Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

NHL: Pánik s asistenciou, no jeho Arizona prehrala na ľade Buffala

Na archívnej snímke Richard Pánik. Foto: TASR/AP

Pre 27-ročného krídelníka to bola štvrtá asistencia v sezóne, v 27 zápasoch má na konte desať bodov (6+4).

New York 14. decembra (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik si v noci na piatok pripísal v zámorskej NHL jednu asistenciu, jeho Arizona však prehrala na ľade Buffala 1:3. Pre 27-ročného krídelníka to bola štvrtá asistencia v sezóne, v 27 zápasoch má na konte desať bodov (6+4). Coyotes utrpeli štvrtú prehru za sebou.

Pánik v 8. minúte vybojoval puk v rohu klziska, posunul ho Christianovi Fischerovi, ktorý šikovným manévrom oklamal Cartera Huttona a znížil spoza bránky na 1:2 z pohľadu hostí. To však bolo zo strany Coyotes všetko a Sabres po sérii piatich prehier vyhrali druhý duel za sebou. Asistenciu pri góle Jeffa Skinnera si pripísal Sam Reinhart a bodoval v ôsmom zápase za sebou, čo je jeho osobný rekord v NHL. "Bol to tesný zápas. Nikdy neviete, ako sa to môže skončiť. Za stavu 2:1 sme však hrali zodpovedne, za čo patrí chlapcom pochvala," povedal pre nhl.com tréner Buffala Phil Housley. Gólovú poistku na 3:1 dal v 47. minúte Evan Rodrigues. Pánik strávil na ľade 17 a pol minúty, okrem asistencie si pripísal aj dve strely a dva "hity".

Z víťazstva sa radoval Tomáš Tatar, ktorého Montreal si poradil doma s Carolinou 6:4. Slovenský útočník síce nebodoval, ale svojou aktivitou sa zaslúžil o dôležitý gól Brendana Gallaghera na 3:2. Ten skóroval v 45. sekunde tretej časti, len 22 sekúnd po tom, ako ruský nováčik Andrej Svečnikov vyrovnal na 2:2. "Bol to veľký moment, možno najdôležitejší v celom stretnutí," povedal brankár Canadiens Carey Price, ktorý v divokom zápase chytil 27 striel a natiahol svoju osobnú sériu na štyri víťazstvá. Tatar odohral 16:13 minúty, zaznamenal "plusku", jednu strelu a tri "hity".

Tampa Bay v obrane s Erikom Černákom zdolala v súboji dvoch top tímov Východnej konferencie Toronto 4:1. Vo veľkom štýle sa po zranení vrátil ruský brankár "bleskov" Andrej Vasilevskij, ktorý predviedol niekoľko fantastických zákrokov, zlikvidoval 48 striel a vyrovnal tým klubový rekord Bena Bishopa z 19. januára 2014. "Snažil som sa zachrániť, čo sa dalo. Oni hrali veľmi dobre, majú skvelý tím, ktorý nás poriadne preveril," povedal na adresu Toronta Vasilevskij, ktorý pre fraktúru ľavej nohy pauzoval od 14. novembra a vynechal 14 zápasov. "Vasilevskij chytal vynikajúco, vyhral im zápas. Hrali sme dobre, mali sme tonu šancí, ale na rozdiel od súpera sme ich nevyužili," uviedol útočník Maple Leafs Auston Matthews. Tampa Bay je s 51 bodmi najlepší tím NHL. Lightning vyhrali osem zápasov za sebou, čo sa im naposledy podarilo v sezóne 2003/2004, v ktorej získali Stanleyho pohár. Veterán "javorových listov" Patrick Marleau nastúpil nepretržite na 738. zápas v základnej časti, čím predbehol Jaya Bouwmeestera a dostal sa na siedme miesto historických tabuliek. Černák podal opäť spoľahlivý výkon, na ľade bol 20 minút a 31 sekúnd, dvakrát vystrelil na bránku, zaznamenal dvojminútový trest za hrubosť a päť bodyčekov, najviac v zápase. Ďalší slovenský obranca Martin Marinčin sa nezmestil do zostavy Maple Leafs.

Columbus zdolal aktuálne posledný tím NHL Los Angeles 4:1. Dvomi gólmi k tomu prispel ruský útočník Artemij Panarin. Domáci "zlomili" Kings v prostrednej časti, keď Panarin a Josh Anderson v priebehu 20 sekúnd dostali svoj tím do trojgólového vedenia. Prvý gól Blue Jackets strelil český center Lukáš Sedlák, ktorý sa v NHL trafil takmer po roku.

Nino Niederreiter a Ryan Suter mali výrazný podiel na víťazstve Minnesoty 5:1 nad Floridou. Švajčiarsky krídelník dal dva góly, americký obranca si pripísal tri asistencie. Parádnou gólovou nahrávkou sa blysol aj Mikael Granlund a zaznamenal 300. bod v NHL. Panthers ťahali za kratší koniec štvrtýkrát za sebou.

Nashville stratil v závere dvojgólové vedenie s Vancouverom, ale napokon sa predsa tešil z víťazstva 4:3, keď v predĺžení rozhodol Colton Sissons. Canucks prehrávali 1:3, ale Brock Boeser v presilovke 4:05 minúty pred tretím klaksónom znížil a Bo Horvat v oslabení pri bez brankára 44 sekúnd pred záverom vyrovnal a poslal duel do extra času. "Hrali sme dobre, nemyslím si, že skóre odráža to, čo sa na ľade dialo. Škoda toho záveru, ale som rád, že sme napokon strhli víťazstvo na svoju stranu," uviedol zámorským médiám strelec rozhodujúceho gólu Sissons. Canucks prišli o trojzápasovú víťaznú sériu.

Zaujímavý súboj dvoch kanadských tímov Winnipeg - Edmonton (5:4 pp) rozhodol v predĺžení obranca Jets Josh Morrissey. Krátko predtým mohol udrieť kapitán Oilers Connor McDavid, ale po jeho strele zazvonila za chrbtom Connora Helleybucka žŕdka. "Dostali sme sa do brejku, 'Scheif' a 'Wheels' (Mark Scheifele a Blake Wheeler, pozn. red.) mi puk pekne posunuli a ja som sa len snažil, aby som dobre a presne vystrelil," opísal svoj gólový moment hrdina zápasu pre tsn.ca. Oilers prišli o štvorzápasovú víťaznú sériu. McDavid zaznamenal dve asistencie, bodoval v siedmom zápase za sebou a dostal sa na métu 300 bodov v NHL. Stačilo mu na to len 240 zápasov. Stal sa deviatym hráčom v histórii NHL, ktorý dosiahol 300 bodov pred svojimi 22. narodeninami. Dostal sa do klubu elitných hráčov ako Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Sidney Crosby, či Steve Yzerman.

"Žraloci" zo San Jose zdolali Dallas 3:2 a natiahli víťaznú sériu na tri zápasy. Hviezdou zápasu bol švajčiarsky útočník Timo Meier, ktorý zažil druhý dvojgólový zápas za sebou.

Sumáre NHL:

BUFFALO SABRES - ARIZONA COYOTES 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
1. Mittelstadt (Sheary), 7. Skinner (Eichel, Reinhart), 47. Rodrigues - 8. Fischer (PÁNIK). Brankári: Hutton - Kuemper, strely na bránku: 33:26, 16.872 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - LOS ANGELES KINGS 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)
6. Sedlák (Bjorkstrand, Wennberg), 11. Panarin (Dubois, Atkinson), 37. Panarin (Jones, Atkinson), 37. Anderson (Foligno, Savard) - 4. Brown (Iafallo). Brankári: Bobrovskij - Quick, strely na bránku: 41:30, 15.087 divákov.

MONTREAL CANADIENS - CAROLINA HURRICANES 6:4 (0:0, 2:1, 4:3)
34. Peca (Chaput, Agostino), 37. Petry (Domi), 41. Gallagher (Danault), 45. Lehkonen (Danault, Agostino), 53. Shaw (Weber, Drouin), 59. Petry - 23. Svečnikov (Pesce, Slavin), 41. Svečnikov (Williams, Wallmark), 51. Slavin (Di Giuseppe), 56. Aho (Teräväinen, Pesce). Brankári: Price - Mrázek, strely na bránku: 40:31, 20.407 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - TORONTO MAPLE LEAFS 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)
9. Cirelli (Callahan), 26. Kučerov (Hedman, Miller), 40. Killorn (Cirelli, Miller), 40. Johnson (Kučerov, Girardi) - 6. Kapanen. Brankári: Vasilevskij - Andersen, strely na bránku: 21:49, 19.092 divákov.

MINNESOTA WILD - FLORIDA PANTHERS 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
16. Niederreiter (Suter, Dumba), 32. Niederreiter (Suter), 36. Staal (Granlund, Spurgeon), 42. Parise (Niederreiter, Suter), 44. Brodin (Spurgeon, Parise) - 3. Malgin (Weegar, Vatrano), Brankári: Dubnyk - Reimer, strely na bránku: 26:31, 18.714 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - VANCOUVER CANUCKS 4:3 pp (2:1, 1:0, 0:2 - 1:0)
6. Hartman (Hamhuis), 9. Bonino (Sissons, Josi), 32. Järnkrok (Turris, Weber), 64. Sissons (Bonino, Ekholm) - 16. Beagle (Granlund), 56. Boeser (Edler, Pettersson), 60. Horvat (Goldobin, Hutton). Brankári: Rinne - Nilsson, strely na bránku: 34:22, 17.206 divákov.

WINNIPEG JETS - EDMONTON OILERS 5:4 pp (2:1, 1:3, 1:0 - 1:0)
16. Perreault (Little, Morrissey), 17. Ehlers (Scheifele, Byfuglien), 22. Laine (Byfuglien, Little), 50. Scheifele (Wheeler, Myers), 61. Morrissey (Scheifele, Wheeler) - 11. Spooner (Draisaitl), 27. Nurse (Chiasson, McDavid), 38. Khaira (Puljujärvi, Nugent-Hopkins), 39. Chiasson (McDavid, Draisaitl). Brankári: Hellebuyck - Talbot, strely na bránku: 40:26, 15.321 divákov.

SAN JOSE SHARKS - DALLAS STARS 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
37. Meier (Burns, Couture), 43. Meier (Couture, E. Karlsson), 48. Thornton (Šimek, Sörensen) - 24. Faksa (Honka, Ničuškin), 53. Heiskanen (Benn, Seguin). Brankári: Jones - Chudobin, strely na bránku: 24:22, 17.185 divákov.

Richard Pánik (Arizona) 17:33 0 1 1 0 2 0
Tomáš Tatar (Montreal) 16:13 0 0 0 +1 1 0
Erik Černák (Tampa Bay) 20:31 0 0 0 0 2 2