Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Na archívnej snímke vpravo Richard Pánik z Chicaga Black Hawks a jeho spoluhráč Andrew Ladd. Foto: TASR/AP

Jeho krajan Peter Budaj v bránke Los Angeles zneškodnil 24 z 25 striel hráčov Colorada Avalanche.

Washington 22. februára (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik sa gólom i asistenciou podieľal na triumfe Chicaga v noci na stredu v NHL. Blackhawks zvíťazili na ľade Minnesoty Wild 5:3, Pánik strelil druhý a prihral na štvrtý gól svojho tímu a zaznamenal päť plusových bodov. Dosiahol šestnásty zásah, resp. pätnástu asistenciu v sezóne. Mužom zápasu bol jeho spoluhráč z útoku Jonathan Toews s bilanciou 3+2.

Chicago vyhralo siedmy zápas vonku za sebou. Dôležitý triumf na ľade divízneho rivala a lídra Západnej konferencie zariadila formácia kapitána Toewsa s krídlami Pánikom a Nickom Schmaltzom. Prvý útok Chicaga sa postaral o všetkých päť gólov v sieti Devana Dubnyka. Najviac zažiaril Toews, ktorý zaznamenal štvrtý hetrik v kariére a druhýkrát nazbieral v jednom zápase päť kanadských bodov. Dvadsaťosemročný Kanaďan mal slabší štart sezóny, ale v uplynulom čase sa mu darí, keď v predchádzajúcich dvanástich dueloch nazbieral 20 bodov. "Johnny je fantastický hráč, ťažko nájdete lepšieho. Je líder a správny kapitán tímu," povedal pre zámorské médiá na adresu Toewsa tréner Joel Quenneville, ktorý dosiahol na lavičke Chicaga jubilejné 400. víťazstvo, celkovo 838. "Nemám pred zápasom žiadne očakávania. Jednoducho sa len snažím hrať čo najlepšie a občas sa podarí večer, ako bol tento," povedal Toews, ktorý zavŕšil hetrik gólom do prázdnej bránky.

Pánik strelil piaty gól v uplynulých šiestich dueloch. V 26. minúte zvýšil na 2:1 pre "jastrabov", keď ho spoza bránky ideálne našiel Toews, slovenský útočník si puk spracoval a poslal ho ponad lapačku Dubnyka. Pánik bol na ľade viac ako 18 minút, okrem gólu, asistencie a piatich plusových bodov zaznamenal štyri strely. Jeho krajan Marián Hossa sa tentoraz nepresadil. Odohral 12 minút a 7 sekúnd, pripísal si mínusový bod a tri strely. Blackhawks sa dostali na druhé miesto Západnej konferencie, keď na vedúcu Minnesotu strácajú päť bodov.

Výborný výkon v bránke Los Angeles podal Peter Budaj, ktorý zneškodnil 24 z 25 striel hráčov Colorada Avalanche a jeho Kings uspeli na klzisku súpera tesne 2:1 a zastavili sériu troch prehier. Slovenský brankár si na ľade svojho bývalého klubu pripísal 27. víťazstvo v tomto ročníku zámorskej súťaže. "Potrebujeme každý bod, pretože je to v tabuľke tesné. Je to pre nás veľké víťazstvo," povedal Budaj pre nhl.com. Jediný gól inkasoval na začiatku druhej tretiny, keď sa po hrúbke Drewa Doughtyho na neho rútil sám Mikko Rantanen a nedal mu šancu. V ďalšom priebehu už Budaj neinkasoval a Kings skóre otočili. Slovenský brankár mal aj šťastie, keď mu viackrát pomohli žrde. "Štyri, alebo päťkrát to bolo naozaj tesné. Myslím si, že do žrde trafil Landeskog, raz Mitchell a potom Barrie. Niekedy treba aj šťastie, ešteže to neskončilo dnu," dodal Budaj, ktorý za obrat po Rantanenovom góle pochválil svoj tím: "Chalani hrali veľmi dobre a nepoložili sa po inkasovanom góle. Avalanche majú šikovných hráčov na presilovky, ale v oslabeniach sme hrali veľmi dobre a obrancovia blokovali strely, čo brankárovi pomáha." Krídelník Marián Gáborík nebodoval v ôsmom zápase za sebou. Na ľade bol 13 minút a 23 sekúnd a zaznamenal tri strelecké pokusy. Tréner Kings Darryl Sutter dosiahol 215. víťazstvo na lavičke Kings a vyrovnal na čele historických tabuliek klubu Andyho Murrayho. Celkovo to bol jeho 1262. zápas v pozícii kouča v NHL a v tejto štatistike sa delí o 13. miesto so Jacquesom Lemaireom.

Detroit po víťazstvách nad Washingtonom a Pittsburghom nestačil doma na New York Islanders a "ostrovanom" podľahol 1:3. Jediný gól Red Wings strelil Henrik Zetterberg, nikto ďalší už Thomasa Greissa neprekonal. Trikrát sa o to pokúšal aj slovenský útočník Tomáš Tatar, ale neuspel a zo zápasu si odniesol len dva mínusové body. Jeho krajan Tomáš Jurčo opäť nedostal šancu. Islanders úspešne začali deväťzápasový trip, ale v stretnutí prišli pre zranenia o útočníkov Caseyho Cizikasa a Cala Clutterbucka. Pre Detroit sa začína v NHL povinné voľno až do utorka.

Edmonton s Andrejom Sekerom prehral v Tampe na ľade Lightning 1:4. O všetky góly sa postaral Nikita Kučerov, ktorý raz skóroval a pridal tri asistencie. Pri druhej gólovej prihrávke si pripísal 200. bod v NHL. Dvoma zásahmi sa prezentoval Ondřej Palát, ďalší člen staro-novej formácie "trojčiat" Tyler Johnson zaznamenal dve asistencie a natiahol bodovú sériu na sedem zápasov. "Je fajn, že sme opäť v jednej formácii, perfektne si rozumieme," povedal pre nhl.com Palát. Oilers prehrali prvýkrát po štyroch zápasoch. Sekera odohral takmer 21 minút a mal dva mínusové body.

V Toronte sa druhýkrát stretli v priamom súboji dvaja najvyššie draftovaní hráči v roku 2016 a obaja o sebe dali vedieť. Jednotka draftu Auston Mathhews sa pri víťazstve Maple Leafs nad Winnipegom Jets 5:4 po predĺžení blysla tromi asistenciami vrátane tej na rozhodujúci gól, Patrik Laine zaznamenal dva zásahy. Fínsky útočník má na konte už 30 gólov, čo sa predtým nepodarilo nikomu v histórii klubu, ktorý sa do Winnipegu presťahoval z Atlanty. Osemnásťročný krídelník sa na tridsaťgólovú hranicu dostal v prvých 55 zápasoch NHL, čo sa naposledy podarilo Alexandrovi Ovečkinovi a Marekovi Svatošovi v sezóne 2005/2006. Do zostavy Maple Leafs sa opäť nedostal obranca Martin Marinčin.

Víťazný gól Pittsburghu na ľade Caroliny (3:1) strelil v presilovke o dvoch hráčov kapitán Penguins Sidney Crosby a s 33 gólmi si upevnil pozíciu najlepšieho kanoniera NHL. Montreal dosiahol prvé víťazstvo pod vedením nového trénera Claudea Juliena. O triumfe Canadiens 3:2 na ľade New Yorku Rangers rozhodol v piatej sérii nájazdov Paul Byron.

Cenné víťazstvo 2:1 dosiahla Ottawa na ľade New Jersey. Senators sa totiž museli zaobísť bez troch kľúčových útočníkov, pre zranenie nehrali Mike Hoffman, Mark Stone a Bobby Ryan. O góly "Sens" sa postarali obranca Erik Karlsson a center Kyle Turris, ktorý bol na ľade viac ako 26 minút.

Jedenásťgólovú prestrelku videli diváci v Nashville, kde domáci Predators podľahli Calgary 5:6. O víťazstve Flames rozhohol v 43. sekunde predĺženia kurióznym spôsobom obranca Mark Giordano, keď si jeho prihrávku zrazil korčuľou do vlastnej bránky Filip Forsberg. Švédsky útočník nešťastne zavŕšil zápas, v ktorom patril k jeho hlavným hviezdam. V druhej tretine strelil v priebehu osem minút a 37 sekúnd tri góly a zaznamenal tretí hetrik v NHL.

NHL - sumáre:

NEW JERSEY DEVILS - OTTAWA SENATORS 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Góly: 47. Zajac (Blandisi, Palmieri) - 21. Turris (Dzingel, Pageau), 45. Karlsson (Phaneuf, Brassard). Brankári: Schneider - Anderson, strely na bránku: 30:23, 12.343 divákov.

NEW YORK RANGERS - MONTREAL CANADIENS 2:3 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 11. Lindberg (Fast, Skjei), 30. Nash (McDonagh, Vesey) - 4. Shaw (Weber, Jemelin), 22. Weber (Markov, Pacioretty), rozh. nájazd Byron. Brankári: Lundqvist - Price, strely na bránku: 30:28, 18.006 divákov.

CAROLINA HURRICANES - PITTSBURGH PENGUINS 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Góly: 8. Skinner (Stempniak, Di Giuseppe) - 3. Wilson (Hörnqvist, Cullen), 37. Crosby (Kessel, Letang), 50. Malkin (Hagelin). Brankári: Ward - Murray, strely na bránku: 30:22, 12.145 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - WINNIPEG JETS 5:4 pp (1:2, 2:2, 1:0 - 1:0)
Góly: 2. Komarov (Leivo, Zajcev), 36. Kadri (Leivo, Rielly), 40. Komarov (Nylander, Matthews), 44. Nylander (Matthews, Gardiner), 63. Gardiner (Matthews) - 5. Laine (Scheifele, Perreault), 11. Little (Lowry, Byfuglien), 38. Ehlers (Morrissey, Wheeler), 40. Laine (Scheifele, Perreault). Brankári: Andersen - Hellebuyck, strely na bránku: 37:20, 19.583 divákov.

DETROIT RED WINGS - NEW YORK ISLANDERS 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Góly: 20. Zetterberg (Vanek, Nielsen) - 15. Bailey, 31. De Haan (Nelson, Quine), 44. Tavares (Bailey). Brankári: Mrázek - Greiss, strely na bránku: 27:22, 20.027 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - EDMONTON OILERS 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Góly: 5. Palát (Kučerov), 21. Palát (Johnson, Kučerov), 41. Kučerov (Stralman, Johnson), 60. Namestnikov (Kučerov) - 31. Pakarinen (Klefbom, Larsson). Brankári: Bishop - Brossoit, strely na bránku: 27:21, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - CALGARY FLAMES 5:6 pp (1:3, 4:1, 0:1 - 0:1)
Góly: 10. Subban (Watson, Ekholm), 31. Forsberg (Wilson, Arvidsson), 32. Wilson (Ellis, Subban), 37. Forsberg (Josi, Neal), 40. Forsberg (Johansen) - 1. Ferland (Gaudreau, Giordano), 11. Backlund (Tkachuk, Hamilton), 18. Ferland (Gaudreau, Monahan), 26. Hamilton (Gaudreau, Monahan), 51. Backlund (Tkachuk, Stone), 61. Giordano (Monahan, Gaudreau). Brankári: Rinne (25. Saros) - Elliott, strely na bránku: 28:30, 17.113 divákov.

MINNESOTA WILD - CHICAGO BLACKHAWKS 3:5 (0:0, 1:2, 2:3)
Góly: 25. Granlund (Niederreiter, Koivu), 47. Parise (Scandella, Pominville), 54. Granlund (Niederreiter, Koivu) - 21. Toews (Campbell, Van Riemsdyk), 26. PÁNIK (Toews), 41. Schmaltz (Toews), 49. Toews (Schmaltz, PÁNIK), 59. Toews (Schmaltz). Brankári: Dubnyk - Crawford, strely na bránku: 32:39, 19.333 divákov.

COLORADO AVALANCHE - LOS ANGELES KINGS 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Góly: 21. Rantanen - 24. Toffoli (Doughty, Kempe), 30. Lewis (Pearson). Brankári: Picard - BUDAJ, strely na b
ránku: 25:32, 13.768 divákov.

Richard Pánik (Chicago) 18:09 1 1 2 5 4 0
Marián Hossa (Chicago) 12:07 0 0 0 -1 3 0
Tomáš Tatar (Detroit) 20:36 0 0 0 -2 3 0
Andrej Sekera (Edmonton) 20:51 0 0 0 -2 1 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 13:23 0 0 0 0 3 0
Peter Budaj (Los Angeles) 60:00 24/25 96,0