Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Chicago prehralo s Rangers 0:1 pp, Hossovi neuznali gól pre ofsajd

Hokejista New Yorku Rangers Derek Stepan (vľavo) a hráč Chicaga Blackhawks Slovák Marián Hossa bojujú o puk v zápase zámorskej hokejovej NHL v Chicagu 9. decembra 2016. Foto: TASR/AP

V ďalšom zápase Detroit s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom podľahol doma Columbusu 1:4.

New York 10. decembra (TASR) - V šiestich zápasoch NHL v noci na sobotu sa predstavil poltucet slovenských hokejistov, všetci však vyšli bodovo naprázdno. Z triumfu sa tešil iba útočník Marek Hrivík, ktorého New York Rangers vyhrali na ľade Chicaga 1:0 po predĺžení.

O víťazstve "jazdcov" rozhodol v 55. sekunde predĺženia obranca Nick Holden. Významnou mierou sa na dvojbodovom úspechu podieľal brankár Antti Raanta, ktorý v dueli proti svojmu bývalému klubu zneškodnil všetkých 26 striel domácich a prvýkrát v sezóne si udržal čisté konto. Celkovo dosiahol piaty shutout v profiligovej kariére. "Bolo skvelé sem prísť a zachytať si. Cítil som trochu nervozitu, ale som rád, že sa zápas skončil naším víťazstvom," spokojne konštatoval fínsky brankár, ktorý obliekal dres Chicaga v rokoch 2013-2015. Raanta prvýkrát v sezóne odchytal dva zápasy v rade, to však nijako nenahlodáva pozíciu tímovej jednotky Henrika Lundqvista. "Všetci vedia, že 'Hank' je naším brankárom číslo jeden. Momentálne sa však viac darí Anttimu, preto dostal šancu," vysvetlil tréner Rangers Alain Vigneault.

Blackhawks sa mohli ujať vedenia v šiestej minúte tretej tretiny zásluhou Mariána Hossu, ktorý namieril presne medzi nohy obrancu Ryana McDonagha a betóny Raantu. Gól mu ale rozhodcovia po videokonzultácii neuznali pre ofsajd. Jeho overenie si na základe tzv. coach's challenge vyžiadal kouč newyorského tímu Vigneault. Slovenský krídelník tak doplatil na nové pravidlo, ktoré umožňuje trénerom raz za zápas prehodnodiť diskutabilnú situáciu. "Bolo to kruté. Ani som si nevšimol, že to bolo tak blízko ofsajdu. No s dnešnou technológiou a novým pravidlom je to hra o centimetre. Vytvorili toto pravidlo a my sa s tým musíme vyrovnať. Je to však frustrujúce. Liga chce zvýšiť počet gólov, no pre toto pravidlo bude veľa gólov neuznaných," povedal pre zámorské médiá Hossa, ktorý si tak na 15. presný zásah sezóny musí ešte počkať. Piaty najlepší ligový strelec odohral 20 minút a zapísal si mínusku, jeho spoluhráč Richard Pánik vyslal počas takmer 14 minút na Raantu tri strely. "Jastrabi" sa museli už ôsmy zápas v rade zaobísť bez kapitána Jonathana Toewsa, ktorý laboruje so zranením chrbta, ich defenzívu oslabila absencia zadáka Brenta Seabrooka (zranenie v hornej časti tela). Kvalitný výkon podal v domácej bránke Scott Darling, ktorý predviedol 36 úspešných zákrokov. Hrivík odohral takmer 14 minút s jedným streleckým pokusom. Rangers vyhrali tretí zápas z uplynulých štyroch a ako prvý tím v sezóne pokorili 100-gólovú hranicu.

V ďalšom zápase Detroit s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom podľahol doma Columbusu 1:4. Blue Jackets potvrdili vynikajúcu formu a dosiahli piate víťazstvo v rade. Svojím premiérovým gólom v NHL sa na ňom podieľal český útočník Lukáš Sedlák, ktorý pridal aj jednu asistenciu. Brankár "modrokabátnikov" Sergej Bobrovskij sa zaskvel 31 zákrokmi a už v šiestom stretnutí po sebe neprehral v riadnom hracom čase. Prekonal ho iba Dylan Larkin, ktorý v 25. minúte počas presilovky vyrovnal na priebežných 1:1. Tatar odohral 18 minút a zápas dokončil s dvoma mínuskami a tromi strelami, Jurčo (7:49 min.) ohrozil Bobrovského jednou strelou. V domácej bránke duel nedochytal Čech Petr Mrázek, ktorého po treťom inkasovanom góle zo 17 striel vystriedal Jimmy Howard.

Edmonton v zostave s Andrejom Sekerom prehral na ľade Minnesoty 2:3 po nájazdoch. Rozhodujúci nájazd premenil v šiestej sérii center "divochov" Eric Staal, ktorý si krásnym blafákom vychutnal Cama Talbota v bránke Oilers. Tí tak utrpeli štvrtú prehru v rade, naopak hráči Wild zvíťazili v treťom stretnutí po sebe. Brankár Minnesoty Devan Dubnyk zaznamenal 25 úspešných zákrokov a proti svojmu bývalému klubu má tak bilanciu 8-1-1. Sekera ho ohrozil jednou strelou, na ľade strávil vyše 29 minút. Washington triumfoval na ľade Buffala 4:1, prvý presný zásah v súťaži a hneď aj s prívlaskom víťazný oslavoval český útočník v službách Capitals Jakub Vrána.

NHL - sumáre:

BUFFALO SABRES - WASHINGTON CAPITALS 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
53. Okposo (Ristolainen, R. O'Reilly) - 27. Oshie (Beagle, Bäckström), 33. Vrána (Kuznecov, Orlov), 55. Carlson (Bäckström, Johansson), 59. Johansson (Oshie, Orlov). Brankári: Lehner - Grubauer, strely na bránku: 28:29, 18.234 divákov.

DETROIT RED WINGS - COLUMBUS BLUE JACKETS 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
25. Larkin (Vanek, Nielsen) - 4. Atkinson, 29. Dubinsky (Atkinson, Savard), 34. Sedlák (Gagner, Nutivaara), 60. Gagner (Sedlák, S. Jones). Brankári: Mrázek (34. Howard) - Bobrovskij, strely na bránku: 33:25, 20.027 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - ST. LOUIS BLUES 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
27. Parenteau (Hall, Henrique) - 2. Fabbri (Hunt, Tarasenko), 26. Reaves (Pietrangelo, Brodziak), 30. Schwartz (Steen, Tarasenko), 52. Fabbri (Tarasenko, Lehterä). Brankári: Kinkaid - Allen, strely na bránku: 21:32, 16.514 divákov.

MINNESOTA WILD - EDMONTON OILERS 3:2 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0)
25. Dumba (Niederreiter, Pominville), 42. Zucker (Granlund), rozh. nájazd Staal - 20. Draisaitl (Pouliot, Pitlick), 56. Nugent-Hopkins (Klefbom, Eberle). Brankári: Dubnyk - Talbot, strely na bránku: 36:27, 19.019 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - NEW YORK RANGERS 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Gól:
61. Holden (Stepan, McDonagh). Brankári: Darling - Raanta, strely na bránku: 26:37, 21.770 divákov.

ANAHEIM DUCKS - SAN JOSE SHARKS 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
5. Rakell (Theodore, Perry), 16. Vermette (Theodore, Ritchie), 55. Lindholm (Ritchie) - 20. Burns (Marleau, Pavelski), 29. Labanc (Couture, Ward). Brankári: Bernier - M. Jones, strely na bránku: 32:24, 17.174 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 18:15 0 0 0 -2 3 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 7:49 0 0 0 0 1 0
Marián Hossa (Chicago) 20:08 0 0 0 -1 0 0
Richard Pánik (Chicago) 13:43 0 0 0 0 3 0
Marek Hrivík (NY Rangers) 13:57 0 0 0 0 1 0
Andrej Sekera (Edmonton) 29:09 0 0 0 0 1 0

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/