Hokejista Philadelphie Flyers Claude Giroux (28) a hráč Detroitu Red Wings Slovák Tomáš Tatar počas súboja pri mantineli v zápase zámorskej hokejovej NHL vo Philadelphii 15. marca 2016. Foto: TASR/AP

Najslabší tím ligy z Toronta zaknihoval druhý triumf v sérii. Kanadský zástupca aj vďaka asistencii slovenského obrancu Martina Marinčina zdolal Tampu Bay 4:1.

New York 16. marca (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar zaznamenal v noci na stredu v súboji zámorskej NHL dva kanadské body za gól a asistenciu, jeho Detroit však podľahol Philadelphii 3:4. "Červené krídla" utrpeli druhú prehru v rade a v závere základnej časti ich čaká tuhý boj o účasť v play off. Momentálne patrí Detroitu postupová priečka vo Východnej konferencii, ale práve Flyers na nich strácajú už len bod a majú dva zápasy k dobru.

Detroit začal súboj s konkurentom o postup do bojov o Stanleyho pohár katastrofálne, po prvej tretine prehrával 0:2 a na strely 3:23. Red Wings sa potom zobudili, neustále doťahovali náskok domácich, ale vyrovnať sa im nepodarilo. V 35. minúte dal o sebe prvýkrát vedieť Tatar. V rohu obral o puk českého obrancu Radka Gudasa, perfektne našiel Pavla Dacjuka a ruský útočník znížil na 2:3. O štyri minúty však aj s dávkou šťastia vrátil Flyers dvojgólové vedenie produktívny obranca Shayne Gostisbehere. V tretej časti Detroit poriadne zatlačil svojho súpera, keď na strely vyhral 21:9, ale ujal sa len Tatarov pokus 3:46 min pred koncom. Slovenský útočník svojim 19. gólom v sezóne bekhendovou dorážkou ešte vykresal nádej na zvrat, no Flyers si už víťazstvo udržali. "Od druhej tretiny sme hrali dobrý hokej, ale už to nestačilo. Prišli sme sem vyhrať, nepodarilo sa to, ale už sme hlavami na štvrtkovom zápase v Columbuse, kde chceme uspieť," povedal zámorským médiám tréner Detroitu Jeff Blashill. Tatar nazbieral v 69 zápasoch 41 bodov za 19 gólov a 22 asistencií a je druhým najproduktívnejším hráčom Detroitu. Druhý slovenský útočník Tomáš Jurčo nedostal šancu, na jeho mieste debutoval kanadský krídelník Anthony Mantha, ktorého Red Wings draftovali v 1. kole v roku 2013. Philadelphia zdolala Detroit v domácom prostredí 11. krát za sebou a na svojom ľade neprehrala s Red Wings od roku 1997.

Najslabší tím ligy z Toronta zaknihoval druhý triumf v sérii a tretí z posledných štyroch zápasov. Kanadský zástupca aj vďaka dvom asistenciám slovenského obrancu Martina Marinčina zdolal Tampu Bay 4:1. Mladý slovenský obranca bol na ľade viac ako 26 minút a naštartoval akciu, po ktorej Ben Smith strelil v polovici tretej tretiny víťazný gól. "Bol to môj deviaty zápas za Maple Leafs a konečne som aj skóroval," povedal pre nhl.com Smith, ktorý prišiel minulý mesiac zo San Jose. Marinčin si potom pripísal asistencie v záverečných dvoch minútach zápasu pri góloch, ktoré Toronto strelilo do prázdnej bránky. Celkovo zaznamenal tri plusové body a prvýkrát v sezóne získal v zápase viac ako jeden bod. Dvadsaťštyriročný obranca má v prebiehajúcej sezóne na konte 5 asistencií. V uplynulých zápasoch dostáva od trénera Mikea Babcocka poriadnu dávku dôvery a je najvyťaženejším hráčom tímu.

Prvým tímom, ktorý si vybojoval postup do vyraďovačky, je Washington. Capitals si v noci na stredu poradili s Carolinou 2:1 po predĺžení a so ziskom 105 bodov sú jasne najlepším tímom súťaže. O víťazstve Capitals, ktorým stačil na playoffovú poistku bod, rozhodol svojim 42. gólom v sezóne a 517. v kariére najlepší kanonier súťaže Alexander Ovečkin. Washington postúpil do play off ôsmykrát z posledných deviatich ročníkov a podarilo sa mu to najrýchlejšie od sezóny 2009-10. "Sme hrdí na našu bilanciu a výsledky a teší nás, že máme istotu play off. Do konca základnej časti máme ešte 12 zápasov a musíme ich odohrať čo najlepšie," povedal zámorským médiám útočník Justin Williams. Ovečkin strelil svoj 17. gól v predĺžení v kariére a v historickej tabuľke je druhý za veteránom Floridy Jaromírom Jágrom (19). Brankár Caps Braden Holtby dosiahol 42. víťazstvo v sezóne a stanovil klubový rekord Capitals, keď predbehol legendárneho Olaf Kölziga.

"Žraloci" zo San Jose zdolali Boston s kapitánom Zdenom Chárom 3:2. Víťazný gól strelil 6:37 minúty pred koncom Joonas Donskoi, keď tečoval strelu Joela Warda. Sharks po Washingtone zdolali ďalší silný tím a prvýkrát od januára zaznamenali dve domáce víťazstvá za sebou. Do klubových dejín Sharks sa zapísal obranca Brent Burns, ktorý strelil svoj 26. gól v sezóne a pri asistencii na víťazný gól zaznamenal 64. bod. V oboch štatistikách vyrovnal lotyšského obrancu Sandisa Ozolinša, ktorý tieto čísla dosiahol v drese San Jose v sezóne 1993-94. "Musí vyhrať Norrisovu trofej. Hrá neskutočne dobre a je na ľade pri každej dôležitej situácii," povedal na adresu obrancu skúsený center Joe Thornton. Výborný výkon vo svojom treťom štarte po výmene z Toronta zaznamenal brankár James Reimer, ktorý v deň svojich 28. narodenín chytil 21 striel Bruins. Chára bol na ľade 23 minút a 29 sekúnd a napriek prehre zaznamenal "plusku."

Hokejisti NY Islanders stále bez zraneného brankára Jaroslava Haláka prehrali v Pittsburghu 1:2 po nájazdoch. Nováčika Jeana-Francoisa Berubeho prekonal len obranca Kris Letang. V riadnom čase strelil jediný gól Penguins Chris Kunitz, ktorý nastúpil na svoj 800. zápas v kariére. Na konte má 645 bodov, z toho 237 gólov počas 14 sezón v dresoch Penguins, Anaheimu Ducks a Atlanty Thrashers. Druhú asistenciu si pri jeho góle pripísal Sidney Crosby, natiahol bodovú sériu na deväť zápasov a po ôsmykrát v kariére dosiahol hranicu 70 bodov.

Florida si deň po prehre 2:3 na ľade NY Islanders, kde viedla 2:0, napravila chuť v Montreale. Panthers zvíťazili na ľade Canadiens 4:1 a priblížili sa k postupu do play off. S 87 bodmi sa opäť dostali na čelo Atlantickej divízie pred Boston. Gól a asistenciu zaznamenal Vincent Trocheck, ktorý hrá vo veľkej forme a v uplynulých štyroch dueloch nazbieral osem bodov. "V poslednom čase hrá veľmi dobre. Perfektne korčuľuje a nabral sebavedomie. Je to veľmi podceňovaný hráč, čo je vlastne dobre, pretože mu súperi nevenujú toľko pozornosti," povedal pre nhl.com na adresu svojho spoluhráča český veterán Jaromír Jágr, ktorý zaznamenal 1111. asistenciu v kariére. V bránke Floridy dostal šancu Al Montoya a chytil 27 striel domácich. Ottawa zdolala Minnesotu 3:2, keď 7,1 sekundy pred koncom tretej tretiny vyrovnal Mika Zibanejad a potom 30,4 sekundy pred záverom predĺženia rozjasal domáce publikum obranca Erik Karlsson. "Hrali sme výborne 59 minút a 50 sekúnd, ale v závere sme prišli o všetko," povedal pre nhl.com tréner Wild John Torchetti.

Los Angeles Kings stále bez zraneného Mariána Gáboríka vyhrali v Dallase 5:2. Svoj 1200. zápas v kariére oslávil asistenciou skúsený center Vincent Lecavalier. Tréner Stars Lindy Ruff viedol v NHL 1400. duel v kariére.

Sumáre NHL:

PITTSBURGH PENGUINS - NEW YORK ISLANDERS 2:1 pp a sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
16. Kunitz (Dumoulin, Crosby), rozh. náj. Letang - 55. Okposo (Lee, Nielsen). Brankári: Fleury - Berube, strely na bránku: 34:26, 18.456 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - CAROLINA HURRICANES 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
22. Williams (Chimera), 62. Ovečkin (Kuznecov) - 31. Staal. Brankári: Holtby - Läck, strely na bránku: 31:26, 18.506 divákov.

MONTREAL CANADIENS - FLORIDA PANTHERS 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
38. Galchenyuk (Pacioretty, Barberio) - 12. Trocheck (Campbell, Smith), 26. Bjugstad (Ekblad, Purcell), 33. Hudler (Trocheck), 52. Barkov (Huberdeau, Jágr). Brankári: Condon - Montoya, strely na bránku: 28:36, 21.288 divákov.

OTTAWA SENATORS - MINNESOTA WILD 3:2 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
34. Hoffman (Karlsson, Zibanejad), 60. Zibanejad (Stone, Karlsson), 65. Karlsson (Wideman, Ryan) - 2. Niederreiter (Fontaine, Haula), 46. Carter (Granlund, Coyle). Brankári: Anderson - Dubnyk, strely na bránku: 20:25, 18.966 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - DETROIT RED WINGS 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)
6. Raffl (Streit, Schultz), 7. Simmonds (Schenn, Giroux), 28. Raffl (Bellemare, VandeVelde), 39. Gostisbehere - 23. Athanasiou (Sheahan, Nyquist), 35. Dacjuk (TATAR), 57. TATAR (Dacjuk, Green). Brankári: Mason - Mrázek, strely na bránku: 46:37, 19.806 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - TAMPA BAY LIGHTNING 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
34. Carrick (Holland, Greening), 50. Smith (Grabner, Michálek), 59. Hyman (Smith, MARINČIN), 60. Parenteau (Hyman, MARINČIN) - 47. Boyle (Stralman). Brankári: Bernier - Vasilevskij, strely na bránku: 24:27, 18.874 divákov.

DALLAS STARS - LOS ANGELES KINGS 2:5 (1:3, 1:2, 0:0)
9. Goligoski, 27. Eakin - 1. Versteeg (Scuderi, Kopitar), 6. Toffoli (Shore), 18. Kopitar (Lucic, Scuderi), 22. Brown (Clifford, Carter), 35. Lewis (Lecavalier). Brankári: Lehtonen (22. Niemi) - Enroth, strely na bránku: 26:22, 18.532 divákov.

SAN JOSE SHARKS - BOSTON BRUINS 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
9. Karlsson (Donskoi, Couture), 32. Burns (Hertl, Thornton), 47. Donskoi (Ward, Burns) - 12. Krejčí (Pastrňák, Krug), 18. Eriksson (Krejčí). Brankári: Reimer - Rask, strely na bránku: 27:23, 16.624 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 13:41 1 1 2 1 2 0
Martin Marinčin (Toronto) 26:41 0 2 2 3 0 0
Zdeno Chára (Boston) 23:29 0 0 0 1 1 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Zdroj videí: nhl.com