Brankár New Yorku Islanders Slovák Jaroslav Halák a hráč Philadelphie Flyers Brandon Manning v zápase zámorskej hokejovej NHL vo Philadelphii v sobotu 9. januára 2015. Foto: TASR/AP

Washington vyhral v New Yorku nad Rangers po predĺžení.

New York 9. januára (TASR) - Slovenskému hokejovému brankárovi Jaroslavovi Halákovi nevyšiel ani ďalší duel v NHL. Jeho tím New York Islanders prehral na ľade Philadelphie 0:4, napriek tomu si Halák pripísal 27 zákrokov a mal 87,1-percentnú úspešnosť. Od druhej tretiny ho postupne prekonali Michael Raffl, Jevgenij Medvedev, Matt Read aj Sean Couturier. Na druhej strane si shutout pripísal Steve Mason, keď zneškodnil všetkých 20 pokusov "ostrovanov".

Halákovi sa od návratu do zostavy svojho tímu zatiaľ nedarí. V oboch uplynulých dueloch dostal príležitosť, no inkasoval dovedna sedem gólov. Ôsmy dostali Islanders pri prehre 1:4 s Washingtonom do prázdnej bránky. Vo Philadelphii síce dostal Halák štyri góly, ale ani pri jednom nemal veľa šancí na úspech. Islanders sklamali najmä v ofenzíve, keď vyprodukovali len 20 striel na bránku. "Niektorí hráči by sa mali zobudiť a začať hrať. Nemôžeme odohrať viac zápasov za sebou bez ofenzívy. Toto je nová NHL. Skúsení hráči podávajú dobré výkony, ale ďalší by mali nájsť stratenú formu. V opačnom prípade možno s generálnym manažérom Garthom Snowom pristúpime k zmenám v zostave," povedal pre nhl.com nespokojný kouč Islanders Jack Capuano. Hrdinom Flyers bol okrem brankára Masona, ktorý zaznamenal štvrtý shutout v sezóne, aj trojbodový Matt Read (1+2). "Letci" vyhrali tretí zápas za sebou.

Zdeno Chára si v noci na nedeľu vylepšil štatistiky o jednu asistenciu, no jeho Boston prehral na ľade Ottawy tesne 1:2 po predĺžení. Tridsaťosemročný bek zaznamenal v 38 zápasoch tejto sezóny 21 kanadských bodov (5+16). Do štatistík sa Chára zapísal v 41. sekunde druhej tretiny, keď jeho nahodený puk od modrej čiary tečoval pred brankárom mladý český útočník David Pastrňák. O víťazstve Senators rozhodol 37,5 sekundy pred koncom predĺženia Mark Stone, ktorý obišiel bránku Tuukku Raska a na dvakrát Fína prekonal. "Vždy treba hľadať pozitíva. Dnes sme získali vonku bod, čo je fajn. Ottawa si za dnešný výkon o ten bod viac zaslúžila," povedal zámorským médiám Rask. Senators na neho vypálili 40 striel, aktívny bol aj Boston, ktorý zamestnal Craiga Andersona 34 pokusmi.

Toronto utrpelo na ľade San Jose debakel 0:7, ale slovenský obranca Maple Leafs Martin Marinčin pri tom nebol, pretože sa nezmestil na súpisku. Sharks vyrovnali najvyššie víťazstvo v prebiehajúcej sezóne, keď 14. novembra vyhral Nashville nad Winnipegom takisto 7:0. "Žraloci" sa z takéhoto vysokého víťazstva bez inkasovaného gólu tešili naposledy 14. februára 2001, keď zdolali Chicago Blackhawks tiež 7:0. Darilo sa českému útočníkovi Tomášovi Hertlovi, ktorý dal dva góly a pridal asistenciu, štvrtý shutout v sezóne si za 28 zásahov pripísal Martin Jones. "Viac sme si nemohli želať. Dávali sme góly, brankár chytal skvele. Úžasný zápas," povedal pre espn.com obranca Justin Braun, ktorý si pripísal tri asistencie. V San Jose zatiaľ platí, že vždy vyhral tím, ktorý skóroval prvý - šesťkrát sa to podarilo domácim a 12-krát hosťom.

"Králi" z Los Angeles prehrali so St. Louis Blues 1:2 po nájazdoch. Slovenský útočník Marián Gáborík v tretej sérii vyrovnal na 1:1, ale napokon o víťazstve hostí rozhodol až v siedmej sérii Troy Brouwer. Blues tak ukončili sériu piatich prehier. Oba góly v riadnom čase padli v druhej tretine v priebehu necelých troch minút. Skóre otvoril 11. gólom v sezóne Anže Kopitar, ale krátko na to vyrovnal obranca Alex Pietrangelo. Gáborík bol na ľade 16 minút a 19 sekúnd a zaznamenal tri strely.

O víťazstve Washingtonu na ľade New Yorku Rangers 4:3 rozhodol svojím druhým gólom v zápase ruský útočník Alexander Ovečkin. Kapitán Capitals sa tak dostal na hranicu 499 gólov a už len jeden zásah ho delí od toho, aby sa stal 43. hokejistom v NHL s métou 500 gólov. "Snažím sa ísť od zápasu k zápasu, aby som bol úprimný, nerozmýšľal som nad míľnikom 500 gólov. Teraz, keď mi chýba už len jeden, tak to asi budem mať v hlave, ale som najmä rád, že sme otočili tento zápas a vyhrali," povedal Ovečkin, ktorý zo všetkých gólov v NHL strelil najviac proti Henrikovi Lundqvistovi (20). Pred víťazným gólom nevyužil tutovku Derek Stepan, puku sa zmocnil Ovečkin a po sóle cez celé klzisko rozhodol. Zápas mal zaujímavý priebeh. Capitals viedli 2:0, ale "jazdci" v priebehu necelých ôsmich minút v tretej tretine skóre otočili. Duel dostal do predĺženia 5,7 sekundy pred sirénou Nicklas Bäckström.

Pittsburgh vyhral v Montreale 3:1, keď 33 zásahov zaznamenal Marc-Andre Fleury. O víťazstve rozhodol svojím prvým gólom v sezóne Bryan Rust, triumf poistil v oslabení do prázdnej bránky Eric Fehr. Carolina stratila v Columbuse trojgólové vedenie, ale napokon odchádzala z ľadu spokojná, pretože v predĺžení rozhodol Jordan Staal. Prvý gól v kariére strelil útočník Blue Jackets Josh Anderson, v drese Hurricanes zaznamenal 300. bod Kris Versteeg.

Víťazstvo Minnesoty v Dallase 2:1 vychytal Devan Dubnyk, ktorý zlikvidoval 34 striel Stars. Prekonal ho len najlepší strelec NHL Jamie Benn, ktorý si pripísal 25. zásah v sezóne. Wild vyhrali nad Dallasom prvýkrát v sezóne na štvrtý pokus. Arizona umlčala strelcov Nashvillu a vyhrala doma 4:0. Svoje druhé čisté konto v sezóne zaznamenal nováčik v bránke Coyotes Louis Domingue, keď zaznamenal 26 zásahov. Svoj 200. gól v NHL strelil Antoine Vermette. Tampa Bay vyhrala vo Vancouveri 3:2 po predĺžení, v ktorom rozhodol Nikita Kučerov.

sumáre:

PHILADELPHIA FLYERS - NEW YORK ISLANDERS 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
22. Raffl (Couturier, Read), 29. Medvedev (Read, Del Zotto), 51. Read (Streit, Laughton), 56. Couturier (Gudas, Raffl). Brankári: Mason - HALÁK, strely na bránku: 31:20, 19.874 divákov.

NEW YORK RANGERS - WASHINGTON CAPITALS 3:4 pp (0:1, 0:1, 3:1 - 0:1)
46. Lindberg (Moore, McDonagh), 50. Hayes (McDonagh, Brassard), 54. Stalberg (Yandle, Hayes) - 20. Ovečkin, 24. Williams (Schmidt), 60. Bäckström (Williams, Niskanen), 62. Ovečkin (Schmidt). Brankári: Lundqvist - Holtby, strely na bránku: 26:31, 18.006 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - CAROLINA HURRICANES 3:4 pp (0:1, 1:2, 2:0 - 0:1)
36. Atkinson, 45. Wennberg (Saad, Savard), 52. Anderson (Rychel, Dubinsky) - 11. Nestrašil (Lindholm, Hanifin), 22. Versteeg (E. Staal, Faulk), 28. Liles (Nordström, J. Staal), 63. J. Staal (Slavin). Brankári: Korpisalo - Ward, strely na bránku: 24:30.

MONTREAL CANADIENS - PITTSBURGH PENGUINS 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
31. Subban (Markov, Plekanec) – 28. Hörnqvist (Kessel, Malkin), 35. Rust (Bonino, Dumoulin), 60. Fehr. Brankári: Condon - Fleury, strely na bránku: 34:32, 21.288 divákov.

OTTAWA SENATORS - BOSTON BRUINS 2:1 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
14. Zibanejad (Karlsson, Michálek), 65. Stone (Karlsson, Turris) – 21. Pastrňák (CHÁRA, Bergeron). Brankári: Anderson - Rask, strely na bránku: 40:34, 19.125 divákov.

SAN JOSE SHARKS - TORONTO MAPLE LEAFS 7:0 (0:0, 4:0, 3:0)
25. Burns (Martin, Pavelski), 29. Nieto (Wingels, Burns), 36. Pavelski (Hertl, Thornton), 38. Hertl (Braun, Thornton), 45. Karlsson (Tierney, Braun), 50. Donskoi (Wingels, Vlasic), 52. Hertl (Braun, Vlasic). Brankári: Jones - Bernier, strely na bránku: 31:28, 17.281 divákov.

DALLAS STARS - MINNESOTA WILD 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
57. Jamie Benn (Sharp, Spezza) - 24. Carter (Haula, Stoll), 32. Vanek (Coyle). Brankári: Niemi - Dubnyk, strely na bránku: 35:25, 18.532 divákov.

ARIZONA COYOTES - NASHVILLE PREDATORS 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
24. Vermette (Doan, Rieder), 41. Rieder (Hanzal), 58. Rieder (Ekman-Larsson, Vermette), 60. Duclair. Brankári: Dominque - Hutton, strely na bránku: 29:26, 12.345 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - TAMPA BAY LIGHTNING 2:3 pp (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
16. Bärtschi (Horvat, Weber), 58. Horvat (Hutton, Biega) - 4. Killorn (Kučerov, Namestnikov), 53. Filppula (Stralman, Callahan), 64. Kučerov (Namestnikov, Stralman). Brankári: Markström - Vasilevskij, strely na bránku: 23:35, 18.335 divákov.

LOS ANGELES KINGS - ST. LOUIS BLUES 1:2 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
30. Kopitar (Lucic) - 33. Pietrangelo (Tarasenko, Lehterä), rozh. náj. Brouwer. Brankári: Quick - Elliott, strely na bránku: 27:16, diváci: 18.413.

Zdeno Chára (Boston) 21:37 0 1 1 0 0 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 16:19 0 0 0 0 3 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 60:00 4/31 87,1
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/