Slovenský hokejový útočník Marián Hossa na fotografii s Benom Huttonom. Foto: TASR/AP

Elitný krídelník strelil v 62. minúte svoj 12. gól v sezóne, hosťom nepomohol ani hetrik Travisa Zajaca.

New York 2. decembra (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa rozhodol v noci na piatok v zámorskej NHL o triumfe Chicaga nad New Jersey 4:3 po predĺžení. Elitný krídelník strelil v 62. minúte svoj 12. gól v sezóne, hosťom nepomohol ani hetrik Travisa Zajaca.

Pár sekúnd po tom, čo pokus útočníka "diablov" Mikea Cammalleriho v predĺžení zastavila žŕdka, sa puku chopil domáci Patrick Kane, nakorčuľoval si do útočného pásma a našiel Hossu. Ten si ešte vylepšil palebnú pozíciu a strelou na lapačku prekonal Coreyho Schneidera v bránke Devils. Pre slovenského krídelníka to bol štvrtý víťazný gól v sezóne, v tejto štatistike je druhý najlepší v celej lige, viac víťazných zásahov má na konte iba Jeff Carter z Los Angeles (6). Po zápase ho vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia. "Nebola to tvrdá strela, iba som sa snažil dostať puk na bránku. Myslím si, že brankár toho veľa nevidel," opísal Hossa svoj tretí tohtosezónny gól v predĺžení. Blackhawks uspeli aj bez svojho kapitána Jonathana Toewsa (zranenie v hornej časti tela), počas jeho absencie vyhrali tri zo štyroch zápasov. "Určite nám chýba. Samozrejme, keď sa vráti do zostavy, bude to pre nás obrovský prínos pre ofenzívu. Dobré je, že aj bez neho dokážeme nachádzať cestu k víťazstvu. Dnes to nebol z našej strany pekný hokej, ale získali sme dôležité dva body," pochvaľoval si Hossa, ktorý sa presadil po piatich bezbodových zápasoch. Počas 18 odohratých minút vyslal na Schneidera tri strely, rovnako ako jeho spoluhráč Richard Pánik, ktorý si zapísal aj plusku.

Chicago je s 35 bodmi najlepším tímom súťaže, naopak Devils klesli v tabuľke Východnej konferencie mimo postupové pozície. Na klziskách súperov utrpeli už šiestu prehru v rade, nepomohol im ani hetrik Zajaca, jeho druhý v NHL a prvý od 31. marca 2014. "Tri góly ma tešia, ale vymenil by som ich za víťazstvo, zvlášť vonku. Na ľade súperov sa nám nedarí, no myslím si, že môžeme byť hrdí za odvedený výkon," vyslovil sa center hostí. Do zostavy New Jersey sa po osemzápasovej absencii vrátil ofenzívny ťahúň Taylor Hall, bodovo však vyšiel naprázdno. Debut v súťaži absolvoval útočník "diablov" John Quenneville, ktorý je bratanec trénera Chicaga Joela Quennevillea.

Brankár Jaroslav Halák sa výrazným spôsobom podieľal na triumfe New Yorku Islanders na ľade Washingtonu Capitals (3:0), keď zneškodnil 38 striel a zaznamenal prvý shutout v sezóne, celkovo už 40. v kariére. Halák naposledy vychytal čisté konto vo februári v dueli proti New Jersey. "Ostrovania" natiahli víťaznú sériu na tri zápasy. "Vedeli sme, že to bude tesný zápas. Po dvoch tretinách za bezgólového stavu sme si v šatni povedali, že od začiatku záverečného dejstva do toho naplno vletíme s cieľom získať dva body. Myslím si, že sme odviedli skvelú prácu, v priebehu necelých piatich minút sme strelili tri rýchle góly a potom sme to už kontrolovali," povedal pre oficiálnu stránku profiligy Halák, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. Svoje mužstvo viackrát podržal, svoje umenie ukázal pri šanciach Toma Wilsona či Larsa Ellera. Vychytal tak štvrté víťazstvo v sezóne a najlepším možným spôsobom tak odpovedal na výkony svojho nemeckého brankárskeho kolegu Thomasa Greissa. "Náš brankár predviedol niekoľko dôležitých zákrokov, no celkovo to bol z našej strany sústredený výkon. Vrátili sme sa k hre, ktorá nás zdobila v minulosti, vedeli sme podržať puk na hokejkách a v útoku sme boli nebezpeční," spokojne konštatoval tréner Islanders Jack Capuano.

Andrej Sekera prispel dvoma asistenciami k víťazstvu Edmontonu vo Winnipegu 6:3, vďaka ktorému Oilers zastavili sériu troch prehier. Pre slovenského obrancu to bol prvý viacbodový zápas v ročníku, pripísal si asistencie s poradovým číslom päť a šesť. S minutážou 24:59 bol najvyťaženejším korčuliarom svojho tímu, pričom zaznamenal aj plusový bod, dve strely a zblokoval až šesť súperových striel. Zhodne dvoma gólmi a asistenciou prispeli k výhre Leon Draisaitl a Mark Letestu, kapitán "olejárov" Connor McDavid si obohatil štatistiky o tri body za prihrávky a svoju osobnú bodovú šnúru predĺžil už na sedem duelov. Zvýšil tak svoj náskok na čele tabuľky produktivity, ktorú vedie s 34 bodmi z 25 zápasov. V drese Jets sa predstavil aj Marko Daňo, ktorý nastúpil napriek krvavým šrámom v oblasti oka, zranenie utrpel v predchádzajúcom zápase s New Jersey po zásahu hokejkou od Kyle Quinceyho.

Los Angeles Kings aj vďaka gólovej prihrávke Mariána Gáboríka uspeli v Arizone proti Coyotes 4:3. Slovenský krádelník bol so šiestimi streleckými pokusmi najaktívnejším hráčom kalifornského tímu, počas 16 minút si odsedel aj dve trestné minúty. Zápas nevyšiel brankárovi Petrovi Budajovi, ktorý v prvej tretine inkasoval zo šiestich striel dva góly a musel prenechať miesto Jeffovi Zatkoffovi. Ten potom úspešne kryl 25 z 26 súperových striel a svojím výkonom vyburcoval mužstvo k obratu. "Je to môj prvý triumf vo farbách LA, o to som šťastnejší," vyznal sa Zatkoff.

Detroit v zostave s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom prehral s Floridou 1:2 po predĺžení. Prvý triumf v pozícii trénera Panthers zaknihoval Tom Rowe, rozhodol o ňom Fín Aleksander Barkov v tretej minúte extračasu. Český veterán v službách "panterov" Jaromír Jágr odohral svoj 1653. zápas v základnej časti NHL, čím prekonal slávneho Marka Recchiho a usadil sa na štvrtom mieste historického poradia.

Boston bez zraneného Zdena Cháru zdolal Carolinu 2:1 po nájazdovom rozstrele, o zisku dvoch bodov pre Bruins rozhodol český útočník David Pastrňák. V zápase medzi St. Louis a Tampou Bay (5:4) sa v drese domácich hetrikom blysol ruský kanonier Vladimir Tarasenko. Ostrostrelec s 91-kou na drese dosiahol už tretí hetrik v profiligovej kariére. "Je to najlepší hráč, s akým som kedy hral. Je to ničivá zbraň, máme šťastie, že ho máme v tíme," povedal na adresu Tarasenka obranca "bluesmanov" Kevin Shattenkirk, ktorý sa pod víťazstvo podpísal štyrmi bodmi (2+2). Buffalo si vďaka dvom gólom Jacka Eichela poradilo s New Yorkom Rangers 4:3.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - CAROLINA HURRICANES 2:1 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 60. Krug (Pastrňák, Krejčí), rozh. nájazd Pastrňák - 28. Hanifin (Skinner, Ryan). Brankári: Chudobin - Ward, strely na bránku: 35:30, 17.565 divákov.

BUFFALO SABRES - NEW YORK RANGERS 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)
Góly: 1. Larsson (McCabe, Gionta), 30. Gionta (M. Foligno), 53. Eichel (Okposo, Ristolainen), 55. Eichel (Reinhart, E. Kane) - 17. McDonagh (Stepan), 29. Nash (Vesey, Clendening), 32. Staal (Fast, Kreider). Brankári: Nilsson - Lundqvist, strely na bránku: 34:25, 18.047 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - DALLAS STARS 6:2 (1:1, 2:1, 3:0)
Góly: 9. Cole (Kessel, Schultz), 28. Hörnqvist (Malkin, Crosby), 40. Crosby (Sheary, Hörnqvist), 57. Sheary (Crosby, Schultz), 58. Fehr (Kühnhackl, Letang), 58. Bonino (S. Wilson, Cole) - 12. D. Shore (Eaves, Johns), 32. Seguin (Spezza, Klingberg). Brankári: Fleury - Niemi, strely na bránku: 40:35, 18.420 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - NEW YORK ISLANDERS 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
Góly: 44. Prince (Cizikas), 47. Nelson (Tavares, Bailey), 48. Chimera (Ladd). Brankári: Holtby - HALÁK, strely na bránku: 38:28, 18.506 divákov.

DETROIT RED WINGS - FLORIDA PANTHERS 1:2 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 2. Zetterberg - 19. Demers (Yandle, R. Smith), 63. Barkov (Marchessault). Brankári: Mrázek - Luongo, strely na bránku: 21:30, 20.027 divákov.

OTTAWA SENATORS - PHILADELPHIA FLYERS 2:3 pp (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)
Góly: 9. Hoffman (Mark Stone, Turris), 22. Dzingel (Phaneuf, Turris) - 37. Giroux (Voráček), 38. Del Zotto (Streit, Read), 61. Giroux (Voráček, Gostisbehere). Brankári: Condon - Mason, strely na bránku: 21:32, 14.334 divákov.

WINNIPEG JETS - EDMONTON OILERS 3:6 (2:1, 0:3, 1:2)
Góly: 1. Little (Wheeler, Stafford), 11. Laine (Enström, Ehlers), 42. Laine (Byfuglien, Wheeler) - 3. Letestu (Draisaitl, SEKERA), 21. Draisaitl (Lucic, McDavid), 26. Letestu (Lucic, McDavid), 32. Maroon (Kassian, Letestu), 48. Draisaitl (McDavid, Larsson), 48. Pouliot (SEKERA, Nugent-Hopkins). Brankári: Hellebuyck (48. Hutchinson) - Talbot, strely na bránku: 25:33, 15.294 divákov.

ST. LOUIS BLUES - TAMPA BAY LIGHTNING 5:4 (3:1, 1:1, 1:2)
Góly: 2. Tarasenko (Parayko), 10. Tarasenko (Steen, Shattenkirk), 14. Shattenkirk (Steen, Fabbri), 22. Shattenkirk (Steen, Tarasenko), 49. Tarasenko (Fabbri, Shattenkirk) - 11. Paquette (Drouin, Vermin), 35. T. Johnson (Kučerov, Palát), 42. Kučerov (Hedman, Boyle), 52. Paquette (Drouin, Vermin). Brankári: Allen - Vasilevskij (22. Bishop), strely na bránku: 26:26, 17.351 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - NEW JERSEY DEVILS 4:3 pp (0:1, 3:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 22. Krüger (Rasmussen, Seabrook), 33. Anisimov (Keith, Seabrook), 39. Hjalmarsson, 62. HOSSA (P. Kane, Keith) - 4. Zajac (Palmieri, Severson), 31. Zajac (Palmieri), 49. Zajac (Cammalleri). Brankári: Crawford - Schneider, strely na bránku: 33:33, 21.351 divákov.

ARIZONA COYOTES - LOS ANGELES KINGS 3:4 (2:1, 0:1, 1:2)
Góly: 1. Hanzal (Vrbata, Michael Stone), 19. Hanzal (Michael Stone, Ekman-Larsson), 54. Rieder (Goligoski, Martinook) - 13. King (Brown, Kopitar), 31. Nolan (Clifford, N. Shore), 54. Nolan, 56. Lewis (GÁBORÍK, Kopitar). Brankári: M. Smith - BUDAJ (21. Zatkoff), strely na bránku: 32:33, 11.327 divákov.

COLORADO AVALANCHE - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Góly: 31. Comeau (E. Johnson, Beauchemin), 35. Henley (Barrie) - 5. Saad (Hartnell, J. Johnson), 17. N. Foligno (Saad, Jones), 49. Jenner (Atkinson). Brankári: Varlamov - Bobrovskij, strely na bránku: 20:37, 12.141 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - ANAHEIM DUCKS 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Góly: 53. H. Sedin (Eriksson) - 24. Silfverberg (Fowler, Vatanen), 35. Kaše (Getzlaf, Ritchie), 58. Cogliano (Theodore). Brankári: Miller - Gibson, strely na bránku: 28:24, 17.627 divákov.

Peter Budaj (Los Angeles) 20:00 4/6 66,7

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/