NHL: Halák vyhlásený hviezdou zápasu, NY Islanders v Calgary zvíťazili

Jaroslav Halák, vyráža strelu Jiřího Hudlera z Calgary Flames Foto: TASR/AP

Tretí štart v profilige si pripísal na konto Marek Hrivík, jeho New York Rangers triumfovali v St. Louis.

New York 26. februára (TASR) - Hokejisti New Yorku Islanders v zostave s Jaroslavom Halákom zvíťazili v noci na piatok v zámorskej NHL na ľade Calgary Flames 2:1. Slovenský brankár kryl 31 striel a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. Tretí štart v profilige si pripísal na konto Marek Hrivík, jeho New York Rangers triumfovali v St. Louis 2:1. Slovenský útočník odohral vyše deväť minút a zaznamenal plusku.

Halák zaznamenal 16. víťazstvo v sezóne a pomohol Islanders k tretiemu triumfu za sebou na úvod najdlhšieho sedemzápasového tripu v sezóne. "Plamene" viedli od 5. minúty po góle Jiřího Hudlera, ale v ďalšom priebehu už Haláka neprekonali. Slovenský brankár držal svoj tím v hre a Islanders v polovici tretej tretiny vyrovnali zásluhou obrancu Thomasa Hickeyho. Víťazný obrat dokonal 17,8 sekundy pred koncom predĺženia Josh Bailey. Najlepšie zákroky predviedol Halák v druhej tretine, v ktorej zaznamenal 11 zásahov a zmaril šance Seana Monahana, Micheala Ferlanda, či Sama Bennetta. "Jaro bol dnes naozaj veľmi dobrý. Po 40 minútach sme neboli tam, kde sme chceli byť, ale brankár nás držal stále v hre. Povedali sme si, že do poslednej tretiny dáme všetko a uvidíme čo to dá. Toto sú víťazstvá tímu, ktorý chce hrať v play off. Nebolo to príliš pôsobivé, ale dôležitý je konečný stav," povedal pre nhl.com autor vyrovnávajúceho gólu Hickey, ktorý vyrastal práve v Calgary. Islanders sa najbližšie predstavia v Edmontone.

Toronto prerušilo sériu štyroch prehier a zdolalo na domácom ľade Carolinu 3:1. Slovenský obranca Martin Marinčin nastúpil po odchodoch Diona Phaneufa a Romana Poláka v prvej obrannej formácii a na ľade strávil 25 a 13 sekúnd. Počas najväčšej zápasovej porcie v sezóne sa do štatistík nezapísal a nevylepšil bilanciu 0+2. Dvadsaťštyriročný Marinčin odohral v prebiehajúcej sezóne viac ako 20 minút len v druhom zo 42 zápasov, v ktorých nastúpil. Oporami Maple Leafs boli brankár Jonathan Bernier, ktorý zaznamenal 30 zásahov a dvojbodový PA Parenteu. Toronto pred zápasom oznámilo, že zranení útočníci James van Riemsdyk a Joffrey Lupul už v tejto sezóne nenastúpia.

"Jazdci" z New Yorku aj s Mareko Hrivíkom vyhrali v tesnom zápase na ľade St. Louis 2:1, keď v tretej tretine rozhodol Chris Kreider. Najviac sa po zápase rozprávalo o brankárovi Henrikovi Lundqvistovi, ktorý sa stal mužom s najväčším počtom zásahov v histórii Rangers a ako prvý brankár v NHL zaznamenal 30 víťazstiev v desiatich z prvých jedenástich sezón v kariére. Lundqvist zaznamenal 35 zásahov a celkovo ich má na konte už 17.404, čím prekonal doterajšieho lídra Rangers Mikea Richtera (17.379). Švédsky brankár dosiahol 369. víťazstvo v kariére a na 16. mieste historických tabuliek vyrovnal Toma Barrassa. "Byť v spoločnosti takýchto mien je pre mňa veľká česť. Boli mojimi vzormi, keď som vyrastal," povedal Lundqvist pre nhl.com. Hrivík vo svojom treťom zápase v NHL odohral 9 minút a 4 sekundy, bol na ľade pri otváracom góle duelu, ktorý Tanner Glass, za čo si pripísal plusový bod.

Chicago zaznamenalo druhú prehru za sebou, keď v zápase s Nashvillom prišlo minimálne o bod v úplnom závere zápasu. Nerozhodný stav 1:1 zlomil minútu a 51 sekúnd pred treťou sirénou Calle Järnkrok a triumf poistil do prázdnej bránky Miikka Salomäki. Skvelý výkon podal brankár Pekka Rinne, ktorý chytil 38 striel Blackhawks. Nashville bodoval vonku v 10. zápase za sebou. "V poslednom čase hráme veľmi dobre a takéto víťazstvá zvyšujú naše sebavedomie," povedal Rinne pre nhl.com. Slovenský útočník Richard Pánik nastúpil na ľavom krídle prvej formácie Chicaga, ale celkovo bol na ľade len 9 minút a 10 sekúnd a zaznamenal jednu strelu. Druhý slovenský "jastrab" Marián Hossa pre zranenie stále chýbal.

Hokejisti Los Angeles bez zraneného Mariána Gáboríka vyhrali nad Edmontonom 2:1, keď priebeh duelu otočili v poslednej tretine. Víťazný gól v Staples Center strelil 5 minút a 50 sekúnd pred koncom Dwight King. "Králi" od zranenie Gáboríka strelili v šiestich dueloch len osem gólov, napriek tomu vyhrali tri zápasy za sebou. Kings opäť podržal brankár Jonathan Quick, ktorý zaznamenal 26 zásahov a pripísal si už 31. víťazstvo v sezóne. Viac ako 20 minút na ľade svojho bývalého tímu odohral za Oilers obranca Andrej Sekera, ktorý bol na ľade pri góle Zacka Kassiana na 1:0, ale potom neustrážil Tylera Toffoliho a po jeho dobiedzaní vyrovnal Jeff Carter. Český brankár Michal Neuvirth bol hrdinom Philadelphie vo víťaznom zápase 3:2 nad Minnesotou, keď 2,6 sekundy pred koncom zmaril fantastickým zákrokom lapačkou stopercentnú šancu Charlieho Coylea. Neuvirth schoval puk do lapačky tesne pred bránkovou čiarou a situáciu posudzoval aj videorozhodca. "Kým som to nevidel ma videu, tak som si nebol istý, či puk neskončil dnu. Bol to neskutočný zákrok a navyše v takom skvelom čase pre nás," povedal tréner Flyers Dave Hakstol.

Jasné víťazstvo Columbusu 6:1 nad New Jersey zariadil tromi gólmi a jednou asistenciou Nick Foligno. Kapitán Blue Jackets zaznamenal druhý hetrik v NHL, prvý dosiahol 4. apríla 2015 proti Pittsburghu. Po šiestich zápasoch sa do zostavy Floridy vrátil Alexander Barkov a dvomi gólmi pomohol "panterom" k víťazstvu 3:2 nad Arizonou. Český veterán Jaromír Jágr zaznamenal asistenciu a dosiahol 44. bod v sezóne. Vo veku 44 rokov sa stal najstarším hráčom NHL, ktorý získal v jednej sezóne viac ako 43 bodov. Florida má na čele Atlantickej divízie päťbodový náskok pred Tampou Bay a Bostonom. Winnipeg dve hodiny pred zápasom v Dallase skompletizoval výmenu Andrewa Ladda do Chicaga za slovenského útočníka Marka Daňa a tak na ľade Stars nastúpil už bez svojho bývalého kapitána. Jets aj bez neho vyhrali 6:3, hrdinom duelu bol Mark Scheifele, ktorý strelil gól a pridal tri asistencie. V kanadskom derby vyhral Vancouver nad Ottawou 5:3. Prvý trojbodový zápas v kariére zaznamenal obranca Matt Bartkowski, autor dvoch gólov a jednej asistencie. Senators prišli o štvorzápasovú víťaznú sériu.

SUMÁRE NHL

COLUMBUS BLUE JACKETS - NEW JERSEY DEVILS 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)
Góly: 6. Foligno (Calvert), 9. Foligno (Calvert, Karlsson), 20. Saad (Karlsson, Calvert), 34. Foligno (Savard, Karlsson), 39. Dubinsky (Foligno, Murray), 59. Bourque - 22. Boucher (Zajac, Severson). Brankári: Korpisalo - Schneider (21. Kinkaid), strely na bránku: 24:26, 12.590 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - MINNESOTA WILD 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Góly: 19. Gagner (Schenn), 26. Streit (Read, Voráček), 44. Bellemare (VandeVelde, White) - 23. Vanek (Spurgeon, Reilly), 34. Granlund (Vanek, Porter). Brankári: Neuvirth - Dubnyk, strely na bránku: 31:26, 18.631 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - CAROLINA HURRICANES 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 11. Boyes (Greening, Rielly), 26. Leivo (Parenteau, Lööv), 56. Parenteau (Kadri, Gardiner) - 17. Liles (E. Staal). Brankári: Bernier - Ward, strely na bránku: 29:31, 18.862 divákov.

FLORIDA PANTHERS - ARIZONA COYOTES 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Góly: 13. Trocheck (Campbell, MacKenzie), 31. Barkov (Bjugstad, Kulikov), 44. Barkov (Jágr, Jokinen) - 8. Doan (Martinook, Murphy), 55. Ekman-Larsson (Vermette, Doan). Brankári: Luongo - Domingue, strely na bránku: 25:24, 13.134 divákov.

ST. LOUIS BLUES - NEW YORK RANGERS 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Góly: 35. Brouwer (Šťastný, Bouwmeester) - 14. Glass (Girardi), 45. Kreider (Lindberg, Hayes). Brankári: Allen - Lundqvist, strely na bránku: 36:23, 17.524 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - NASHVILLE PREDATORS 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Góly: 26. Seabrook (Sekáč, Gustafsson) - 30. Arvidsson (Fisher), 59. Jarnkrök (Fisher), 59. Salomäki (Ellis). Brankári: Crawford - Rinne, strely na bránku: 39:32, 22.058 divákov.

DALLAS STARS - WINNIPEG JETS 3:6 (0:3, 2:0, 1:3)
Góly: 22. Spezza (Jamie Benn, Sharp), 24. Seguin (Ničuškin, Sharp), 43. Spezza (Sharp, Klingberg) - 16. Wheeler (Scheifele, Ehlers), 16. Enström (Byfuglien, Scheifele), 20. Armia (Trouba, Enström), 47. Scheifele (Ehlers, Enström), 48. Armia (Lowry, Thorburn), 56. Trouba (Scheifele, Armia). Brankári: Niemi (21. Lehtonen) - Hutchinson, strely na bránku: 30:28, 18.532 divákov.

CALGARY FLAMES - NEW YORK ISLANDERS 1:2 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 5. Hudler (Monahan, Gaudreau) - 50. Hickey (Martin, Cizikas), 65. Bailey (Tavares, Hamonic). Brankári: Ortio - HALÁK, strely na bránku: 32:34, 19.289 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - OTTAWA SENATORS 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
Góly: 5. Etem (Vey, Bartkowski), 35. Bartkowski (Granlund, Dorsett), 45. Bartkowski (Virtanen, Hamhuis), 51. Virtanen (Horvat, McCann), 60. Etem (Vey) - 10. Hoffman (Phaneuf, Pageau), 34. Stone (Phaneuf, Pageau), 38. Ryan (Methot). Brankári: Miller - Anderson, strely na bránku: 36:30, 18.570 divákov.

LOS ANGELES KINGS - EDMONTON OILERS 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Góly: 46. Carter (Toffoli, King), 55. King (Carter, Toffoli) - 39. Kassian (Hall, Draisaitl). Brankári: Quick - Talbot, strely na bránku: 36:27, 18.230 divákov.

SLOVÁCI V AKCII

Martin Marinčin (Toronto) 25:13 0 0 0 0 0 0
Andrej Sekera (Edmonton) 20:25 0 0 0 0 1 0
Richard Pánik (Chicago) 9:10 0 0 0 0 1 0
Marek Hrivík (NY Rangers) 9:04 0 0 0 1 1 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 64:42 1/32 96,9

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/