NHL: LA Kings s Budajom podľahli Tampe

Na snímke je brankár Los Angeles Kings Slovák Peter Budaj v zápase proti tímu Tampa Bay, 7.2.2016. Foto: TASRAP

Slovenský brankár v službách kráľov Peter Budaj kryl 16 striel, Marián Gáborík si pripísal na konto mínusku.

NNew York 8. februára (TASR) -Hokejisti Los Angeles Kings prehrali v noci na stredu v zámorskej NHL na ľade Tampy Bay Lightning 0:5. Slovenský brankár v službách "kráľov" Peter Budaj kryl 16 striel, Marián Gáborík si pripísal na konto mínusku. Detroit v zostave s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom podľahol Columbusu 2:3 po predĺžení, obaja slovenskí útočníci zaznamenali mínusový bod. Toronto bez obrancu Martina Marinčina zdolalo Dallas 3:1.

Kings neskórovali v druhom zápase za sebou a po výprasku vo Washingtone zaznamenali rovnakú prehru aj na ľade Tampy Bay. Budaj v predposlednom stretnutí na štvorzápasovom tripe inkasoval päť gólov z 21 striel. "Zápas mu nevyšiel. Prvý a posledný gól boli lacné a nemal by ich dostať. Je skúsený a mal by lepšie chytať aj vonku," povedal tréner Kings Darryl Sutter na adresu Budaja podľa lakingsinsider.com. "Králi" vyšli gólovo naprázdno siedmykrát v sezóne a v riadnom čase neskórovali už deväť tretín, pretože naposledy vyhrali vo Philadelphii 1:0 po predĺžení. "Začali sme dobre a vypracovali sme si šance. Dopadlo by to inak, keby sme ich premenili. Tlačili sme sa do ofenzívy a dostávali sme góly z brejkov," povedal zámorským médiám kapitán LA Anže Kopitar. Slovenský krídelník Marián Gáborík bol na ľade necelých 16 minút, zaznamenal mínusový bod, dve strely a dve trestné minúty. V bránke "bleskov" žiaril Ben Bishop, ktorý chytil 26 striel a zaznamenal prvý shutout v sezóne. Debut v NHL zaznamenal obranca Paul LaDue.

Columbus vo svojom historicky poslednom zápase v detroitskej Joe Louis Arene vyhral 3:2 po predĺžení, keď o všetkom rozhodol obranca Seth Jones. Víťazný gól pobúril fanúšikov Red Wings, pretože krátko pred ním rozhodcovia prehliadli faul na kapitána Henrika Zetterberga. Švédovi vyrazil z rúk hokejku Brandon Dubinsky a z následného prečíslenia Jones bombou prekonal Petra Mrázeka. Jones dal v tejto sezóne už tretí gól v predĺžení a v tejto štatistike sa vyrovnal slovenskému útočníkovi Chicaga Blackhawks Mariánovi Hossovi. Lídrom je útočník Los Angeles Jeff Carter so štyrmi zásahmi v nadstavenom čase. Blue Jackets tak odvrátili trojzápasovú sériu prehier. "Je to dôležité víťazstvo, o to viac, že sme zastavili krvácanie vonku," povedal pre nhl.com tréner Blue Jackes John Tortorella. Slovenským útočníkom Red Wings Tatarovi ani Jurčovi zápas veľmi nevyšiel, keď obaja zaznamenali len po "mínuske." Tatar hral rovných 17 minút a mal jednu strelu, Jurčo absolvoval len 10 striedaní (7:11 minúty) a takisto raz vystrelil. Na svoj prvý bod v sezóne zatiaľ čaká. New York Rangers si poradili s Anaheimom 4:1, pre trénera Alaina Vigneaulta to bolo jubilejné 600. víťazstvo v profilige. Na túto métu siahol ako 15. kouč v histórii NHL. Z aktívnych trénerov sa na túto hranicu dostali Joel Quenneville (Chicago Blackhawks), Lindy Ruff (Dallas Stars), Barry Trotz (Washington Capitals) a Darryl Sutter (Los Angeles Kings). "Treba mať dobrých hráčov na dosiahnutie takejto méty. Ja som to šťastie mal," povedal Vigneault pre nhl.com. Výborný duel odchytal švédsky veterán Henrik Lundqvist, ktorý zlikvidoval 43 striel Ducks. K méte 400 víťazstiev mu chýbajú už len dve. "Jazdci" vyhrali tretí zápas za sebou.

Husársky kúsok sa podaril Buffalu, ktoré ešte v 50. minúte prehrávalo so San Jose 1:4, napokon však triumfovalo 5:4 po predĺžení. Sabres tromi gólmi v priebehu troch minút a 28 sekúnd vyrovnali na 4:4 a o zisku dvoch bodov rozhodol svojim druhým gólom v zápase Evander Kane. "Paradoxne sme odohrali sme jeden z najhorších zápasov v sezóne. Bolo dôležité, že sme sa nevzdali a víťazstvo po takomto obrate má veľkú cenu," povedal pre zámorské médiá strelec vyrovnávajúceho gólu Kyle Okposo. Buffalu sa proti San Jose dlhodobo darí, veď z 19 domácich zápasov v histórii vyhrali 17 a nebodovali len raz. "Šable" vyhrali šiesty z posledných siedmich domácich zápasov, na druhej strane "žraloci" ukončili štvorzápasovú víťaznú sériu na klziskách súperov. V drese San Jose zaznamenal pri debute v NHL asistenciu 24-ročný švédsky útočník Marcus Sörensen.

Washington vyhral na domácom ľade desiaty zápas za sebou, keď tentokrát zmietol Carolinu 5:0. Siedme čisté konto v sezóne zaznamenal Braden Holtby a dotiahol sa v tejto štatistike na lídra NHL Budaja. Capitals neinkasovali v druhom stretnutí za sebou, proti Kings (5:0) zatiahol roletu Philipp Grubauer. "Naši brankári chytajú skvele počas celej sezóny," povedal pre nhl.com útočník Marcus Johansson. Holtby zneškodnil 23 striel a zaznamenal jubilejný 30. shutout v kariére. V druhom stretnutí za sebou neinkasovali ani hokejisti St. Louis. Víťazstvo Blues v Ottawe 6:0 vychytal Jake Allen, ktorý kryl 30 striel domácich. Noc predtým sa shutoutom vo Philadelphii, kde Blues vyhrali 2:0, blysol Carter Hutton. O víťazstve Calgary na ľade obhajcu Stanleyho pohára Pittsburghu (3:2) rozhodol v samostatných nájazdoch Kris Versteeg. Asistenciu na prvý gól Penguins si pripísal Sidney Crosby. Bol to jeho 60. bod v sezóne a 998. v kariére.

sumáre:

BUFFALO SABRES - SAN JOSE SHARKS 5:4 pp (1:2, 0:1, 3:1 - 1:0)
Góly: 8. Moulson (Gionta, Ennis), 50. R. O'Reilly (Eichel, Ristolainen), 52. Kane (Franson, Gionta), 53. Okposo (Reinhart, R. O'Reilly), 62. Kane (Eichel) - 15. Ward (Burns, Martin), 18. Couture (Boedker, Vlasic), 32. Karlsson (Sörensen, Haley), 47. Pavelski (Burns, Marleau). Brankári: Nilsson - Jones, strely na bránku: 36:40, 19.070 divákov.

NEW YORK RANGERS - ANAHEIM DUCKS 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Góly: 5. Lindberg (Bučnevič, Staal), 22. Zuccarello (Kreider, Skjei), 44. Grabner (Miller, Skjei), 60. Grabner (Miller, Hayes) - 27. Silfverberg (Cogliano). Brankári: Lundqvist - Gibson, strely na bránku: 20:44, 18.006 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - CALGARY FLAMES 2:3 pp a sn (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 46. Kunitz (Crosby, Letang), 56. Guentzel (Cole) - 37. Ferland, 39. Frolík (Tkachuk, Backlund), rozh. náj. Versteeg. Brankári: Murray - Johnson, strely na bránku: 33:30, 18.556 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - CAROLINA HURRICANES 5:0 (2:0, 0:0, 3:0)
Góly: 11. Ovečkin (Niskanen, Bäckström), 14. Connolly (Burakovsky, Carlson), 47. Eller (Connolly, Schmidt), 47. Kuznecov (Johansson, Williams), 55. Johansson (Ovečkin, Niskanen). Brankári: Holtby - Läck, strely na bránku: 28:23, 18.506 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - DALLAS STARS 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 10. Gardiner (Marner, Bozak), 38. Matthews (Gardiner), 48. Zajcev (Kadri, Rielly) - 44. Seguin (Eakin). Brankári: McElhinney - Niemi, strely na bránku: 34:40, 19.233 divákov.

OTTAWA SENATORS - ST. LOUIS BLUES 0:6 (0:0, 0:2, 0:4)
Góly: 22. Pääjärvi (Shattenkirk), 27. Tarasenko (Šťastný, Perron), 42. Berglund (Agostino, Perron), 51. Steen (Šťastný), 54. Tarasenko (Steen, Parayko), 56. Barbašev. Brankári: Hammond - Allen, strely na bránku: 30:30, 16.787 divákov.

DETROIT RED WINGS - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:3 pp (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 4. Jensen (Larkin, Sheahan), 29. Vanek (Abdelkader, Green) - 10. Dubinsky (Jenner), 16. Atkinson (Dubinsky, Johnson), 64. Jones (Dubinsky). Brankári: Mrázek - Bobrovskij, strely na bránku: 26:27, 20.027 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - LOS ANGELES KINGS 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Góly: 8. Drouin, 27. Kučerov (Namestnikov, Šustr), 32. Dumont (Brown, Hedman), 39. Kučerov (Namestnikov, Witkowski), 54. Coburn (Drouin, Vermin). Brankári: Bishop - BUDAJ, strely na bránku: 21:28, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - VANCOUVER CANUCKS 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
Góly: 13. Arvidsson (Wilson, Järnkrok), 17. Järnkrok (Arvidsson, Josi), 50. Forsberg (Johansen, Josi), 60. Fisher - 7. Granlund, 53. Edler (Horvat, Hutton). Brankári: Rinne - Markström, strely na bránku: 33:33, 17.113 divákov.

WINNIPEG JETS - MINNESOTA WILD 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Góly: 26. Little (Trouba, Armia), 37. Armia (Matthias, Lowry) - 12. Niederreiter (Coyle, Pominville), 20. Pominville (Coyle), 23. Pominville (Coyle), 59. Niederreiter (Pominville, Scandella). Brankári: Pavelec (27. Hellebuyck) - Dubnyk, strely na bránku: 40:25, 15.294 divákov.

COLORADO AVALANCHE - MONTREAL CANADIENS 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Góly: 1. Rantanen (MacKinnon, Landeskog), 3. Martinsen (Beauchemin, Pickard), 34. Rantanen (Barberio, Landeskog), 47. Rantanen (MacKinnon, Barberio). Brankári: Pickard - Price, strely na bránku: 26:27, 12.667 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 17:00 0 0 0 -1 1 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 07:11 0 0 0 -1 1 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 15:52 0 0 0 -1 2 2
Peter Budaj (Los Angeles) 59:56 16/21 76,0