (Tampa Bay) 16:35 0 0 0 0 0 2

Jaroslav Halák (Boston) 59:42 24/25 96,0%

/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/