Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica

Hokejisti Detroitu Red Wings Tomáš Tatar (vpravo) a Alexei Marchenko, archívne foto Foto: TASR/AP

Červené krídla si aktuálne držia druhú voľnú kartu, pred Flyers majú tesný jednobodový náskok, letci však majú dva zápasy k dobru.

New York 18. marca (TASR) - Hokejisti Detroitu Red Wings v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom zvíťazili v noci na piatok v zámorskej NHL na ľade Columbusu Blue Jackets 3:1 a vrátili sa v tabuľke Východnej konferencie na poslednú postupovú pozíciu, keď z nej vytlačili Philadelphiu. "Červené krídla" si aktuálne držia druhú voľnú kartu, pred Flyers majú tesný jednobodový náskok, "letci" však majú dva zápasy k dobru.

Hrdinom duelu bol brankár Jimmy Howard, ktorý zaznamenal 27 úspešných zákrokov a iba minúta ho delila od 22. shutoutu v kariére. "Chalani odviedli úžasnú robotu. Celý večer tuho bojovali a čistili priestor predo mnou, nedovolili súperovi, aby sa dostal do zápasu. Výrazne mi uľahčili prácu," poďakoval sa spoluhráčom Howard, ktorého citoval oficiálny portál súťaže. Detroit viedol po prvej tretine 1:0, v 48. minúte strelil svoj 13. gól v sezóne Henrik Zetterberg, ktorý sa tak s 309 gólmi vyrovnal Brendanovi Shanahanovi na ôsmom mieste klubovej histórie. V 53. zvýšil na 3:0 Darren Helm, domáci stihli už iba skorigovať skóre zásluhou Alexandra Wennberga, ktorý presne minútu pred koncom tretej tretiny využil presilovku. Jeho gól bol pre Blue Jackets prvý na domácom ľade po 156 minútach a dvoch sekundách, čo je najdlhšia negatívna séria v klubových dejinách. Tím z Ohia prehral tretí domáci zápas v sérii. Tomáš Tatar sa počas 13 minút prezentoval dvoma streleckými pokusmi, druhý slovenský krídelník v službách Detroitu Tomáš Jurčo sa do zostavy hostí nezmestil.

V ôsmich nočných zápasoch nebodoval ani jeden slovenský hokejista. Toronto s obrancom Martinom Marinčinom podľahlo Floride 1:4. Panthers si tak udržali líderskú pozíciu v tabuľke Atlantickej divízie, vybojovali jubilejné 40. víťazstvo v sezóne a už iba tri ich delia od klubového rekordu zo sezóny 1999/2000. Fínsky útočník Jussi Jokinen, ktorý sa vrátil do zostavy "panterov" po jednozápasovej absencii, sa pod triumf podpísal dvoma gólmi v priebehu deviatich minút. "Nestarnúci" český veterán Jaromír Jágr sa tešil zo svojho 24. gólu v sezóne. Marinčin ohrozil Roberta Luonga v bránke Floridy dvoma strelami, pričom s časom 24:25 bol druhým najvyťaženejším hráčom svojho tímu a pripísal si aj plusový bod.

"Diabli" z New Jersey strelili vo víťaznom dueli s Minnesotou (7:4) sedem gólov, najviac v sezóne a ukončili tak trojzápasovú domácu sériu prehier. Útočník Devils Mike Sislo strelil svoje prvé dva góly v NHL. Zadák "divochov" Ryan Suter stanovil nový klubový rekord obrancu s 38. asistenciou v sezóne. Pittsburgh otočil súboj s Carolinou z 0:2 na 4:2 a dosiahol štvrtý triumf v rade. Dva góly, vrátane víťazného v závere druhej tretiny, strelil kapitán Penguins Sidney Crosby, ktorý si tak natiahol osobnú bodovú sériu na desať zápasov. Po siedmy raz v kariére prekonal hranicu 30 gólov v ročníku, viackrát to v klubovej histórii dokázali iba Jaromír Jágr (10) a Mario Lemieux (11).

O triumfe Dallasu 4:3 nad Tampu Bay rozhodol dvoma gólmi vrátane víťazného vlaňajší najproduktívnejší hráč základnej časti Jamie Benn. S 36 gólmi tak prekonal svoje kariérne maximum z minulej sezóny. Stars museli trikrát doháňať náskok súpera, obrat naštartoval Stephen Johns svojím premiérovým gólom v NHL. Benn pridal ku dvom gólom asistenciu, Cody Eakin ich nazbieral tri. Stars, ktorí si upevnili post lídra v Centrálnej divízii, si pred zápasom uctili niekdajšieho kapitána Brendena Morrowa, ktorý ukončil kariéru. Tréner dallaských "hviezd" Lindy Ruff vyrovnal zápis Rona Wilsona na piatom mieste histórie s 1401 odkoučovanými duelmi na striedačkách tímov NHL.

Anže Kopitar zariadil víťazstvo Los Angeles nad New Yorkom Rangers 4:3 po predĺžení. Tvorca hry "kráľov" v 56. minúte vyrovnal stav na 3:3 a v druhej minúte predĺženia zavŕšil svojím druhým gólom víťazný obrat LA. Slovinský center strelil v tomto ročníku už štyri góly v predĺžení, čím stanovil nový klubový rekord. Predošlý držali bývalý slovenský reprezentant a v súčasnosti útočník Dukly Trenčín Jozef Stümpel a Yanick Perreault, ktorí dali v jednej sezóne tri góly. Stümpelovi sa to podarilo v ročníku 1999/2000. Kings si zlepšili sezónnu bilanciu v predĺženiach na 11:3.

Sumáre NHL:

COLUMBUS - DETROIT 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
59. Wennberg (Atkinson, Jenner) - 11. Glendening (Sheahan, Athanasiou), 48. Zetterberg (Abdelkader, Larkin), 53. Helm. Brankári: Bobrovskij - Howard, strely na bránku: 19:27, 14.415 divákov.

NEW JERSEY - MINNESOTA 7:4 (3:1, 3:1, 1:2)
1. Smizh-Pelly (Kennedy, Zajac), 2. Sislo, 18. Boucher (Palmieri, Merrill)23. Smith-Pelly (Kennedy), 33. Henrique (Blandisi), 33. Sislo (Blandisi, Severson), 48. Henrique (Smith-Pelly, Kennedy) - 15. Niederreiter (Granlund, Spurgeon), 30. Spurgeon (Koivu, Suter), 45. Fontaine (Jones, Haula), 56- Koivu (Coyle, Parise). Brankári: Dubnyk (Kuemper) - Kinkaid, strely na bránku: 25:32, 15.114 divákov.

PITTSBURGH - CAROLINA 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)
14. Crosby, 28. Crosby (Cole, Hagelin), 54. Bonino (Kessel, Hagelin) - 1. Di Giuseppe, 6. Nash (Skinner, Terry). Brankári: Murray - Läck, strely na bránku: 48:33, 18.455 divákov.

TORONTO - FLORIDA 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
37. Rielly (Grabner, Sošnikov) - 21. Jokinen, 30. Jokinen, 58. Jágr (Campbell), 60. Purcell (Bjugstad, Hudler). Brankári: Bernier - Luongo, strely na bránku: 33:32, 18.922 divákov.

NASHVILLE - NY ISLANDERS 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
10. Neal (Jarnkrok), 29. Ellis (Johansen, Ekholm), 30. Johnasen (Neal, Bitetto), 60. Watson (Fisher, Josi) - 27. Pulock (Tavares), 42. Nelseon (Hickey). Brankári: Rinne - Greiss, strely na bránku: 32:22, 17.113 divákov.

DALLAS - TAMPA BAY 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)
15. Spezza (Ničuškin), 26. Ja. Benn (Eakin), 50. Johns (Eakin, Ja. Benn), Ja. Benn (Eakin, Seguin) - 13. Kučerov (Killorn, Šustr), 24. Stamkos (Kučerov, Stralman), 38. Stamkos (Killorn, Hedman). Brankári: Lehtonen - Bishop, strely na bránku: 33:20, 18.532 divákov.

ARIZONA - SAN JOSE 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
14. Stone (Tanguay), 59. Doan (Dahlback, Domi), 60. Vermette (Stone, Connauton) - 35. Hertl (Martin, Thornton). Brankári: Smith - Jones, strely na bránku: 22:28, 13.005 divákov.

LA KINGS - NY RANGERS 4:3 pp (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
12. Brown (Carter, Schenn), 45. Clifford (Carter, Brown), 56. Kopitar (Lucic, Doughty), 62. Kopitar (Muzzin, Carter) - 12. Miller, 34. Boyle (Stalberg), 43. Hayes (Klein, Miller). Brankári: Quick - Lundqvist, strely na bránku: 37:26, 18.230 divákov.

Zdroj videí: nhl.com